Zamknij

Kiedy najlepiej sprawdzi się pokrycie dachowe z blachy?

11:09, 22.12.2016 Aktualizacja: 11:38, 23.12.2016
Skomentuj

Rynek dachowy oferuje nam ogromną liczbę produktów z blachy. Na początek warto to lekkie pokrycie rozdzielić na dwie, podstawowe kategorie. Pierwsza z nich to popularne blachy płaskie. Tego rodzaju materiał nadaje się do zastosowania na dachach już od 10° nachylenia wzwyż, a jego forma sprawia, że idealnie dopasuje się do dachu krzywoliniowego i wykonywania obróbek blacharskich. Drugą grupę blaszanych pokryć stanowi blacha profilowana, przybierająca atrakcyjny format blachy falistej, trapezowej a także cieszącej się niemalejącą sławą blachodachówki. Blachy profilowane kładziemy na dachach o kącie nachylenia począwszy od 14°.

Najlepiej użyć blaszanego pokrycia na budynku, który poddajemy renowacji, a który ze względu na swój wiek może mieć osłabiony szkielet więźby dachowej. W takiej sytuacji sprawdzona, lekka i łatwa w montażu blacha nie będzie nadmiernie obciążać konstrukcji oraz pozwoli na wizualne odświeżenie walorów dachu. Nowe budynki z właściwości blachy skorzystają natomiast głównie pod względem estetycznym (szeroka paleta barw) oraz finansowym. Ponieważ pokrycie o tak niewielkiej wadze wymagać będzie mniej kosztownej więźby dachowej, niż ma to miejsce w przypadku dachówki, uda nam się uzyskać piękny i nowoczesny dach przy rozsądnym nakładzie pieniężnym.

Dlaczego warto wybrać blachę?


Głównymi zaletami przemawiającymi na korzyść blachy jako pokrycia dachowego są stosunkowo nieduża cena oraz istotna łatwość w montażu. Popularne blachy, mimo iż zdarzają się wśród nich także i produkty droższe, jak choćby blachodachówki z ceramiczną posypką, są niesamowitym kompromisem między wymaganiami klienta a finansami, jakimi dysponuje.

Pod względem estetyki oraz możliwości zastosowania w danym miejscu blacha jest niesamowicie wszechstronnym budulcem. Bez obaw zastosujemy ją w każdych warunkach, a większą uwagę na jej parametrów powinniśmy zwrócić jedynie w wypadku, gdy na budynek znajduje się w okolicy silnie uprzemysłowionej, gdzie w powietrzu napotkamy spore ilości tlenków siarki. Również tereny nadmorskie, charakteryzujące się większym zasoleniem będą wymagać blachy o lepszej odporności - zazwyczaj gwarantowanej standardowymi powłokami z poliestru, PVDF, plastizolu czy puralu. Także blachy z posypkami efektywnie chronią pokrycie przed degradacją, uszkodzeniami i utratą koloru.

Aby mieć pewność wysokiej jakości produktu oraz jego trwałości, powinniśmy zdać się na blachy sprawdzonych producentów - oferujących kompletne systemy - oraz zaznajomić się z warunkami gwarancji udzielanej przez każdą markę. Najlepiej szukać artykułów, które zabezpieczone są także w kwestii trwałości powłoki i koloru. Długość udzielanej gwarancji jest także świetnym wyznacznikiem klasy produktu.

To jak długo będzie nam służyła blacha, zależy w pierwszej kolejności od jej materiału - najmniej trwałe są blachy stalowe, kiedy jednak zostaną ocynkowane ich wytrzymałością możemy się cieszyć aż 5 dekad. Blacha miedziana natomiast będzie zdobić nasz dach bez przeszkód nawet przez kilkaset lat, podobnie zresztą jak nieco mniej długowieczne blacha cynkowa i tytan-cynkowa. Nieodmiennie liczy się także grubość poszczególnych warstw surowca, w tym samej blachy, ale też powłoki antykorozyjnej i lakieru.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%