Legionowo: Władze przekształcą KZB w superspółkę?

Siedziba KZB Legionowo / fot. Mapy Google

Władze Legionowa planują przekształcić Komunalny Zakład Budżetowy w spółkę komunalną, która będzie administrowała większością gminnych nieruchomości. Pod zarząd KZB przejdą między innymi gminne szkoły. Mają być wspólne przetargi i oszczędności na podatku VAT.

Siedziba KZB Legionowo / fot. Mapy Google

– Chcielibyśmy, aby większość budynków należących do miasta przeszło pod jedną, wspólną administrację. Pozwoliłoby to na znaczne oszczędności wynikające z efektu skali – organizacji wspólnych przetargów, zakupów, sprawne prowadzenie konserwacji i napraw. Przejęcie tych zadań przez spółkę komunalną pozwoli także na odzyskanie części zapłaconego podatku VAT – to wszystko złoży się na ogromne oszczędności w skali roku – tłumaczy prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

Prawdopodobnie nie wszystkie budynki będą mogły przejść pod wspólny organ zarządzający – te wybudowane z udziałem środków zewnętrznych, takie jak Arena Legionowo, instytucje kultury poza Biblioteką, nadal będą samodzielnie zarządzać swoimi nieruchomościami.

Jeżeli radni przychylą się do tego pomysłu, KZB stanie się spółką ze 100% udziałem gminy Legionowo. Będzie ona zarządzała budynkami miejskimi, przedszkolami czy szkołami w zakresie czysto administracyjnym. Zadba o stan techniczny budynku, wykona niezbędne remonty. Oszczędności będą także przy wspólnych zakupach energii elektrycznej, ogrzewania czy też zamawianiu usług internetowych od jednego dostawcy. Sprzątanie czy też prowadzenie stołówek nadal pozostanie w gestii danej placówki, lecz już zamawianie środków czystości czy też papieru do drukarek będzie odbywało się na szczeblu spółki.

Co najważniejsze – oszczędności nie przyczynią się do zwolnień. Kierownicy administracyjni czy też konserwatorzy z tych placówek będą mogli znaleźć zatrudnienie w powstającej spółce.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni w pierwszej połowie 2013 roku.

/UM Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowo: Władze przekształcą KZB w superspółkę?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *