Mazur 2013: W Wieliszewie zawsze jest „naj”

Za nami kolejny – trzynasty – taneczny weekend w Wieliszewie, w ramach którego po raz szósty gościliśmy Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich. Na parkiecie wieliszewskiej hali sportowej zaprezentowało się 360 tancerzy z kilkudziesięciu ośrodków tanecznych w kraju, w tym ci najlepsi z najlepszych. Tradycyjnie patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, sponsorem głównym wydarzenia był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a relacje telewizyjną z niedzielnych finałów mogliśmy oglądać na antenie TVP Warszawa.

Finały kat.IV. fot. Mirosław Noworyta

W tym roku tradycyjne trzy dni parkietowych zmagań (11-12 i 14 kwietnia) w ramach konkursu (kategoria wiekowa 7-9 lat i kategorie B) oraz Mistrzostw Polski (kat. A), przepleciono sobotnimi obchodami Jubileuszu 15-lecia Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”. Również w sobotę przeprowadzono IV Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne, w których udział wzięła niemal setka podzielonych na trzy kategorie wiekowe tancerzy. Niespodzianką dla publiczności i urozmaiceniem zmagań był także piątkowy występ zespołu ludowego „Usins” z Salapsils na Łotwie – partnerskiej gminy Wieliszewa. Łotysze czarowali wdziękiem i profesjonalizmem, a bałtycki folklor okazał się nie tak odległy od słowiańskiego. Podsumowaniem tanecznego maratonu były niedzielne finały Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich oraz Konkurs Kar Mazurowych – rywalizacja polegająca na prezentowaniu układów tanecznych w wykonaniu 4 lub 8 par z danego zespołu jednocześnie, którą wygrali reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki’ z Krakowa (kat. 16-30 lat) oraz „Kuźni Artystycznej” przy Centrum Kultury Wilanów (kat. 30+). W Mistrzostwach Polski dominowali tancerze z Warszawy (10 par w finałach i 3 tytułu mistrzowskie), Krakowa (4 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Nowej Rudy (4 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Malborka (2 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Siemiatycz (4 pary w finałach), Zamościa (3 pary w finałach) i Wieliszewa (również 3 finałowe pary).

Reprezentanci  Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, mimo tegorocznej zmiany kategorii wiekowych na starsze, wypadli bardzo dobrze – dotychczas niepokonani na krajowych parkietach Jakub Rembelski i Aleksandra Misztal zajęli w swoim debiucie w kat. III (13-15 lat) 5. miejsce, zaś w kat. II (10-12 lat) 4. i 5. miejsce przypadły parom Radosław Wyszyński i Julia Leszczyńska oraz Miłosz Rynkowski i Kamila Kuskowska. Na etapie półfinałów start zakończyła para Bartosz Bisialski i Julia Szmyt (10 miejsce w kat. II). W sumie przed własną publicznością Wieliszewianie wystawili sześć par – dwie z nich występowały w czwartkowo-piątkowym konkursie: 4. miejsce w kat. IIB zajęła para Wiktor Jakóbczak i Alicja Bożek, zaś Jakub Wojno i Dagmara Fronczek zakończyli zmagania w półfinale konkursu (7. miejsce).

Nad 360 zawodnikami reprezentującymi 26 zespołów, czuwało 36 instruktorów i 50 opiekunów oraz 8 sędziów: sędzia ekspert Jan Łosakiewicz, sędzia ekspert dr Ryszard Teperek , sędzia ekspert dr Maria Kapczyńska, sędzia ekspert Jarosław Wojciechowski , sędzia konsultant Małgorzata Łosakiewicz, sędzia konsultant Mariusz Krupiński, sędzia konsultant Krzysztof Szyszko oraz sędzia skrutiner Marek Wieremiejko.  Zapytany o podsumowanie czempionatu rozgrywanego w Wieliszewie po raz szósty, sędzia ekspert i Członek Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF dr Ryszard Teperek podkreślił, że impreza ta od lat uchodzi za wzorcową i realizującą ideę popularyzacji polskich tańców najpełniej – nie inaczej było w tym roku. – W Wieliszewie zawsze jest naj – skwitował jeden z największych autorytetów w dziedzinie tańców polskich w kraju.

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe o uznanej w kraju renomie, nawiązujące do tradycji polskich tańców narodowych, od 13 lat relacjonowane przez prasę lokalną, telewizje regionalne i ogólnopolskie Radio. Patronat honorowy rokrocznie pełnią ważne osobistości oraz instytucje państwowe i samorządowe. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego (obejmującego województwa mazowieckie i łódzkie) Komisji ds. Tańców Polskich PS C.I.O.F.F. (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) – gościł już 12 edycji konkursu, w tym pięciokrotnie taneczne mistrzostwa Polski rozgrywane pod auspicjami Polskiej Sekcji CIOFF.

Głównym celem mistrzostw i konkursu jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży tą formą tańca. Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują więc na parkiecie w takich tańcach jak krakowiak, polka, mazur, kujawiak i oberek.

Organizatorami wydarzenia były: Gmina Wieliszew, Powiat Legionowski, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew oraz Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.mazur.wieliszew.pl

Wyniki finałów XIII MISTRZOSTW POLSKI W TAŃCACH POLSKICH – WIELISZEW 2013
12, 14 kwietnia:

kat. II (10-12 lat):
1. Szymon Ochociński, Zuzanna Ciok (ZPiT MALBORK Malbork)
2. Szymon Harasimowicz, Małgorzata Gierlicka (ZPiT NOWA RUDA Nowa Ruda)
3. Dawid Okruciński, Weronika Czubak (ZPiT MALBORK Malbork)
4. Radosław Wyszyński, Julia Leszczyńska (ZTL PROMYKI Wieliszew)
5. Miłosz Rynkowski, Kamila Kuskowska (ZTL PROMYKI Wieliszew)
6. Sebastian Wilk, Karolina Iwańska (ZPiT SOKOŁOWIANIE Sokołów Podlaski)

kat. III (13-15 lat):
1. Szymon Obolewicz, Aurelia Grenda (ZPiT NOWA RUDA Nowa Ruda)
2. Maciej Miś, Karolina Miśkiewicz (ZPiT NOWA RUDA z Nowa Ruda)
3. Michał Grzejda, Aleksandra Aleksy (ZPiT MŁODY TORUŃ Toruń)
4. Mikołaj Mokrzyński, Katarzyna Mach (ZPiT ZAMOJSZCZYZNA Zamość)
5. Jakub Rembelski, Aleksandra Misztal (ZTL PROMYKI Wieliszew)
6. Jakub Kowalczyk, Joanna Drzas (ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze)

kat. IV (16-18 lat):
1. Jakub Raźny, Kamila Drzas (ZPiT UW WARSZAWIANKA Warszawa)
2. Gabriel Raj, Paulina Łukanowska (ZPiT POWIŚLE Puławy)
3. Janusz Niewiarowski, Hanna Warszycka (ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
4. Dawid Kowalczuk, Katarzyna Mokrzyńska (ZPiT ZAMOJSZCZYZNA Zamość)
5. Filip Zinkiewicz, Zuzanna Jachimczuk (ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
6. Miłosz Boroń, Aleksandra Serafin (KTP MAKI I POWOJE Kraków)

kat. V (18-30 lat):
1. Karol Garczyński, Karolina Stańczak (ZPiT WARSZAWIANKA Warszawa)
2. Damian Hawryszkiewicz, Karolina Burzyńska (ZPiT UW Warszawianka Warszawa)
3. Mateusz Szyszko, Dorota Bielawska (ZPiT UW Warszawianka Warszawa)
4. Kamil Hydzik, Anna Woźniak (ZPiT UJ SŁOWIANKI Kraków)
5. Michał Miś, Magdalena Stelmaszewska (ZPiT NOWA RUDA Nowa Ruda)
6. Michał Szeweluk, Agata Szulc (ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze)

kat. VI (31-40 lat)
1. Piotr Bełz, Wiktoria Sawka (ZPIT UJ SŁOWIANKI Kraków)
2. Tomasz Protaziuk, Magdalena Bernat-Protaziuk (ZPIT UW WARSZAWIAKA Warszawa)
3. Jan Gicewicz, Małgorzata Gicewicz (KUŹNIA ARTYSTYCZNA przy CK Wilanów)

kat. VII (40+)
1. Krzysztof Radziwiłłów, Ewa Brzostowska-Radziwiłłów (KUŹNIA ARTYSTYCZNA przy CK Wilanów)
2. Marcin Opas, Agata Gryglak-Opas (KUŹNIA ARTYSTYCZNA przy CK Wilanów)
3. Jarosław Król, Jolanta Szulc (KUŹNIA ARTYSTYCZNA przy CK Wilanów)
4. Krzysztof Jantas, Barbara Jantas (KTP MAKI I POWOJE Kraków)
5. Artur Sowiński, Małgorzata Oleszczuk (ZPiT ZAMOJSZCZYZNA Zamość)
6. Eugeniusz Reczek, Hanna Reczek (KUŹNIA ARTYSTYCZNA przy CK Wilanów)

/OK Wieliszew/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Mazur 2013: W Wieliszewie zawsze jest „naj”"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *