Zamknij

"Toksyczny" współpracownik? Jest na to rada!

06:02, 16.08.2016 Aktualizacja: 06:27, 16.08.2016
Skomentuj

W pracy spotykamy różnych ludzi. Niektórzy z nich są mili i pomocni, a przebywanie wśród nich sprawia nam ogromną przyjemność. Czasami bywa jednak zupełnie inaczej. Zdarza się, że trafisz na osoby, z którymi czujesz się źle, a wykonanie wspólnego zadania to droga przez mękę. Mówimy wtedy o tak zwanej toksycznej osobowości. Osobowości, która w dosłownym sensie "żeruje" na naszej witalności. Jak rozpoznać takie osoby i jak je ujarzmić? O tym w kolejnym, wspólnym artykule Legio24.pl i Portalu Pracuj.pl.

W pierwszej kolejności zastanówmy się jak rozpoznać osobę o toksycznej osobowości. W tym względzie nie ma jasnej definicji. Niektóre z nich po prostu ciągle narzekają, zieją pesymizmem i podkopują autorytety, inne zachowują się obcesowo. Ich rzadkie odzywki nie należą do najprzyjemniejszych i potrafią zniszczyć Twój zapał do pracy oraz obniżyć Twoje poczucie wartości. Co ciekawe, naukowcy stwierdzili, że część osób, które możemy nazwać toksycznymi nie zdaje sobie sprawy ze swojego zachowania. Wynika one bowiem z niskiej samooceny. Niektóre jednak żerują na naszych siłach witalnych w sposób świadomy, czerpiąc z tego powodu nieukrywaną satysfakcję.

Jak informują dziennikarze Portalu Pracuj.pl w badaniu przeprowadzonym przez firmę Vouchercloud prawie połowa osób (48 procent) przyznała, że nie lubi swoich współpracowników. Najczęściej dlatego, że określali ich jako denerwujących lub niemiłych. Problem stanowiły również tarcia osobowości oraz postrzeganie kolegów jako zawodowych rywali. I choć samo nielubienie drugiej osoby nie oznacza jeszcze, że mamy do czynienia z toksyczną relacją, to już na tym etapie warto zadbać o dobre stosunki - w przeciwnym razie stracą na tym nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy.

Nie daj się wciągnąć w toksyczną grę


Aby ujarzmić swojego "toksycznego" współpracownika najlepiej nie dać się wciągnąć w jego grę, którą próbuje rozegrać naszym kosztem. Należy jasno postawić granice. Jeśli rozmowa schodzi na temat, który zaczyna Cię denerwować powiedz o tym głośno i zakończ ją. To samo dotyczy również innych zachowań, które uważasz za niewłaściwe. Dzięki wyznaczeniu granic łatwiej zrozumiesz mechanizm toksycznego zachowania swojego kolegi lub koleżanki i tym samym łatwiej go ujarzmisz. Jeśli stawianie granic nie pomaga, po prostu zacznij pewne zachowania ignorować.

Jak zaznaczają dziennikarze Pracuj.pl warto również skupić się na swoim podejściu do toksycznych relacji w pracy. Koncentrujmy się na rozwiązaniach, a nie problemach, ponieważ nastawienie determinuje nasz stan emocjonalny. Skupianie się na tych drugich generuje stres i negatywne myśli. I choć normalne jest, że czujemy się źle, gdy ktoś nas niewłaściwie traktuje, to pamiętajmy, że nagromadzenie pesymistycznych emocji może nam tylko zaszkodzić. Dlatego powinniśmy ich za wszelką cenę unikać. Zamiast tego skupmy się na rozwiązaniach, które pomogą zmienić nasze położenie - dzięki temu obudzimy w sobie pozytywną energię.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zajrzyj na stronę Portalu Pracuj.pl.

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%