Ruszają Warszawskie Linie Turystyczne

Po Wiśle będą kursowały promy i statki, a na Starym Mieście usłyszymy charakterystyczny stukot koni ciągnących omnibusy. Na początku maja ZTM już po raz drugi uruchamia linie turystyczne. Tegoroczny sezon potrwa do 12 września.
Kampania promująca linie właśnie się rozpoczyna. Od jutra – 23 kwietnia – ZTM uruchamia na głównej stronie „podstronę” Warszawskich Linii Turystycznych, na której będzie można znaleźć rozkłady jazdy i regulamin oraz informacje (w czterech językach obcych) o wszystkich atrakcjach, taryfie i zasadach sprzedaży biletów. W Punktach Informacji Turystycznej pojawią się ulotki, natomiast wizytówki i plakaty będą dostępne w urzędach i kilkunastu hotelach oraz hostelach w stolicy.
Informacja o liniach pojawi się również w taborze (monitory LCD i uchwyty reklamowe w autobusach) oraz na stronach internetowych urzędów dzielnicowych. Od poniedziałku (26 kwietnia) w telewizyjnych ośrodkach regionalnych pojawią się spoty zachęcające do skorzystania z tegorocznej oferty turystycznej ZTM.
Dla pasażerów linii turystycznych ZTM przygotował niespodziankę – za pośrednictwem rozgłośni VOX FM przez najbliższy tydzień będzie można zdobyć bezpłatne zaproszenia na inauguracyjne rejsy tramwajem wodnym „Wars” (godz. 10) i statkiem „Zefir” (godz. 9) przekazane przez armatorów – Żeglugę Stołeczną i Przedsiębiorstwo Usług Wodnych z Legionowa.
Na wszystkich turystów korzystających z Warszawskich Linii Turystycznych czeka w tym roku wiele atrakcji.
Tramwaj wodny „Wars”, obsługiwany przez Żeglugę Stołeczną będzie pływał od Podzamcza do „Grubej Kaśki”. Statek będzie ruszał z przystani Podzamcze przy „River Cafe”. Przewidziano pięć kursów dziennie a jeden rejs będzie trwał ok. 1 godz. i 50 minut.
Podobnie, jak w ubiegłym roku statek będzie miejscem wielu kulturalnych wydarzeń – na pokładzie będzie można posłuchać dobrej muzyki oraz dowiedzieć się o historii i architekturze stolicy ze specjalnego audioprzewodnika przygotowanego przez ZTM. Bilety będą dostępne bezpośrednio na statku w dniu rejsu lub w przedsprzedaży. Przedsprzedaż biletów prowadzi biuro Żeglugi Stołecznej na ul. Świętokrzyskiej 36, lokal 1, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12-15.
1 maja, w dniu inauguracji Warszawskich Linii Turystycznych, w sprzedaży będą tylko bilety na rejsy od godz. 12.
W ramach linii uruchomione zostaną również trzy bezpłatne przeprawy promowe: na wysokości Łomianek (prom „Turkawka” dopłynie do Nowodworów), Podzamcza (prom „Pliszka dopłynie na plażę przy ZOO) oraz Cypla Czerniakowskiego (prom „Słonka dopłynie na Saską Kępę). Na każdym z promów legionowskiego Przedsiębiorstwa Usług Wodnych zostaną zamontowane stojaki rowerowe.
W dni robocze, w soboty oraz dni świąteczne promy z Podzamcza i Cypla Czerniakowskiego będą kursowały co 20 minut, natomiast prom z Łomianek co 30 minut w dni robocze i co 15 minut w soboty i dni świąteczne.
Po ulicach Starówki turystów i pasażerów będą woziły dwa konne omnibusy – piętrowy i parterowy. Pojadą z placu Zamkowego przez Rynek Nowego Miasta, do ul. Senatorskiej i wrócą na plac Zamkowy (pl. Zamkowy – Podwale – Freta – Rynek Nowego Miasta – Freta – Świętojerska – pl. Krasińskich – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa – Moliera – Senatorska – pl. Zamkowy) z sześcioma przystankami: Stare Miasto (pl. Zamkowy), Barbakan, Rynek Nowego Miasta, pl. Krasińskich, ul. Kapitulna, pl. Piłsudskiego.
Czas przejazdu wynosi ok. 50 minut. Omnibusy kursują od wtorku do piątku (pięć kursów dziennie) oraz w soboty i niedziele (sześć kursów dziennie). Piętrowy omnibus zabiera 16, a parterowy 12 pasażerów. Bilety będą dostępne bezpośrednio u przewoźnika na przystanku przy placu Zamkowym.
Podobnie, jak w ubiegłym roku będzie się można wybrać w niezapomniany, ośmiogodzinny rejs do Serocka. Statek „Zefir” wypływa o godz. 9 rano z przystani Podzamcze, pokonuje śluzy Kanału Żerańskiego i w samo południe przybija do Serocka, którego historia sięga czasów średniowiecza. Tam pasażerowie mają około 1,5 godziny na zwiedzanie miasteczka i odpoczynek. Około godziny 18 „Zefir” przypływa z powrotem do stolicy.
Rejsy z Warszawy do Serocka będzie obsługiwało Przedsiębiorstwo Usług Wodnych z Legionowa. „Zefir” zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z napojami. Przewidziano jeden kurs dziennie w każdą sobotę i niedzielę. Bilety będą dostępne w przedsprzedaży w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Centrum (od poniedziałku do czwartku w godzinach 7-20, a w piątek w godz. 7-17) oraz u armatora w dniu rejsu.
W maju i wrześniu tramwaje i omnibusy będą kursowały jedynie w weekendy.
Taryfa biletowa
Przejazd promem będzie bezpłatny. Natomiast za rejs tramwajem wodnym trzeba będzie zapłacić 18 zł, za rejs do Serocka 36 zł, a za przejażdżkę omnibusem konnym – 14 zł (bilet normalny). Prawo do 50 proc. ulgi będą mieli uczniowie (szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych) do ukończenia 21. roku życia – na podstawie ważnej legitymacji szkolnej oraz osoby, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych (m.in. studenci). Bezpłatnie mogą podróżować dzieci do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym, seniorzy, którzy ukończyli 70 lat oraz osoby, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych. Pasażerowie podróżujący z Warszawską Kartą Turysty otrzymają 10 proc. zniżkę.

(źródło: Starostwo Powiatowe w Legionowie)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Ruszają Warszawskie Linie Turystyczne"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *