Przerwy w emisji telewizji cyfrowej nadawanej z Warszawy i Raszyna

Mieszkańcy powiatu legionowskiego bez naziemnej telewizji cyfrowej – przynajmniej do końca miesiąca. Jak informuje należąca do TP S.A spółka Emitel,  nadająca w Warszawie i okolicach naziemną telewizję cyfrową, do końca miesiąca mogą wystąpić problemy z odbiorem cyfrowych kanałów telewizyjnych nadawanych z nadajników w Warszawie i Raszynie. Jest to spowodowane przygotowaniami do komercyjnego uruchomienia przekazu naziemnej telewizji cyfrowej. Jak podaje w komunikacie Emitel: zakończenie prac i przywrócenie stałych emisji planowane jest na 30 września 2010 roku.  Ewentualne dodatkowe informacje na temat prowadzonych prac będą przekazywane w osobnych komunikatach.

Sprawą zajął się Urząd Komunikacji Elektronicznej. W związku z licznymi pytaniami ze strony widzów o przyczyny zaprzestania nadawania programów TV lub zmian w ofercie programowej w ramach dotychczas trwających emisji eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej na terenie województwa lubuskiego oraz w rejonie Poznania i Warszawy, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Anna Streżyńska, podaje wyjaśnienia.

W dniu 7 lipca 2010 r. Prezes UKE dokonał na rzecz spółek:

* Telewizja Polsat SA,
* TVN SA,
* Polskie Media SA,
* Telewizja Puls Sp. z o.o,

rezerwacji częstotliwości na potrzeby rozpowszechniania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów telewizyjnych (Polsat, TVN, TV 4, TV Puls i czterech innych programów wskazanych w decyzjach koncesyjnych KRRiT) w ramach multipleksu nr 2 (mux 2).

We wspomnianej decyzji ustalono również terminy (harmonogram) rozpoczęcia rozpowszechniania wyżej wymienionych programów w sposób cyfrowy i zaprzestania ich rozpowszechniania w sposób analogowy na określonych obszarach Polski. Zgodnie z tym harmonogramem rozpoczęcie rozpowszechniania programów telewizyjnych w sposób cyfrowy odbywać się będzie etapowo, tj. w czterech etapach:

* Etap pierwszy – nie później niż do dnia 30 września 2010 r. na następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Zielona Góra, Żagań, Wisła, Rzeszów, Warszawa, Poznań, Leżajsk, Przemyśl, Kalisz, Częstochowa, Opole, Szczecin, Bydgoszcz, Wrocław, Lublin, Olsztyn, Konin, Piła, Białogard, Świnoujście, Koszalin, Lębork, Płock, Opoczno, Kłodzko, Zakopane, Rabka, Dęblin, Zamość, Elbląg, Iława.
* Etap drugi – nie później niż do dnia 31 lipca 2011 r. na następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Białystok, Bieszczady, Gdańsk, Gniezno, Szczawnica-Gorlice, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Ostrołęka, Siedlce, Suwałki, Tarnów.
* Etap trzeci – nie później niż do dnia 1 października 2011 r. na następującym obszarze wykorzystania częstotliwości: Jelenia Góra.
* Etap czwarty – nie później niż do dnia 1 października 2012 r. na następującym obszarze wykorzystania częstotliwości: Giżycko.

Dotychczas do Prezesa UKE wpłynęły wnioski od spółki TP EmiTel Sp. z o.o. o udzielenie pozwoleń radiowych na używanie urządzeń nadawczych w celu rozpowszechniania programów TV w sposób cyfrowy w ramach mux 2 drogą rozsiewczą naziemną ze stacji nadawczych: WARSZAWA/Raszyn kanał TV nr 48, WARSZAWA/PKiN kanał TV nr 48, POZNAŃ/Śrem kanał TV nr 39, ZIELONA GÓRA/Jemiołów. Datą rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości będzie 30 września 2010 r. W tym samym dniu kończy się ważność pozwoleń radiowych na dotychczasowe eksperymentalne emisje programów TV w ramach mux 1. Zgodnie z informacją TP EmiTel wspomniane na wstępie wyłączenia emisji lub zmiany oferty programowej związane są z procesem uruchamiania nadawania programów w ramach mux 2. Prezes UKE nie otrzymał jednak dotychczas informacji od nadawców będących dysponentami częstotliwości dedykowanych dla mux 2. kiedy nastąpi uruchomienie emisji na pozostałych obszarach kraju.

Z informacji pozyskanych w trybie roboczym od TP EmiTel wynika, że emisja programów TVP w ramach mux 1 w woj. lubuskim nie zostanie na razie wznowiona, natomiast w rejonie Warszawy i Poznania nadawanie programów Telewizji Publicznej w mux 1 będzie kontynuowane do czasu uruchomienia rozpowszechniania tych programów w ramach mux 3.

Prezes UKE będzie śledził sytuację odnośnie nadawania programów TV w ramach mux 1 i mux 2, jaka zaistnieje po 30 września 2010 r., i na tej podstawie podejmie decyzję odnośnie dalszych działań, o czym poinformuje w kolejnym komunikacie.

(źródło: własne, satkurier.pl ; foto: chip.pl)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Przerwy w emisji telewizji cyfrowej nadawanej z Warszawy i Raszyna"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *