Zamknij

Legionowski: Ostrzegają przed zabawami na lodzie

12:43, 20.01.2016
Skomentuj

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne ferie zimowe. To ulubiony czas zabaw na śniegu i lodzie, które choć przynoszą wiele radości mogą być także bardzo niebezpieczne. Media ogólnopolskie codziennie donoszą o osobach, które cudem uniknęły śmierci na przykład w lodowatej wodzie. Jak więc urządzić zimową zabawę na łonie natury, aby była bezpieczna?



Zimowe zabawy możemy podzielić na dwie części: zabawy na śniegu oraz lodzie. Szczególnie niebezpieczne są te drugie. Nigdy nie mamy pewności, czy lód jest wystarczająco gruby, aby udźwignąć nasze ciało. Kąpiel w lodowatej wodzie bardzo szybko może wywołać szok termiczny, wyziębienie organizmu i w konsekwencji śmierć.

Kilka przykazań



  • Zawsze informujmy domowników lub współlokatorów o tym, gdzie się udajemy i kiedy planujemy swój powrót. Jeśli będziemy się spóźniać będzie to oznaczało, że mogło się nam coś stać.

  • Zabierajmy ze sobą środki łączności. Telefon komórkowy, dzięki któremu wezwiemy służby ratunkowe jest niezbędny. Jeśli boimy się, że podczas zabawy nasz nowy smartfon ulegnie zniszczeniu kupny tani telefon za kilkadziesiąt złotych.

  • Staraj się nie wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nie ma innych osób.

  • Spójrz na mapę zamieszczoną poniżej i zobacz, które miejsca na Zalewie Zegrzyńskim charakteryzują się najbardziej niestabilną pokrywą lodową. Pamiętaj - lód może być kruchy nawet podczas największych mrozów. Dotyczy to szczególnie rzek, jezior porośniętych roślinnością oraz okolic spływów kanalizacyjnych.

  • Pod żadnym pozorem nie wjeżdżaj na lód samochodem.

  • Staraj się korzystać tylko z nadzorowanych lodowisk.


Zabawy na śniegu


Także niewinne zabawy na śniegu mogą okazać się niebezpieczne. Przykładem może być choćby popularne wśród dzieci zjeżdżanie na sankach. Niezachowanie odstępu pomiędzy kolejnymi zjeżdżającymi osobami może doprowadzić do zderzenia i w konsekwencji urazów różnych części ciała. Należy także dobrze dobrać miejsce do takich zabaw - z dala od ulicy, drzew oraz większych kamieni lub głazów.

Co w razie wypadku?


Należy natychmiast wezwać pomoc. Służby dyżurują pod następującymi numerami telefonów: Ogólny telefon alarmowy - 112, Policja - 997, Straż Pożarna - 998, 695 889010 - WOPR Legionowo (teren Zalewu Zegrzyńskiego).

Należy powstrzymać się od bezmyślnego wbiegania na lód celem udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Jeśli tafla załamała się pod nią, to może także i pod nami. Jeśli osoba poszkodowana znajduje się blisko brzegu należy zorganizować pomoc, ale nie narażając siebie. Poszukajmy długiej gałęzi, podajmy ją człowiekowi w wodzie i spróbujmy go wyciągnąć. Jeśli się nam to uda natychmiast ogrzejmy takiego człowieka wszelkimi dostępnymi środkami.

W razie utraty przytomności przez poszkodowanego należy wykonać czynności reanimacyjne, ale tylko wtedy jeśli posiadamy taką umiejętność.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na plakacie poniżej:



/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%