Region: Służby oraz Wojewoda apelują o ostrożne używanie fajerwerków

Fot. pixabay.com, CC0 Public Domain

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc – Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. – Fajerwerki odpalane w miejscach publicznych lub na prywatnych posesjach mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Są to materiały pirotechniczne, z którymi trzeba obchodzić się z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją – apeluje Wojewoda Mazowiecki, któremu wtórują Policja i Straż Pożarna.

W jedną noc sylwestrową odpalamy zdecydowanie najwięcej fajerwerków w ciągu całego roku. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Źródło: KP PSP Legionowo

Sprawdź fajerwerki przed „odpaleniem”

Przed „odpaleniem” materiałów pirotechnicznych powinniśmy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia). Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię powinien być tak wyposażony, by utrzymał pozycję w trakcie odpalania. Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni powinna posiadać uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia. Obowiązkowo, w zestawie z fajerwerkami powinna znajdować się instrukcja obsługi w języku polskim.

Prawo o fajerwerkach

Fajerwerki może zakupić wyłącznie osoba, która ukończyła 18 rok życia. Sprzedawca, który sprzeda je osobie młodszej popełnia przestępstwo za które grozi nawet 2-letnie więzienie. Osoby niepełnoletnie nie mogą także samodzielnie „odpalać” petard, rac i innych materiałów pirotechnicznych. Przy takiej czynności musi towarzyszyć im osoba dorosła.

W Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.

Niebezpieczna zabawa

Policjanci przypominają, że wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych. Jeśli natomiast po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, przynajmniej przez 15 minut nie podchodźmy do niewybuchu. Po tym czasie ryzyko niekontrolowanej eksplozji jest praktycznie zerowe.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Region: Służby oraz Wojewoda apelują o ostrożne używanie fajerwerków"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *