Mazowsze: Niebezpieczna pogoda jeszcze przez tydzień

Przebiegająca nad centralnym Mazowszem granica ciepłych i mroźnych mas powietrza będzie przyczyną powstawania niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych jeszcze przez około 7 dni. Synoptycy zapowiadają zarówno mróz, jak i opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Możliwa jest więc powtórka z piątku, gdzie padający deszcz przy ujemnej temperaturze spowodował tysiące uszkodzeń drzew oraz linii energetycznych. Niebezpiecznie będzie także na drogach.

fot. sxc.hufot. sxc.hu

Przez kolejny tydzień będziemy mieć w naszym regionie zimę, ale będzie to dziwna zima. Co prawda temperatura spadać ma poniżej zera, to jednak będziemy obserwować opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Opady będą natychmiast zamarzać tworząc pokrywę lodową na chodnikach i ulicach, a także tworzyć zlodowacenia na liniach energetycznych oraz drzewach. Najgorsza sytuacja ma wystąpić w nocy z niedzieli na poniedziałek, gdzie opady deszczu są spodziewane przy temperaturze -3 stopni Celsjusza.  Możliwa jest więc powtórka masowych awarii energetycznych sieci przesyłowych oraz sieci trakcyjnych wykorzystywanych przez pociągi. Drzewa i konary znów mogą się łamać pod ciężarem lodu i śniegu.

Na początku przyszłego tygodnia, prawdopodobnie we wtorek, przyjdzie ochłodzenie. Temperatury będą oscylować na poziomie od -10 stopni w nocy do -1 w dzień. Zachmurzenie ma być umiarkowane i duże. Synoptycy spodziewają się opadów śniegu i śniegu z deszczem. Warszawa i okolice będą się w dalszym ciągu znajdować na granicy ciepłego i mroźnego powietrza.

Zima ma ustąpić mniej więcej za tydzień. Mroźne powietrze ma się wycofać na wschód, a jego miejsce zajmie pogoda, jaka towarzyszyła nam przez cały grudzień i początek stycznia. Będzie pogodniej, a termometry mogą pokazać nawet 6 stopni na plusie.

/wł/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Mazowsze: Niebezpieczna pogoda jeszcze przez tydzień"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *