Monitoring w przejściu podziemnym przy PKP Legionowo Przystanek już w tym roku

Przejście podziemne na stacji PKP Legionowo Przystanek, Fot. Legio24.pl

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich pasażerów korzystających ze stacji kolejowej PKP Legionowo Przystanek. Już w tym roku, w przejściu podziemnym pojawią się kamery – zapewnia PKP PLK. Nie będą jednak podłączone do systemu monitoringu miasta Legionowo, a centralnego monitoringu Służby Ochrony Kolei.

Na prośbę naszych czytelników z III Parceli i Przystanku postanowiliśmy sprawdzić czy i kiedy w przejściu podziemnym przy stacji Legionowo Przystanek pojawią się kamery monitoringu. Odpowiednie pytania w tej sprawie przesłaliśmy zarówno do PKP PLK – firmy odpowiadającej za infrastrukturę kolejową jak i legionowskiego ratusza. Odpowiedzi już otrzymaliśmy i to zupełnie różne. Jak udało nam się ustalić bliższą prawdy jest odpowiedź kolejarzy.

– Monitoring w przejściu na stacji Legionowo Przystanek zostanie zamontowany prawdopodobnie na przełomie 3 i 4 kwartału tego roku. Zadanie to zostanie przeprowadzone i sfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kamery będą obsługiwane przez komendę Straży Ochrony Kolei znajdującą się na stacji Warszawa Wschodnia. Instalacja monitoringu w tunelu na stacji Legionowo Przystanek to tylko jeden z wielu elementów prowadzonej inwestycji, dlatego też ciężko jest określić konkretne koszty tylko tego jednego zadania. Zwykle montaż kamer w przejściach podziemnych to koszt ok. kilkudziesięciu tysięcy złotych – pisze do naszej redakcji Łukasz Kwasiborski z Biura Prasowego PKP PLK.

Rzecznik ratusza nic nie wie

Zupełnie inna odpowiedź napłynęła z legionowskiego magistratu. Okazuje się, że ratusz nie ma bladego pojęcia o placach PKP PLK wobec przejścia podziemnego na stacji Legionowo Przystanek. – Na tę chwilę nie ma planów montażu kamer na stacji PKP Legionowo Przystanek. Z informacji przekazanej przez spółkę PKP PLK „Projekt dostawa i instalacja systemów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych” będzie realizowany w Legionowie w 2018 roku – napisała z kolei Tamara Mytkowska, rzeczniczka prasowa UM Legionowo.

Po analizie zebranych przez nas informacji wynika jednak, że pani rzecznik się myli i bardziej prawdopodobne są plany montażu kamer już w tym roku, zgodnie z informacją przekazaną przez kolejarzy.

Tak różne odpowiedzi w tej ważnej dla mieszkańców sprawie mogą dawać do zrozumienia, że współpraca pomiędzy władzami Legionowa, a PKP PLK nie jest najlepsza, albo że rzecznik ratusza przekazał nam nieaktualne informacje. Nie bierzemy nawet pod uwagę innego możliwego wariantu, czyli braku zainteresowania władz miasta sprawami bezpieczeństwa na stacji PKP Legionowo Przystanek.

Będzie także monitoring w Centrum Komunikacyjnym

Niezależnie od planów budowy monitoringu na stacji Legionowo Przystanek, swój monitoring będzie także miało Centrum Komunikacyjne. Tutaj za inwestycję odpowiada już miasto. – Kamery będą częścią Centrum Komunikacyjnego i zostaną uruchomione wraz z oddaniem inwestycji. Nie jestem w stanie podać kosztów montażu kamer, gdyż są one częścią całego projektu. Kamery montowane przez wykonawcę budowy Centrum Komunikacyjnego zostaną włączone do systemu monitoringu miejskiego – napisała naszej redakcji Tamara Mytkowska z Urzędu Miasta.

/red/

2 razy komentowano artykuł "Monitoring w przejściu podziemnym przy PKP Legionowo Przystanek już w tym roku"

  1. To że zostaną zamontowane kamery da złudne wrażenie bezpieczeństwa . Jest tam kamera na peronie w lutym ubiegłego roku na ostatniej ławce od strony ulicy Kolejowej (peron w kierunku Nasielska) powiesił się człowiek . Wisiał aż został zauważony przez kobietę wysiadającą z pociągu i idącą w kierunku wyjścia na ul Kolejową . Gdzie był wtedy monitoring ? z kamery monitoringu miejskiego widać ławkę . Oczywistym jest że wykrętne odpowiedzi P Rzecznik w tym temacie będą z uśmiechem na ustach podawane . O ile w ogóle ma pojęcie o temacie . Uważam że nic nie da czas reakcji służb jest zbyt długi dla ujęcia sprawców wandalizmu . Dojazd z Legionowa zajmuje załodze co najmniej 5 -10 minut o ile komuś zechce się przyjechać . Przypominam soboty i niedziele to dni gdy jest po 1 radiowozie SM do południa i po południu . Policja owszem jeśli da radę to się spręży i podjedzie ale to pewnie i tak będzie po fakcie . Kończąc komentarz chciałbym byście Państwo tak jak do tej pory uważali na siebie ,szczególnie w godzinach wieczornych wasze bezpieczeństwo zależy od waszej uwagi na to co dzieje się wokół was .

  2. Kwiatkowski z Legionowa | 13/03/2016, godz. 06:20 |

    SOKiści zwykle wzywają policję do interwencji bo sami boją się ….wolą brać kasę za darmo. Takie ulokowanie monitoringu tylko wydłuża czas podjęcia interwencji

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *