Zamknij

Profilaktyka u kobiet w każdym wieku

10:33, 03.11.2015 Aktualizacja: 12:47, 03.11.2015
Skomentuj

Nowotwory piersi i szyjki macicy są wciąż poważnym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Kobiety wśród nawału codziennych obowiązków, często zapominają o najważniejszym - własnym zdrowiu i regularnym badaniu.

Nowotwory piersi oraz szyjki macicy są kolejno na pierwszym i trzecim miejscu na świecie, pod względem częstości nowotworów diagnozowanych u kobiet. Przyczyny rozwoju raka piersi mogą być różnorakie. Zazwyczaj związane są z wiekiem - w obydwu typach nowotworów wzrost zachorowalności obserwowany jest po 50 roku życia. Rak piersi może być związany także z obciążeniem genetycznym. Mnogość czynników wpływających na rozwój nowotworów piersi (również: czynniki hormonalne czy styl życia) uniemożliwia pierwotne działania profilaktyczne zapobiegające rozwojowi tej choroby. Sukces terapeutyczny możliwy jest głównie dzięki wczesnej diagnozie.

W przypadku raka szyjki macicy możliwe są pewne działania zmniejszające prawdopodobieństwo zachorowania, gdyż znany jest główny czynnik ryzyka. Wirus brodawczaka ludzkiego - HPV charakteryzuje się wysokim potencjałem rakotwórczym i to on w większości wypadków prowadzi do rozwoju tego typu nowotworu. W celu obniżenia ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy wykonuje się szczepienia przeciwko wirusowi HPV, choć nie zwalniają one z regularnych badań kontrolnych.

Rozpoznawanie typowo kobiecych nowotworów


Szybka diagnoza i wykrycie nowotworu w stanach przednowotworowych zwiększa znacząco szanse na przeżycie. Wprowadzenie badań przesiewowych spowodowało spadek umieralności kobiet na obydwa nowotwory dzięki wczesnej wykrywalności. Na przykładzie raka szyjki macicy zaobserwowano spadek umieralności o prawie 80% w ciągu 50 lat od czasu wprowadzenia przesiewowych badań cytologicznych.

W profilaktyce raka piersi jak i szyjki macicy istnieją stosunkowo proste i bezbolesne badania diagnostyczne pozwalające na wykrycie zmian na etapach, kiedy podejmowane leczenie jest efektywne. Rak szyjki macicy może być zdiagnozowany dzięki pobraniu przez lekarza złuszczonego nabłonka szyjki macicy i jego ocenie morfologicznej. Jest to szybkie i bezbolesne badanie pozwalające na wykrycie zmian na bardzo wczesnych etapach i ewentualne podjęcie odpowiedniego leczenia. Niestety jedynie około 27% Polek robi regularnie badania cytologiczne.

Rak piersi może być zdiagnozowany na etapie bezobjawowym w trakcie badania mammograficznego. Polega ono na prześwietleniu piersi przy pomocy promieni rentgena, dzięki czemu lekarz może zaobserwować ewentualne nieprawidłowości zanim będą one wyczuwalne lub zauważalne gołym okiem.
Mammografia jest badaniem, z którego powinny korzystać przede wszystkim kobiety po 50 roku życia. Wówczas wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, a struktura gruczołu piersiowego po przebytej menopauzie ułatwia diagnozę.

Centrum Medyczne DP MED Jabłonna
Ul. Modlińska 49
tel. 22 29 29 800
www.dpmed.pl

/art. sponsorowany/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%