Przez sztukę ku normalności

5 marca odbyło się otwarcie Dni Osób Niepełnosprawnych 2013 Powiatu Legionowskiego i Miasta Legionowo. Zapoczątkowało ono cykl niezwykłych wydarzeń, które potrwają do końca maja.

fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

W tej istotnej dla mieszkańców całego powiatu uroczystości, oprócz władz miejskich i powiatowych, wzięło udział około 350 gości. Dzięki prezentacji dorobku artystycznego i sportowego osób niepełnosprawnych następuje bowiem wzajemne poznawanie się członków lokalnej społeczności. Okazuje się, że ludzie, którzy bardzo często czują się odrzuceni i zepchnięci na margines, odnajdują motywację do działań na rzecz środowiska, w którym żyją na co dzień.
Głównym celem Dni Osób Niepełnosprawnych jest wspieranie ludzi niepełnosprawnych, budowanie solidnych podstaw do wzajemnego zrozumienia oraz poczucia wspólnoty prowadzących do partnerskiego dialogu. W ten dialog poprzez sztukę i sport  angażują się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także ich rodziny, znajomi i cała społeczność lokalna.

Najbliższe dni będą okazją do zaprezentowania przez niepełnosprawnych mieszkańców powiatu ich mocnych stron: osiągnięć sportowych oraz talentu artystycznego w wielu dziedzinach sztuki. To także doskonała okazja do wspaniałej rywalizacji uczestników wszystkich organizowanych w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych konkursów, przeglądów sztuki oraz paraolimpiady. Przede wszystkim jednak będzie to niezapomniany czas wspaniałej zabawy.

Pierwszą atrakcją, która pojawiła się już na rozpoczęciu Dni Osób Niepełnosprawnych 2013 był występ zespołu „November Project”. Grupa składa się z dwunastu muzyków, z których siedmiu jest niepełnosprawnych. Dzięki temu jej muzyka wznosi się ponad wszelkimi podziałami. Na koncertach bariera miedzy pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi nie ma żadnego znaczenia, bowiem ich piosenki są pełne ciepłej autoironii. Muzycy sami często określają się mianem „specjalnej troski”. Wspaniałe poczucie humoru i rozumienie różnorodnej publiczności to ich szczególne atuty. Całość dopełniają oryginalne i pełne kolorów stroje sceniczne. November Project już przy wykonaniu pierwszego utworu zgromadził wokół sceny tłum nowych fanów. Wkrótce w rytm muzyki reggae tańczyła prawie cała widownia. Wspaniała zabawa trwała ponad godzinę i zakończyła się wieloma bisami.
Po krótkiej przerwie rozpoczęło się przesłuchanie w konkursie wokalno -muzycznym. Przed jury wystąpił chór z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie z piosenką „Bieszczady”. Ponadto uczniowie z tej szkoły: Monika Kalinowska, Krzysztof Czapliński i Tomasz Idziak-Szkodziński wykonali piosenkę „Moje Miasto”. Po ich występie uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 W Legionowie zaśpiewał piosenkę ”Gdzie jest Ola”, a Paweł Waśniewski – „Bo ja gram na saksofonie”. Warsztaty Terapii Zajęciowej OPS reprezentował Paweł Łączkowski utworem „Hej Sokoły”. Na zakończenie zespół wokalno-teatralny „Mobilni” ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Serocka  przedstawił oryginalną wersję „Małego Księcia”. Imprezie towarzyszyła wystawa zdjęć przypominających wydarzenia z ubiegłorocznych obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych 2013 zapraszają na kolejny element obchodów: 21 marca o godz. 11:00 w sali widowiskowej legionowskiego ratusza odbędą się finały konkursów i wystawa laureatów Przeglądu Sztuki.

/Starostwo Powiatowe w Legionowie/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Przez sztukę ku normalności"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *