Zamknij

Odszkodowanie dla dziecka z OC sprawcy - jak uzyskać wysokie świadczenia?

10:19, 11.01.2017
Skomentuj

Poszkodowani w wypadkach samochodowych mają prawo do dochodzenia licznych roszczeń odszkodowawczych w ramach OC sprawcy wypadku. Świadczenia wypłacane są nie tylko dorosłym, ale też dzieciom, które doznały obrażeń na skutek feralnych zdarzeń. Jak przeprowadzić procedurę odszkodowawczą, by uzyskać jak najkorzystniejsze odszkodowanie i zadośćuczynienie dla małoletniego? O tym powiemy w dalszej części artykułu.


Poznaj różnice w procedurze odszkodowawczej dla dziecka


Przepisy umożliwiają małoletnim poszkodowanym dochodzenie odszkodowań w pełnym zakresie. W kwestii przedawnienia roszczeń prawo dla dzieci jest bardziej przychylne. Osoby dorosłe na dochodzenie odszkodowania mają w większości przypadków 3 lata. Po tym czasie prawo do roszczeń odszkodowawczych ulega przedawnieniu. Małoletni poszkodowani mogą o należne świadczenia wystąpić nawet do 2 lat po uzyskaniu pełnoletności. Dzięki temu przedawnienie roszczeń następuje dopiero, gdy roszczący uzyskuje 20 lat. Przez wiek poszkodowanego odmiennie wygląda też kwestia reprezentacji. Małoletni nie może samodzielnie reprezentować swoich interesów w trakcie likwidacji szkody przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Prawo do występowania w imieniu dziecka posiada rodzic lub opiekun prawny. Oczywiście, jeśli poszkodowany rozpocznie procedurę po ukończeniu pełnoletności może uczestniczyć we wszelkich czynnościach samodzielnie.

Warto też wspomnieć o odpowiedzialności za szkodę, która w przypadku dzieci poniżej 13 roku prezentuje się nieco odmiennie. Małoletni nie może odpowiadać w pełni za zaistniałą szkodę, dlatego kiedy dojdzie do wypadku sąd nie może odmówić mu całkowicie roszczeń odszkodowawczych.

Procedura dochodzenia odszkodowania dla dziecka w praktyce


Przebieg likwidacji szkody nie różni się znacząco od procedury realizowanej w przypadku osób dorosłych. W celu uzyskania należnych świadczeń odszkodowawczych rodzic lub opiekun prawny musi złożyć wniosek wraz z dokumentacją do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. I w tym przypadku niezbędne jest rzetelnie uzasadnienie wpływu wypadku na życie, zdrowie i samopoczucie psychiczne małoletniego. Siła argumentacji w połączeniu z dokumentacją to klucz do sukcesu. Dziecko może wnioskować o liczne roszczenia odszkodowawcze m. in.:


  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

  • rentę

  • zadośćuczynienie za krzywdę


Rodzice w imieniu dziecka mogą skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, która doprowadzi do uzyskania godnych świadczeń. Dochodzenie odszkodowań wymaga pewnej wiedzy prawnej, a także rozbudowanych umiejętności negocjacyjnych. W większości spraw Towarzystwa Ubezpieczeniowe proponują rażąco niskie stawki w ramach postępowania polubownego. Otrzymując taką propozycję możemy w ciągu 14 dni złożyć odwołanie, jeśli ubezpieczyciel nie przychyli się do wnioskowanej kwoty. Należy skierować sprawę do postępowania sądowego, a wtedy pomoc prawnika jest nieoceniona. Warto jednak wybrać sąd, gdyż bieżące orzecznictwo jest bardzo przychylne dla poszkodowanych. Roszczący mogą uzyskać w sądzie nawet kilkukrotnie wyższe odszkodowanie! Dobra kancelaria odszkodowawcze u boku to sposób na wysokie roszczenia odszkodowawcze.

/a.s/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%