Zamknij

W powiecie legionowskim powstanie nowy system ostrzegania i alarmowania ludności

12:01, 13.07.2016 Aktualizacja: 14:09, 02.04.2017
Skomentuj

Ponad pół miliona złotych unijnego dofinansowania przekaże władzom samorządowym powiatu legionowskiego Zarząd Województwa Mazowieckiego na realizację kompleksowego, zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności. System 31 połączonych ze sobą syren alarmowych ma powstać do końca przyszłego roku.



- Opracowany plan działania i szybka reakcja to podstawy prawidłowego reagowania na ewentualne zagrożenia. Na terenie powiatu legionowskiego do końca 2017 roku powstanie 31 nowych punktów alarmowych, które stworzą system umożliwiający ostrzeganie i alarmowanie ludności powiatu o wszelkiego rodzaju zagrożeniach: począwszy od tych stwarzanych przez żywioły natury, poprzez wszelkiego rodzaju wypadki, a skończywszy na zdarzeniach o charakterze militarnym - czytamy w komunikacie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Umowa umożliwiająca realizację inwestycji została podpisana we wtorek (12.07).

Założenia projektu


Projekt zakłada montaż na terenie powiatu legionowskiego 31 nowoczesnych syren elektronicznych wraz z pulpitem sterującym dla każdej z nich. Będzie to system umożliwiający reagowanie na pełne spektrum zagrożeń od sytuacji kryzysowych (powodzie, wichury i burze) począwszy, a skończywszy na sytuacjach czasu wojny. System ten połączony będzie z centralami - powiatową i wojewódzką - oraz systemami gminnymi - informuje Powiat Legionowski.

Rozmieszczenie punktów:
- Miasto Legionowo - 7 syren alarmowych;
- Miasto i Gmina Serock - 9 syren alarmowych;
- Gmina Jabłonna - 5 syren alarmowych;
- Gmina Nieporęt - 4 syreny alarmowe;
- Gmina Wieliszew - 6 syren alarmowych.

Głównym celem projektu jest unikanie strat w sytuacji zagrożenia lub katastrofy. Realizacja założeń i budowa systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania związana będzie z:


  • dostarczeniem dedykowanego oprogramowania dla Systemu (integrującego zdefiniowane funkcjonalności oraz otwartego na integrację z innymi systemami);

  • dostawą, instalacją i konfiguracją oprogramowania, sprzętu, anten, syren alarmowych, radiotelefonów itp. niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania Systemu; wykonaniem i wdrożeniem Systemu we wskazanych lokalizacjach;

  • dostosowaniem Systemu do potrzeb użytkowników.


Harmonogram realizacji


Z informacji uzyskanych od rzecznika Starostwa Powiatowego w Legionowie, Joanny Kajdanowicz wynika, że realizacja inwestycji ma ruszyć we wrześniu bieżącego roku. Na początku zostaną ogłoszone odpowiednie przetargi oraz wyłonieni wykonawcy. Sama budowa rozpocznie się z początkiem 2017 roku. Poszczególne punkty mają powstawać etapami. Całość powinna zostać oddana do użytku do końca przyszłego roku, choć jak zaznacza w rozmowie z naszym dziennikarzem Kajdanowicz, niewykluczone, że syreny zaczną działać wcześniej. Być może już przed przyszłorocznym sezonem urlopowym.

Koszty inwestycji


Całkowity koszt całej inwestycji to 630 500 złotych. 80% tej kwoty Starostwo otrzyma z Samorządu Województwa Mazowieckiego, a 20% wkładu własnego pokryje powiat wraz z gminami.

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Kwiatkowski z LegionKwiatkowski z Legion

0 0

Dobrze, że coś się dzieje w sprawach zarządzania kryzysowego. Mam nadzieję, że stosowne plany są na bieżąco aktualizowane i mamy przygotowane miejsca ewakuacji, zapasowe miejsca szpitalne oraz siły i środki na potrzeby likwidacji skutków różnych zdarzeń. Same syreny sprawy nie załatwią. W najgorszym scenariuszu poszkodowani przyjdą do FORUM ROMANUM i poproszą prezydenta o ciepłą strawę, odzież i miejsca do spania. Na koniec pytanie: czy szpital w Wieliszewie został obciążony zadaniami obronnymi i kryzysowymi? 06:38, 15.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JohnRambhoJohnRambho

0 0

Najważniejsze, że cmentarz powiększają nie? 09:11, 15.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kwiatkowski z LegionKwiatkowski z Legion

0 0

Jedną syrenę proponuję zainstalować przy dyżurnym monitoringu miejskiego. Może dzięki temu zobaczy spory ubytek ziemi przy nasypie chodnika, przy wejściu na peron stacji Legionowo-Przystanek. Powstał po opadach deszczu i rowerzystach skracających sobie drogę. Za kilka dni (tygodni) zacznie w tym miejscu rozsypywać się chodnik. Żeby było weselej miejsce to znajduje się też pod kamerą monitoringu. Trochę dalej, na chodniku przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Kościuszki, przy studzience telekomunikacyjnej, zaczynają zapadać się podmyte kostki chodnikowe. Tego monitoring już nie obejmuje, ale zgłaszam miejskim służbom prasowym, zanim ktoś tam połamie nogi. 07:53, 18.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%