Zamknij

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

13:15, 05.11.2010 Aktualizacja: 19:18, 13.01.2013
Skomentuj

Od 40 lat działa Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, które za cel główny przyjęło rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Od kilku lat także w Polsce zaczęto organizować w październiku uroczyści mające promować szkolną bibliotekę. Bo przecież dzieje się w nich wiele. Współczesna biblioteka organizuje i wspiera nowoczesne metody edukacji w szkole. Jest miejscem integracji dzieci i młodzieży szkolnej. Daje możliwości osobistego rozwoju młodego człowieka.Tegoroczne hasło obchodów wskazuje cechy współczesnej biblioteki szkolnej: "Różnorodność, energia, wyzwania - oto biblioteka szkolna".

foto: UG Serock

Biblioteka w Zespole Szkół w Zegrzu zaplanowała w tym roku różnorodne przedsięwzięcia. W przygotowaniu ich aktywnie uczestniczyli uczniowie współpracujący na co dzień z biblioteką. *Rozpoczęliśmy od kiermaszu książek. Literatura była różnorodna i niedroga. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przez kilka dni stanowisko kiermaszowe było oblegane przez uczniów i nauczycieli. *Grupa uczennic gimnazjum w październiku rozpoczęła e-learningowy (internetowy) kurs filmowy. Beata Bilińska, Julia Rabiej i Oliwia Jackiewicz, czyli Filmetki - tak  dziewczyny nazwały swoją grupę - dzielnie pokonują kolejne szczeble wiedzy filmoznawczej i kształtują umiejętności operowania kamerą filmową. Ich prace filmowe będziemy mogli podziwiać w styczniu po zakończeniu kursu. *Najmłodsi uczniowie naszej szkoły - kl. I SP - zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Złożyli uroczyste przyrzeczenie, poznali zasady korzystania z zasobów oraz wysłuchali krótkiej inscenizacji przygotowanej przez ich starsze koleżanki z kl. VI (Natalia Jackiewicz, Karina Gruchalska i Karolina Zbroniec). Każdy uczeń otrzymał pamiątkową zakładkę. *W październiku przypadał Dzień Komisji Edukacji Narodowej, czyli tradycyjny Dzień Nauczyciela. Grupa uczniów gimnazjum z kl. I i kl. II B pod patronatem biblioteki przygotowała "Pokaz pomocy szkolnych" - kabaretową inscenizację, którą muzycznie wsparł występ szkolnego chóru i solistek pod kierunkiem Magdaleny Tunkiewicz -  nauczyciela muzyki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się dyby szkolne firmy "Dybex School and Company" oraz przyrząd do wbijania wiedzy "do końcówek szumnie zwanych głowami".

REKLAMA

*Całość październikowych przedsięwzięć zakończyliśmy "Nocą w bibliotece". Wzięło w niej udział ok. 30 uczniów. Podczas spotkania uczniowie w grupach pracowali nad zadaniami naukowo - kulturalnymi. Każdy mógł się wykazać w dziedzinie mu bliższej. Powstał instrument muzyczny ze szklanych pojemników, na którym wygrany został krótki utwór znany pod nazwą "Wlazł kotek na płotek" (wyraźnie usłyszeliśmy miauczenie kota ciągniętego za ogon). Doszło do podwodnego wybuchu wulkanu (w słoikowym zbiorniku). Naprędce skonstruowano staw i odbył się kontrolowany połów ryb (podczas prezentacji nie skrzywdzono żadnej istoty żywej). Grupa aktorów teatru cieni przedstawiła krótką scenkę typu "Złapali go i uciekł". A detektywi dzielnie poszukiwali mordercy naszego szkolnego eksponatu - czaszki, służącej od lat do dekoracji gabloty w sali biologicznej. Następnym zadaniem było odnalezienie gadatliwego elementu naszego szkolnego szkieletu, który został ochrzczony mianem Maliny - fajnej dziewczyny. Znalazczyni została uhonorowana sesją fotograficzną w objęciach Maliny. Na słów kilka zasłużył sobie nasz cukiernik (Mateusz Idzikowski kl. III b), który tuż przed północą poczęstował wszystkich upieczonym przez siebie świeżutkim, pachnącym ciastem jabłkowym. Po północy odbył się bal nocnych Marków. Całość zakończyła się seansem filmowym, jak przystało na tak późną porę - muzycznego horroru. Najbardziej wytrzymali  poszli spać około czwartej nad ranem by o 7.00 wstać. Niewyspani, ale pełni werwy i ochoty na kolejną taką noc, uczniowie rozeszli się do domów. Przedsięwzięte zadania, śmiem twierdzić, zakończyły się sukcesem. Podjęte wyzwania nie przerosły naszych możliwości. Ale zmusiły do energicznego i różnorodnego działania. Założenia tegorocznych obchodów zostały spełnione. W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim, których wysiłek przyczynił się do sprawnego zrealizowania zamierzeń, zarówno uczniom jak i nauczycielom, zwłaszcza Marii Woźniak, Małgorzacie Konstantynowicz, Magdalenie Tunkiewicz i Marii Zielińskiej-Moch.

Agnieszka Dudek nauczyciel - bibliotekarz

(źródło: UG Serock)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%