Zamknij

Nadżerka szyjki macicy? Kriokoagulacja?

06:50, 09.03.2016
Skomentuj

 

Nadżerka to zmiana, która powstaje na błonie śluzowej szyjki macicy. Od środka wyścielona jest delikatną i intensywnie czerwoną tkanką - taką samą, jaka znajduje się w samej macicy. Jednak jej ujście (widoczne dla ginekologa podczas badania) jest pokryte mniej wrażliwą tkanką, wyraźnie bledszą. Nadżerka to ubytek (plamka o nierównej powierzchni) właśnie w tej jaśniejszej, mniej delikatnej tkance.

Gdy lekarz podczas badania zauważy nadżerkę, wykona badanie cytologiczne. Zależnie od wyników cytologii, zaproponuje dalsze postępowanie. Nie każda nadżerka jest groźną zmianą. Ale ponieważ towarzyszy jej stan zapalny dróg rodnych, musi być leczona. Zaniedbana, może z czasem prowadzić do stanów przedrakowych lub być przyczyną raka szyjki macicy. Najczęstsze przyczyny nadżerki to infekcje bakteryjne, np. grzybicze, wirusowe, ale także duża aktywność seksualna.

Kriokoagulacja


To nowoczesny zabieg, który polega na tym, że do szyjki macicy przykłada się specjalną sondę. W jej wnętrzu pod ciśnieniem krąży skroplony azot lub dwutlenek węgla o temp. -100 lub -150 C°. Pod wpływem kontaktu z końcówką sondy, komórki ulegają wymrożeniu. Dochodzi do ich martwicy, a
organizm po jakimś czasie sam usuwa martwe komórki. Zabieg taki w DP MED kosztuje 350 zł, w cenie promocyjnej 290zł do 31/03/2016.

Zabieg kriokoagulacji trwa od 10 do 15 minut, w zależności od wielkości zmiany. Jest niemal bezbolesny, stąd nie trzeba znieczulenia. Jeśli kobieta jest wyjątkowo wrażliwa na ból, lekarz może zalecić przyjęcie środków przeciwbólowych lub zastosować znieczulenie miejscowe. Zabieg wykonujemy po miesiączce, kiedy już skończy się krwawienie. Dobrze także 2-3 dni przed zabiegiem powstrzymać się od współżycia, ponieważ podczas stosunku może dojść do różnego rodzaju zakażenia. Po zabiegu obowiązuje dwutygodniowy okres abstynencji seksualnej - tak, aby nabłonek na szyjce macicy się odnowił i zagoił. W tym czasie pojawiają się zwykle wodniste upławy, bo organizm sam usuwa uszkodzone komórki. Lekarz może przepisać dopochwowe środki przeciwzapalne, które wspomagają gojenie. Natomiast nie ma przeciwwskazań dotyczących wysiłku fizycznego, choć warto przez 2-3 dni się oszczędzać - w końcu był to zabieg i powinnaś mieć czas na rekonwalescencję.W zasadzie nie ma przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby zastosowanie krioterapii jako metody leczenia nadżerki. Jedynym jest ciąża.

Centrum Medyczne DP MED
Jabłonna
Ul. Modlińska 49
22 29 29 800

www.dpmed.pl

/art. sponsorowany/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%