Legionowski: Bezpłatna edukacja przedporodowa dla kobiet w ciąży

Fot. pixabay.com, CC0 Public Domain

 

Opiekę nad kobietą ciężarną regulują standardy opieki okołoporodowej, które wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12 września 2012 roku. Warunkiem jest jedynie podpisana umowa NFZ na świadczenia w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej z Placówką Medyczną.

Położna, która sprawuje opiekę nad kobietą w ciąży powinna ją przygotować do porodu, połogu, karmienia piersią. Zatem edukacja dotyczy zakresu fizjologii ciąży, rozwoju płodu, fizjologii i przebiegu porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Edukacja prowadzona jest w formie zajęć teoretycznych, jak i praktycznych, np. z zakresu opieki nad noworodkiem.

Na każdej z wizyt kobieta ciężarna może porozmawiać z położną na nurtujące ją pytania. Jeśli nie ma pytań, wątpliwości, zadaniem położnej jest wyedukować kobietę w wybranym dla siebie temacie adekwatnym do stanu kobiety ciężarnej tj. odpowiednio do wieku ciążowego.

Wizyty przedporodowe realizowane są przez położną od 21 tygodnia ciąży do terminu porodu. Między 21 tygodniem ciąży a 31 tygodniem ciąży wizyty edukacyjne odbywają się 1 raz w tygodniu. Od 32 tygodnia ciąży aż do rozwiązania, częstotliwość wizyt zwiększa się do 2 razy w tygodniu. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną osobę z wieloletnim praktycznym doświadczeniem w szpitalu oraz w przychodni.

Z doświadczenia naszych położnych wiemy, że pacjentki otwarte są na tę formę współpracy z położną, ale niestety rzadko która wie o takiej możliwości. Spotkania, poza przygotowaniem do nowej roli, zapewniają również wsparcie kobiecie ciężarnej, aby uspokoić ją przed tym ważnym życiowym wydarzeniem.

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach jest aktualna deklaracja na położną POZ złożona w placówce Centrum Medycznego, w którym realizowane są wizyty w ramach edukacji przedporodowej. Zachęcamy, aby wykorzystać czas ciąży na rzetelne przygotowanie się do nowej roli – najważniejszej roli – MAMY.

Centrum Medyczne DP MED
Jabłonna
Ul. Modlińska 49
22 29 29 800

www.dpmed.pl

/art. sponsorowany/

1 raz komentowano artykuł "Legionowski: Bezpłatna edukacja przedporodowa dla kobiet w ciąży"

  1. No… Szacun za spryt. Bezpłatna edukacja, ale jak się ma deklarację na położną w tej placówce 🙂 Czyli NFZ płaci i tak do kasy placówki. Sam bym tego lepiej nie wymyślił 😉

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *