Zamknij

Powiat Legionowski: Ciąg dalszy wojny o mandaty

23:12, 29.07.2014 Aktualizacja: 16:51, 09.11.2014
Skomentuj

28 lipca Państwowa Komisja Wyborcza uchyliła postanowienie Komisarza Wyborczego w Warszawie. Tym samym podział powiatu na okręgi wyborcze na razie zostaje ten sam, a Wieliszew będzie nadal połączony z Jabłonną. Mieszkańcy zapowiadają jednak, że nie zamierzają się poddać. 26 czerwca Rada Powiatu Legionowskiego dokonała podziału powiatu na okręgi wyborcze. Na mocy tej uchwały w Legionowie utworzono dwa okręgi. Serock i Nieporęt stanowiły samodzielnie okręgi. Jednak Wieliszew i Jabłonnę połączono w jeden okręg. Taka decyzja wywołała wiele kontrowersji wśród mieszkańców gminy Jabłonna. Wnieśli oni skargę do Komisarza Wyborczego, która uznana została za zasadną.

Według komisarza

Według Komisarza Wyborczego gmina Wieliszew powinna być dołączona do Nieporętu lub Serocka, a gmina Jabłonna, jako druga pod względem wielkości, powinna stanowić samodzielny okręg. - Niezrozumiałe jest, dlaczego w uchwale Rady Powiatu samodzielne okręgi wyborcze ustalono dla gminy Serock i gminy Nieporęt, które mają zdecydowanie mniejsze liczby mieszkańców niż Jabłonna, z największą liczbą mandatów po gminie Legionowo - pisał 11 lipca w uzasadnieniu Komisarz Wyborczy.

Rada się odwołała

Rada Powiatu podczas lipcowej sesji większością głosów zdecydowała o złożeniu odwołania od postanowienia Komisarza Wyborczego do Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Ta, kila dni później przychyliła się do wcześniejszych ustaleń radnych. Rankiem 29 lipca do rąk wieliszewskich radnych dotarła uchwała PKW.

Fot. Legio24

Decyzja PKW

PKW przypomniała wyliczenia normy przedstawicielstwa i to, że gmina Wieliszew nie może stanowić samodzielnego okręgu. - Gmina Wieliszew nie może jednak zostać połączoną z miastem Legionowo, gdyż wiązałoby się to z koniecznością utworzenia okręgu wyborczego składającego się z gminy i części gminy. W tym stanie rzeczy dopuszczalne byłoby połączenie gminy Wieliszew w jeden okręg wyborczy z gminą Jabłonna, gminą Nieporęt lub gminą Serock - argumentuje Przewodniczący PKW, Stefan Jaworski.

Fot. Legio24

Nie chcą zmian

Według szefa PKW, podział powiatu na okręgi jest stały, a zmiany mogą być dokonywane wyłącznie w zakresie niezbędnym do doprowadzenia jego zgodności z prawem: - Zgodnie z dotychczasowym podziałem gmin na okręgi wyborcze, gmina Wieliszew tworzyła okręg wyborczy z gminą Jabłonna. W związku z powyższym w celu zachowania zasady stałości podziału powiatu na okręgi wyborcze, Rada Powiatu nie mogła utworzyć okręgu wyborczego dla gminy Wieliszew z inną gmina niż Jabłonna.

Fot. Legio24

Nie składają broni

Czy wobec powyższego, decyzja o połączeniu Jabłonny i Wieliszewa w jeden okręg wyborczy jest ostateczna? - Jeszcze nie, sprawa zostaje przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Komisarza Wyborczego - twierdzą inicjatorzy sprzeciwu. Zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy gminy Jabłonna nie składają jeszcze broni. Będą nadal walczyli, by zmienić stary, 16-letni układ i uwolnić się od Wieliszewa. Czy im się to uda, przyszłość pokaże. /iw/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MiroslawMiroslaw

0 0

Pani Redaktor co to za bojowa retoryka? Chyba to wynik demokratycznych wyborów i marność jabłonowskich kandydatów. 14:52, 30.07.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JacekJacek

0 0

I dobrze bo nie ma ,, starych okregow wyborczych" powolano sie na nieistniejaca uchwale Rady Powiatu z 2010 r. odpadła jej podstawa prawna ustawa ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatow itp zostala uchylona, od 2011 r. obowiazuje ustawa Kodeks wyborczy i na jego podstawie Rada Powiatu nie uchwaliła zadnego podzialu na okregi stad starych okregów nie ma bo nie ma zadnej regulacji na ten temat 20:33, 02.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%