Zamknij

Skąd pieniądze na założenie własnej firmy?

07:11, 03.08.2017 Aktualizacja: 07:17, 03.08.2017
Skomentuj

Skąd wziąć pieniądze na biznes? To chyba jedno z najważniejszych i najczęściej pojawiających się pytań, jeżeli planujemy założyć swoją firmę. Najprościej byłoby mieć własne oszczędności, jednak nie zawsze jest to możliwe. Co zatem w sytuacji, kiedy nie mamy własnego kapitału? Czy są inne możliwości pozyskania pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dotacje, pożyczki, prywatni inwestorzy


Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej możemy pozyskać z kilku źródeł w postaci:


  • dotacji,

  • pożyczek/kredytów,

  • wejść kapitałowych.


Przyjrzyjmy się każdej z dróg, omawiając ich plusy, minusy i zasady, które trzeba spełnić, aby możliwe było uzyskanie wsparcia na otworzenie własnej firmy.

Dotacje


Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawane są przez powiatowe urzędy pracy. Najczęściej możemy uzyskać 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Często jednak poszczególne urzędy pracy mają zmniejszony pułap dofinansowania. Może on wynosić np. 16 tys. złotych, 20 tys. złotych lub 22 tysiące złotych. Dlatego zawsze warto sprawdzić, o jak duże środki możemy się ubiegać w naszych urzędzie.

Aby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy, należy spełnić kilka istotnych warunków:


  • trzeba być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna,

  • w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie można prowadzić firmy,

  • nie można być karanym przeciwko obrotowi gospodarczemu,

  • nie można wcześniej uzyskać wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej,

  • trzeba mieć ustalony I lub II profil pomocy.


Uzyskanie dotacji na firmę wymaga złożenia kompletnego i prawidłowo uzupełnionego wniosku. Wniosek, który złożymy podlega ocenie formalnej oraz merytorycznej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie formalne (m.in. podpisy, załączniki, trwałe spięcie wniosku), ponieważ niespełnienie któregokolwiek z kryteriów oceny formalnej grozi odrzuceniem wniosku.

Decyzję o przyznaniu dotacji lub odmowie otrzymujemy w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Często zdarza się, że wnioski rozpatrywane są szybciej. Czas trwania oceny zależy w dużej mierze od ilości wniosków, które wpłynęły na dany konkurs.

Od negatywnej decyzji nie możemy się odwołać. Zatem, jeżeli nasz wniosek odpadł, to musimy czekać na następny nabór i złożyć go ponownie, uwzględniając uwagi komisji oceniającej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podpisujemy umowę z urzędem pracy i czekamy na przelanie na nasze konto uzyskanej dotacji. Dopiero po zaksięgowaniu na koncie kwoty dotacji, możemy założyć firmę.

WAŻNE!
Jeśli założymy działalność przed uzyskaniem przelewu z urzędu pracy, to dotacja zostanie nam odebrana.

Kolejny krok to wydatkowanie przyznanych środków. Dokonujemy zakupów zgodnie ze specyfikacją zawartą we wniosku oraz w umowie o dofinansowanie. Następnie rozliczamy dotację i możemy prowadzić firmę.
Najważniejszym warunkiem zawartym w umowie o dofinansowanie jest konieczność prowadzenia firmy przez minimum 12 miesięcy. Wówczas nie będziemy musieli zwracać przyznanej dotacji. Jeżeli nie spełnimy tego warunku, to dofinansowanie musimy oddać wraz z należnymi odsetkami.

Plusy:

  • prosta procedura,

  • jasne warunki,

  • instrument bezzwrotny,

  • niskie koszty uzyskania wsparcia.


Minusy:

  • ograniczono grono beneficjentów,

  • stosunkowo niewielka kwota,

  • konieczność posiadania wkładu własnego (w zależności od urzędu).


Wsparcie w starcie


To rządowy program pożyczek, skierowany przede wszystkim do osób, które nie mogłyby uzyskać kredytu lub pożyczki na rynku komercyjnym. Program z powodzeniem działa już od kilku lat i jest ciekawą alternatywą dla dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Z projektu mogą skorzystać osoby, które nie pracują. W szczególności Wsparcie w starcie kierowane jest do studentów ostatniego roku lub absolwentów uczelni wyższych, którzy zakończyli szkołę do 4 lat wstecz.

Maksymalna kwota, o którą możemy się ubiegać stanowi 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, zaś oprocentowanie 0,44% w skali roku. Co ważne, jest ono stałe przez cały okres kredytowania. Warunki pożyczki są zatem bardzo atrakcyjne. Maksymalny okres spłaty pożyczki to 7 lat. Możemy ubiegać się również o 12 miesięczną karencję w spłacie.

Aby uzyskać pożyczkę należy zgłosić się do pośrednika finansowego i złożyć wniosek. W przeciwieństwie do urzędu pracy, tu istnieje możliwość skonsultowania wniosku i wyjaśnienia naszych wątpliwości.

Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 14 dni. Przy pozytywnej decyzji procedura wygląda nieco inaczej, niż ma to miejsce w przypadku dotacji z urzędu pracy. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie, to zakładamy firmę, podpisujemy umowę z pośrednikiem i dopiero na końcu otrzymujemy środki do wydatkowania.

Plusy:


  • stosunkowo wysoka kwota,

  • atrakcyjne warunki kredytowania,

  • szeroka grupa odbiorców,

  • proste procedury,

  • krótki czas uzyskania pieniędzy.


Minusy:

  • instrument zwrotny,

  • kwota może być niewystarczająca.


Prywatny inwestor


Trzecią drogą jest uzyskanie wsparcia od prywatnego inwestora w postaci wejścia kapitałowego. Najczęściej pieniądze możemy uzyskać od tak zwanych aniołów biznesu. Są to znani przedsiębiorcy lub menedżerowie, którzy chcą inwestować w firmy, dzieląc się przy tym swoją wiedzą, kontaktami i doświadczeniami.

Anioły biznesu inwestują w przedsięwzięcia znajdujące się w początkowej fazie rozwoju, co sprawia, że ryzyko takiej inwestycji jest duże. W związku z tym, nie zawsze warunki współpracy mogą być dla nas optymalne. Inwestor, który jest gotowy zainwestować w nasz pomysł zazwyczaj chce przejąć pakiet kontrolny nad firmą. W związku z czym tracimy dużą część niezależności. Otrzymujemy jednak w zamian dużo więcej.

Aby uzyskać dofinansowanie musimy przygotować profesjonalny biznes plan i prezentację naszego pomysłu. Przedstawić ją inwestorowi i zainteresować go. Wytłumaczyć, w czym nasz pomysł jest lepszy, jakie korzyści osiągnie inwestując w niego.
Anioły biznesu inwestują środki w perspektywie 3-6 lat, oczekując zazwyczaj kilkukrotnego wzrostu wartości spółki.

Plusy:


  • duży kapitał,

  • uzyskane wsparcie merytoryczne (wiedza, kontakty),

  • realna pomoc w rozkręceniu biznesu.


Minusy:

  • utrata niezależności,

  • ograniczone grono beneficjentów,

  • brak znajomości branży, w którą inwestują,

  • instrument zwrotny.


Podsumowanie


Powyżej omówiliśmy najczęściej wybierane formy wsparcia przez osoby zakładające działalność gospodarczą. Każda z metod dofinansowania charakteryzuje się innymi warunkami i kwotami, które możemy uzyskać. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, o których też warto pamiętać. Decydując się na konkretny instrument wsparcia sprawdźmy dokładnie, ile potrzebujemy, jakie warunki musimy spełnić, gdzie najszybciej uzyskamy dofinansowanie.
To o tyle istotne, że brak kapitału lub jego niewystarczająca ilość może dość szybko doprowadzić naszą firmę do plajty.

 

===============

Michał Jezierski - trener, konsultant, przedsiębiorca. Ekspert w zakresie przedsiębiorczości, pozyskiwania zewnętrznego finansowania i copywritingu.
Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zamówień publicznych oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Kancelaria Rozwoju Biznesowego. Z sukcesem doradza zarówno przedstawicielom administracji samorządowej, jak również przedsiębiorstwom.

Nieustannie poszerza swoją wiedzę i umiejętności, uczestnicząc w szeregu kursów i szkoleń, między innymi w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, copywritingu, pozyskiwania dotacji unijnych, sprzedaży, zamówień publicznych.

W Kancelarii Rozwoju Biznesowego zajmuje się między innymi:


  • przygotowaniem wniosków o dofinansowanie działalności gospodarczej,

  • opracowywaniem dokumentacji strategicznej dla samorządów,

  • przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zarówno od strony Zamawiającego, jak również Wykonawcy,

  • tworzeniem treści do materiałów reklamowych,

  • szkoleniem i doradztwem skierowanym do obecnych i przyszłych przedsiębiorców.


Realizował różnorodne projekty, współpracując między innymi z: Instytutem Badań Edukacyjnych, Polską Akademią Oświaty, Exorigo&Upos, EmiTel-em, GoWork, Eureka Group, NGO and Business Service, EM&CA SA Energia dla Biznesu, Fundacją Sportowa Polska.

Autor artykułów publikowanych między innymi w portalach: ispolka.pl, sukcespisanyszminka.pl,
dlafirm.eu, dziennikprzedsiebiorcy.pl oraz pozycji książkowych.

W przerwach w pracy chętnie dzieli się swoją wiedzą prowadząc szkolenia. Aktywnie współpracuje z przyszłymi przedsiębiorcami, pomagając im rozwijać swoje firmy. Przeszkolił już ponad 500 osób z zakładania własnej działalności gospodarczej, pozyskiwania zewnętrznego finansowania, copywritingu.

W swojej działalności kieruje się zasadami Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR), co przekłada się na pozytywny wizerunek w oczach partnerów biznesowych i instytucji pozarządowych, z którymi współpracuje.

Prywatnie miłośnik dobrej kuchni, reportażu, a także samochodów.

Kontakt
Strona www: www.krb.waw.pl
Blog: www.krb.waw.pl/blog
Facebook: https://www.facebook.com/kancelariarozwojubiznesowego/
E-mail: [email protected]
Telefon: 605 283 041
Adres: ul. Malachitowa 32, 05-500 Piaseczno

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Malwinka99Malwinka99

0 0

Dobre rady.
A co do dotacji to wystarczy przeczytac 1 tylko ksiazke. Tytul Sekrety 12 sposobow jak zdobyc pieniadze na firme. autor Oskar Jazdzyk.

Super tam prosto gosciu opisal jak szybko zdobyc np 27 000 zl tej bezzwrotnej dotacji z UP 14:50, 05.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%