Zamknij

Region: Bezpieczne wakacje na kolei. Działania SOK-istów i porady dla podróżnych

00:21, 11.07.2018 Aktualizacja: 16:58, 28.08.2020
Skomentuj

Więcej patroli Straży Ochrony Kolei w pociągach, na stacjach i szlakach kolejowych, częstsze kontrole tzw. dzikich przejść, akcje ulotkowe na przejazdach i samochody mobilnego centrum monitoringu w terenie - tak funkcjonariusze SOK nadzorują bezpieczne podróże w czasie trwających wakacji.



Ponad 3 000 funkcjonariuszy w czasie wakacji dba o bezpieczeństwo zarówno podróżnych dojeżdżających do pracy, jak i korzystających z pociągów wakacyjnych. Patrolowane są przede wszystkim krajowe i międzynarodowe wakacyjne pociągi pasażerskie. Dodatkowo monitoring obejmuje przejazdy pociągów kolonijnych. Aby skutecznie dbać o bezpieczeństwo podróżnych,
SOK zwiększyła również częstotliwość obserwacji na terenie wszystkich głównych dworców kolejowych, stacji i peronów, a także częściej sprawdza służbowe przejścia na mostach i wiaduktach, by zapobiec wkraczaniu na nie osób postronnych - szczególnie dzieci i młodzieży. Ponadto, pracownicy SOK wykonują działania prewencyjne mające na celu ochronę podróżnych przed niebezpiecznymi zdarzeniami i kradzieżą.

Bezpieczeństwo pod okiem kamery


Na szlakach kolejowych i obszarach stacji Straż Ochrony Kolei wykorzystuje 9 samochodów mobilnego centrum monitoringu, a szczególną efektywność nocą zapewniają stosowane podczas patroli lornetki termowizyjne i noktowizory. Wzmożoną obserwacją objęte zostały miejsca nielegalnych przejść przez tory. Mimo znaków, wygrodzeń i ostrzeżeń, część pieszych traktuje mosty i wiadukty kolejowe jako sposób na skrócenie sobie drogi. Funkcjonariusze SOK przypominają, że osoby zatrzymane na nielegalnym przechodzeniu przez tory lub korzystające bez uprawnienia z infrastruktury narażają się na mandat lub sprawę w sądzie.

W obszarze nieobjętym monitoringiem działają również dodatkowe patrole prewencyjne. - Szczególną uwagę zwracamy także na zabezpieczenie elementów infrastruktury kolejowej, szczególnie tych najbardziej narażonych na kradzieże czy dewastacje. Działania te służą ogólnemu bezpieczeństwu ruchu kolejowego i pozwalają eliminować opóźnienia pociągów - mówi Paweł Boczek, z-ca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. Ochrony.

Edukacja podczas zabawy


Również podczas wakacyjnych pikników i festynów przedstawiciele Straży Ochrony Kolei wraz z koordynatorami akcji "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko!" informują, edukują i uświadamiają w kwestii właściwego zachowania się przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. Dotychczas takie prelekcje odbyły się m.in. w Warszawie i w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie funkcjonariusze SOK nie tylko tłumaczyli ogólne zasady bezpiecznej podróży koleją, ale także prezentowali m.in. sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie. W najbliższym czasie koordynatorów akcji Bezpieczny Przejazd i przedstawicieli SOK z mobilnym centrum monitoringu będzie można spotkać 8 lipca w Bielsku-Białej w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kolej w miniaturze oraz 28 lipca roku na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Chcesz bezpiecznie podróżować koleją na wakacje? Stosuj się do prostych zasad:


  • Przyjdź na dworzec wystarczająco wcześnie, uważnie nasłuchuj komunikatów, upewnij się, że masz przy sobie ważny bilet.

  • Zachowaj ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu.

  • Nie zostawiaj bagażu bez opieki, by nie uruchamiać procedury bezpieczeństwa.

  • Nie wychylaj się przez okno w trakcie jazdy.

  • Do współpasażerów stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie przyjmuj poczęstunku.

  • Zabieraj ze sobą tylko niezbędną kwotę pieniędzy, a gotówkę trzymaj w różnych, dyskretnych miejscach.

  • Papierosy pal tylko w miejscach do tego wyznaczonych, dokładnie gaś niedopałki.

  • Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci.

  • Zachowaj ostrożność przy przejazdach kolejowych - zarówno jako kierowca, jak i pieszy.

  • Przechodź przez tory tylko w miejscach do tego wyznaczonych.


W razie potrzeby do dyspozycji podróżnych całodobowo dostępny jest numer alarmowy Straży Ochrony Kolei - 22 474 00 00

/red., PKP PLK/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%