Zamknij

Jak radzić sobie w trakcie pożaru?

12:51, 07.07.2017 Aktualizacja: 12:56, 07.07.2017
Skomentuj

Ochrona zdrowia i życia pracowników jest najważniejszym obowiązkiem pracodawcy. Właściwe działania są jasno określone przez obowiązujące prawo. Szczególnym zagrożeniem dla osób zatrudnionych jest jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów, czyli ogień. Dlatego ważne jest, by każdy pracownik wiedział, jak należy postępować na wypadek pożaru i stosował się do nich.

Każdy pracownik musi zapoznać się z zasadami, które bezwzględnie należy przestrzegać w trakcie pożaru. Jednak czasem teoria okazuje się niewystarczająca, dlatego bardzo często stosowany jest fałszywy alarm w trakcie trwania szkolenia ppoż. Dzięki temu pracownicy uczą się, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia. Widok ognia sprawia, że ludzie zaczynają wpadać w panikę. Wiedza i doświadczenie mogą stać się czynnikiem, który przywoła ich do porządku, co zwiększy ich szanse na przeżycie.

Obowiązki właściciela budynku


Warto zauważyć, że większość pożarów wiąże się z niedociągnięciami, do których dopuścił się pośrednio lub bezpośrednio człowiek. Skutki zaniedbań mogą być tragiczne, dlatego zawsze należy stosować się do obowiązków, które zostały przedstawione w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

Zasady postępowania określone w ustawie


- Przestrzeganie wymagań budowlanych, technologicznych oraz instalacyjnych. Zaniedbania w tym zakresie mogą nieść za sobą naprawdę tragiczne skutki. Przestrogą powinien być pożar w Grenfell Tower, gdzie niewłaściwe materiały budowlane sprawiły, że ogień szybciej się rozprzestrzenił. W konsekwencji wiele niewinnych ludzi straciło życie.

- Wyposażenie wszystkich budynków w sprzęt przeciwpożarowy, a także ratunkowy oraz gaśniczy.

- Wyznaczenie i oznakowanie drogi ewakuacyjnej. Ważne jest także, by wszyscy pracownicy zostali z nią zapoznani.

- Ustalenie schematu postępowania na wypadek pożaru oraz klęsk żywiołowych.

Jak wyznaczyć drogę ewakuacyjną?


Dokładne wytyczne, którymi należy kierować się podczas projektowania drogi ewakuacyjnej, są określone przez prawo. Jednak warto znać parę szczegółów, które przybliżą tę tematykę. Najważniejsze jest to, że z każdego pomieszczenia używanego przez pracownika musi prowadzić wyjście na zewnątrz lub do specjalnie wyznaczonej strefy pożarowej. Wymiary drogi ewakuacyjnej są ustalane ze względu na liczbę osób, które mogą przebywać w budynku, na przykład im jest ich więcej, tym szerszy powinien być korytarz. Dzięki temu podczas ewakuacji nie dojdzie do zatoru w ruchu lub tratowania, a wszystkie zagrożone osoby będą mogły oddalić się od niebezpieczeństwa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%