Decyzja w sprawie janosikowego odroczona

Fot. freeimages.com

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny odroczył decyzję w sprawie tzw. janosikowego. Werdykt poznamy 31.01.2013r. Trybunał  zdecyduje  czy przepisy nakładające na bogatsze samorządy obowiązek płacenia janosikowego   na rzecz tych mniej zamożnych, są zgodne z konstytucją. Powiat Legionowski w przypadku uchylenia janosikowego mógłby zaoszczędzić ponad 7 mln zł.

fot. sxc.hu

fot. sxc.hu

Trybunał odroczył rozprawę na wniosek  Sejmu i Ministra Finansów. W grudniu ubiegłego roku instytucje te złożyły wyliczenia finansowe dot. janosikowego. Radni Warszawy i Krakowa, którzy wnieśli sprawę do Trybunału sporządzili swoje uwagi do złożonych dokumentów, ale do Sejmu i ministerstwa wpłynęły one dopiero dziś. Urzędnicy poprosili o czas na zapoznanie się z odpowiedzią, Trybunał do prośby się przychylił i odroczył rozprawę do 31 stycznia b.r.

Janosikowe to obowiązkowa opłata, którą nałożyła na bogatsze samorządy ustawa z 2003r. Daninę muszą płacić gminy, w których dochody podatkowe są większe niż 150% średniej dochodów podatkowych dla wszystkich gmin, a także powiaty, w których dochody podatkowe przekraczają 110% średniej we wszystkich powiatach. Płaci także samorząd wojewódzki.

Jak mówi Jan Grabiec  – starosta legionowski mechanizm janosikowego jest bardzo krzywdzący szczególnie dla powiatów, które w wielu przypadkach muszą oddać 98% nadwyżki średnich dochodów powiatów. Przy takich regulacjach dochodzi do tego, że powiaty uznane za ubogie, po otrzymaniu subwencji wyrównawczej stają się bogatsze od tych, którym z racji ich zamożności naliczono janosikowe – dodaje Grabiec. Za pieniądze, które powiat legionowski tylko w ciągu jednego roku wpłaca na rzecz innych samorządów, mogłoby powstać np. 5 km nowej drogi lub można by stworzyć przedszkole przy Szkole Specjalnej w Legionowie – tu koszt szacowany jest na około 4 mln zł.

W ogólnopolskim rankingu dochodów powiatów powiat legionowski, który normalnie znajdowałby się na 11 miejscu, po zapłacie janosikowego spada na 287 miejsce, na 314 dostępnych. Na tym przykładzie dokładnie widać, jak danina na rzecz innych samorządów rujnuje budżet powiatu. Powiat legionowski w 2012r. zapłacił ponad 7 mln zł janosikowego, Nieporęt – 956 tys., Wieliszew  – prawie 700 tys. zł. Natomiast powiat nowodworski zapłacił daninę w wysokości 66 tys. zł,  miasto Nowy Dwór Mazowiecki  oddało ponad 750 tys. zł.

Jeśli Trybunał Konstytucyjny uchyli sporne przepisy, ustawodawca dostanie prawdopodobnie około półtora roku na ich zmianę.

Jutro (16.01) o godz. 10.00 w Starostwie Powiatowym w Legionowie odbędzie się posiedzenie koalicji powiatów za obniżeniem janosikowego, podczas którego przedstawiciele powiatów m.in. gdańskiego, piaseczyńskiego, warszawsko-zachodniego będą dyskutować o decyzji Trybunału.

/wł/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Decyzja w sprawie janosikowego odroczona"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *