Zamknij

Legionowski: Bezpłatnej pomocy prawnej udzieli Stowarzyszenie "Nadzieja"

11:45, 17.12.2015
Skomentuj

Starostwo Powiatowe w Legionowie wybrało już instytucję, która od stycznia zapewni mieszkańcom powiatu bezpłatną pomoc prawną w ramach programu rządowego. Choć niektórzy spodziewali się, że będzie to jedna z wielu działających w Legionowie kancelarii prawniczych, to okazało się, że konkurs wygrało Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym "Nadzieja".



Do konkursu przystąpiły cztery podmioty. Poza wygranym stowarzyszeniem były to także: Stowarzyszenie Bezpieczny Dom, Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych oraz Kancelaria Lex Nostra. Wyboru podmiotu, który od stycznia będzie udzielał mieszkańcom bezpłatnej pomocy prawnej dokonała specjalna komisja złożona z pracowników Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym "Nadzieja" na realizację zadania w 2016 roku otrzyma kwotę prawie 120 tys. złotych. Warto przy okazji dodać, że stowarzyszenie to już od wielu lat angażuje się na rzecz mieszkańców Legionowa i otrzymuje wiele zleceń na wykonywanie przeróżnych akcji na terenie miasta i powiatu. Stowarzyszeniem kieruje były polityk SLD Roman Biskupski. Przez wiele lat był on dyrektorem legionowskiego Komunalnego Zakładu Budżetowego. Nim odszedł z czynnego uprawiania polityki, ściśle współpracował z prezydentem Smogorzewskim.

Kto skorzysta z bezpłatnej, rządowej pomocy prawnej?


Z rządowego programu bezpłatnej pomocy prawnej będą mogły korzystać osoby młode, z niskimi dochodami oraz seniorzy. Ustawodawca nie zapomniał także o dużych rodzinach, kombatantach i weteranach. Program, który ma ruszyć na początku roku ma za zadanie zniwelowanie bariery finansowej, która części społeczeństwa uniemożliwia skorzystanie z porady prawnej. Nie bez znaczenia jest także odbywająca się jakby przy okazji edukacja prawna.

Nieodpłatna pomoc prawna będzie stanowiła zadanie z zakresu administracji rządowej, co ma zapewnić jednolite standardy jej udzielania, a także umożliwi sprawowanie nadzoru nad jej wykonywaniem oraz zapewni stałe źródło finansowania. Zadanie to będzie finansowane z budżetu państwa.

Porad prawnych będą udzielać wykwalifikowani adwokaci lub radcy prawni. W szczególnych wypadkach, w przypadku punktów prowadzonych przez organizacje pozarządowe z mieszkańcami będą się mogli także spotykać absolwenci wyższych studiów prawniczych - posiadający przynajmniej 3-letnie doświadczenie oraz aplikanci adwokaccy lub radcowscy.

Pomoc prawna ma być oferowana bezpłatnie przez 5 dni w tygodniu w wymiarze nie niższym niż 4 godziny dziennie.

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%