Zamknij

Poznawali kulturę i sztukę Japonii

16:58, 17.06.2013 Aktualizacja: 17:03, 17.06.2013
Skomentuj
reo

W czerwcu w Wieliszewie zakończyły się warsztaty, które w pełni zostały sfinansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Dzięki wygranemu grantowi  Programu "Równać Szanse 2012 - Regionalny Konkurs Grantowy" 15 młodych osób z  gminy miało szansę przeżyć mentalną podróż do kraju "kwitnącej wiśni".


fot. UG Wieliszew

Początek przygody zainicjowała  wizyta w Ambasadzie Japonii w Warszawie w Wydziale Informacji i Kultury. Po prezentacji multimedialnej ukazującej 4 pory roku Japonii, uczestnicy przeszli do zajęć praktycznych m.in. prawidłowego wiązania yukaty, skojarzeń w pisowni znaków czy sprawdzenia swojej zręczności podczas najstarszej gry japońskiej (Kendama).

Pozostałe warsztaty przybliżały Japonię jeszcze bardziej. To co widać było na filmie w ambasadzie, uczestnicy wypróbowali osobiście. Batik  czyli świat kolorów, niespotykanych wzorów powstałych za pomocą farb i gorącego wosku przybliżyła młodym ludziom Barbara Wołonsewicz. Wraz z nią biorący udział w projekcie wykonali niesamowite, bajeczne lampiony.

Zajęcia z origami wprowadziły miłośników wschodniej kultury w świat koncentracji i wyciszenia, co było idealnym wstępem  przed zajęciami z kaligrafii. Tutaj precyzja, analizowanie każdego ruchu, nacisku na pędzel było przemyślane i doprowadzone do perfekcji. Klimatu dodało ręczne przygotowanie tuszu-ucieranie kostki na płytce. Nad tymi warsztatami czuwał Akahira Rafael - artysta plastyk o korzeniach japońsko-francuskich. Nie obeszło się bez podstaw nauki języka japońskiego.

Czymś trochę innym, ale również jak się okazało polegającym na logicznym analizowaniu każdego ruchu swojego, jak i przeciwnika,  były zajęcia z judo. Świat sztuki walki prezentował Jacek Kuźmińki wraz ze swoją wysportowaną rodziną.

Warsztaty sushi przeprowadzili szefowie kuchni z restauracji SUSHI GO. Kilka podstawowych wskazówek, odpowiednie składniki, zdolna młodzież i każdy tworzył pyszne uromaki, futomaki czy  nigiri. Czy było to smaczne? Na pewno przekonali się o tym uczestnicy tegorocznego święta gminy, podczas którego w namiocie Emki na miejscu robili dania z owoców morza. Zainteresowanie było ogromne, a 5 kg ryżu, który jest podstawą w sushi rozeszło się w 1,5 godziny.

Warsztaty realizowane były w Ośrodku Kultury w Łajskach oraz na hali sportowej w Wieliszewie.

/wł, za UG Wieliszew/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%