Zamknij

"Niemcy? Oni są spoko!" - Program Erasmus+ w szkole przy Targowej

06:14, 28.09.2015 Aktualizacja: 09:29, 28.09.2015
Skomentuj

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie oraz szkoła Boerde-Berufskolleg w Soest (Niemcy) wspólnie realizują projekt finansowany z programu Unii Europejskiej "Erasmus+". W ramach tego projektu, w pierwszej połowie września odbyło się spotkanie młodzieży tych dwóch placówek oświatowych. Tym razem uczniowie z Legionowa zaprosili niemieckich kolegów do Polski.



W dniach od 6 do 13 września odbyło się spotkanie młodzieży obu szkół w Polsce, cztery dni w Legionowie i w Warszawie oraz cztery dni w Krakowie. Podczas realizacji programu, gier integracyjnych, animacji językowych i wspólnie spędzanych wieczorów m.in. na kręgielni, młodzież miała okazję poznać się wzajemnie i rozwinąć swoje umiejętności językowe. Okazało się, że wspólne miłe spędzanie czasu jest możliwe i że nie różnimy się od siebie za bardzo. Przeszkody w komunikacji nie spowodowała również porażka polskiej reprezentacji w meczu eliminacyjnym do ME w piłkę nożną. Polacy przegrali wtedy z reprezentacją Niemiec.

W czasie pobytu w Polsce młodzież zmierzyła się z nadal trudną i drażliwą dla obu stron historią drugiej wojny światowej. Podczas wycieczki po Warszawie odwiedziła miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim i Powstaniem w Gettcie. W Muzeum w Auschwitz odbyło się zwiedzanie studyjne oraz warsztaty.

Zorganizowane zostały również gry miejskie po Legionowie i Warszawie oraz zwiedzanie Krakowa. Młodzież miała okazję odkryć charakter, kulturę, atmosferę i piękno tych miast. Wiele informacji było nowych, również dla młodzieży polskiej. Wielu po raz pierwszy było w fotoplastikonie warszawskim przy Alejach Jerozolimskich, na krakowskim Kazimierzu i Kopcu Kraka.

- W niedzielę (13.09), zdumieni że czas tak szybko upływa, pożegnaliśmy naszych kolegów z Niemiec na lotnisku w Krakowie. "Niemcy? Oni są spoko!" - twierdzi Daniel, uczestnik wymiany. - Na pewno będziemy z nimi mieli kontakt przez platformę facebook i eTwinning. W marcu spotkamy się znowu podczas rewizyty w Soest i w Berlinie. Obecnie wykonujemy prezentacje o miejscach pamięci, które wspólnie poznaliśmy - dodaje uczeń PZSP.

Główne cele projektu wymiany uczniów z Polski i Niemiec to:


  • zorganizowanie krótkoterminowych polsko - niemieckich wymian młodzieży,

  • poznanie wybranych miejsc pamięci i odkrycie przez młodzież ich znaczenia w pedagogice i w branży turystycznej,

  • powtórzenie i poszerzenie wiedzy z zakresu historii,

  • rozwijanie umiejętności językowych uczniów.


/Joanna Dmoch, Agnieszka Budna - PZSP/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%