Zamknij

Debata o bezpieczeństwie: Kibice "na tapecie" i imprezownia przy Leśnej

19:17, 25.03.2015 Aktualizacja: 11:35, 27.03.2015
Skomentuj

Ponad dwie godziny trwała środowa (25.03) debata o bezpieczeństwie w Legionowie. Uczestniczyło w niej tak wielu mieszkańców, że na sali widowiskowej trudno było znaleźć wolne miejsce do siedzenia. Poza liczną reprezentacją legionowian na sali obecni byli przedstawiciele policji, wojewoda mazowiecki oraz lokalni samorządowcy.

Podczas debaty, której formuła przewidywała zadawanie pytań poruszono wiele ważnych problemów nie tylko w kwestii samego bezpieczeństwa, ale także stosunków lokalnej społeczności z funkcjonariuszami policji.

Kibice na debacie


Podczas debaty w kierunku policjantów padło sporo pretensji. Dotyczyły one przede wszystkim opieszałości w działaniu, czy długiego oczekiwania na patrol. Kibice Legii Warszawa żalili się, że czują się prześladowani przez funkcjonariuszy. Jak twierdził jeden z mężczyzn, "wystarczy, że pojawią się w Legionowie, a już zjawiają się policjanci prewencji, którzy wszystkich legitymują i kontrolują". Kibice przypomnieli także o jednej z interwencji, podczas której - w ich ocenie - bezzasadnie użyto wobec nich gazu. Dochodzenie policyjne w tej sprawie zostało jednak umorzone. Kibicom odpowiedział Wojewoda, Jacek Kozłowski, który zapewnił, że poleci sprawdzić to dochodzenie tak dokładnie, jak to tylko możliwe.

Mimo zastrzeżeń do pracy mundurowych warto podkreślić, że padało także wiele słów poparcia dla funkcjonariuszy. Mieszkańcy dziękowali policjantom za działania, które podejmują w trosce o bezpieczeństwo.

O Kozłówce i o współpracy władz miasta z policją



"Park przy Leśnej to imprezownia"


Na debatę przybyli także mieszkańcy okolic parku Jana Pawła II przy ul. Leśnej. Skarżyli się, że w każdy weekend, od piątku do niedzieli, park zamienia się w wieczorno-nocny lokal rozrywkowy. Krzyki, wyzwiska i pełno pijanych osób nie budzą poczucia bezpieczeństwa. Mieszkańcy ulicy zaapelowali do władz miasta o zamontowanie tam kamery monitoringu, a do policji o wzmożone patrole. W odpowiedzi komendant legionowskiej policji, inspektor Waldemar Perdion zapowiedział, że już od czwartku (26.03) park będzie częściej odwiedzany przez policjantów. Pojawi się także oczekiwana kamera monitoringu. Ma zostać zainstalowana w ciągu 3-4 miesięcy - obiecał prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski.

Salony gier solą w oku


Na debacie poruszony został także temat dużej liczby salonów gier na terenie miasta. Prezydent Legionowa odnosząc się do tej kwestii, powiedział, że liczba i lokalizacja tego typu miejsc nie jest zależna od miasta.

Młodzież i Biedronki...



Sprawa śmierci Rafała i bilans zamieszek przed komendą


Wojewoda Mazowiecki, Jacek Kozłowski poinformował, że otrzymał już wyniki kontroli pracy pogotowia ratunkowego oraz szpitala na warszawskim Bródnie podczas udzielania pomocy 19-letniemu Rafałowi. Według informacji wojewody praca ratowników i lekarzy była prawidłowa. Powołany przez niego zespół kontrolny nie wykazał żadnych nieprawidłowości.

Wojewoda poinformował także, że 19 osób zatrzymanych podczas zamieszek przed budynkiem KPP Legionowo usłyszało już prokuratorskie zarzuty. Jacek Kozłowski zapowiedział również że, że policja będzie podejmowała wszelkie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo w Legionowie.

Na uwagę zasługuje również informacja o wolnych etatach w legionowskiej policji. Na 220 etatów, jakie są przydzielone KPP Legionowo, 19 jest wolnych.

Stawiają na dzielnicowych


Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki poinformował, że działania edukacyjne policji będą nakierowane na promocję funkcji dzielnicowego. To on ma być tak zwanym policjantem pierwszego kontaktu. Ma budzić zaufanie oraz pomagać mieszkańcom rozwiązywać problemy w zarodku.

Potrzebne spotkanie


Gęsta atmosfera, jaka pojawiła się w Legionowie od chwili zamieszek przed budynkiem komendy potrzebuje swoistego odreagowania. Dobrym sposobem na to okazała się środowa debata z udziałem mieszkańców.

Debata pokazała, że istnieje możliwość dialogu społecznego i porozumienia, wystarczy okazać odrobinę dobrej woli. O tym, jak ważne było to spotkanie dla mieszkańców niech świadczy fakt braku pustych krzeseł w sali widowiskowej ratusza.

W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli między innymi: Komendant Stołeczny Policji - inspektor Michał Domaradzki, Komendant Powiatowy Policji w Legionowie - inspektor Waldemar Perdion oraz Wojewoda Mazowiecki - Jacek Kozłowski, Starosta Legionowski - Jan Grabiec i Prezydent Miasta Legionowo - Roman Smogorzewski.



/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

andrzejandrzej

0 0

bezpieczeństwa nie kształtuje się na spędach władzy, bezpieczeństwo kształtują rodzice, przedszkole, szkoła, bezpieczeństwo to poczucie odpowiedzialności, przestrzeganie obowiązujących norm czyli przepisów prawa, debata o tych problemach nie sięga tych, którzy sprawiają kłopoty, tacy są odporni i nie podporządkowują się temu co mówi przepis i rozsądek, to ten element winien być pod presją społeczności miasta i nie może dla normalnych mieszkańców stanowić zagrożenia! 20:14, 25.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AdremAdrem

0 0

Bezpieczeństwo publiczne to nie tylko indywidualne, czy zbiorowe zachowania ludzkie ale także kwestia organizacji życia społecznego i jego warunków, by nie powstawały sytuacje zagrożeniowe, czy też prowokujące zagrożenie. W tym względzie organy jednostek samorządu terytorialnego powinny kreować inwestycje na rzecz bezpieczeństwa – szczególnie w zakresie monitoringu miejsc zagrożonych czy tez rozwiązań architektoniczno urbanistycznych .(…) organy jednostek samorządu terytorialnego powinny pełnić także rolę koordynatora i organizatora w zakresie wypełnienia czasu wolnego młodzieży. Działalność rodziny i szkoły powinna być uzupełniana poprzez stwarzanie właściwych form życia społecznego w miejscu zamieszkania dzieci i młodzieży. Jest to szczególnie ważne w ośrodkach wielkomiejskich, gdzie tworzą się spontaniczne grupy rówieśnicze nie poddane kontroli wychowawczej dorosłych. Mając na względzie fakt, że organizowaniem czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, w miejscach zamieszkania, zajmuje się wiele organizacji i instytucji powołanych do sprawowania opieki nad młodzieżą, organy jednostek samorządu terytorialnego powinny przyjąć rolę koordynatora w tym względzie, przede wszystkim poprzez udzielanie wszechstronnej i daleko idącej akceptacji dla takich inicjatyw, jak np.udostępnianie boisk, sal gimnastycznych, świetlic, współorganizowanie i współfinansowanie działalności klubów i domów kultury itp. Ważną rolą jest także podejmowanie form pomocy, które zmierzają do stworzenia rodzinie warunków sprzyjających spełnianiu przez nią
podstawowych funkcji – szczególnie w kontekście wychowawczym,
„Zadania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego” informator MSW.
Może władza zamiast czarnego PR w celu zdobycia POselskich głosów zajęłaby się sprawozdaniem z tej „działalności” własnej miast postponować Policję a także 15 % bezrobociem/Pani senator nic nie wie o tym? 15:12, 26.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie do wiaryNie do wiary

0 0

O co to Pana R S obchodzi jak ma zamiar bawić się w posła. 19:14, 26.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kwiatkowski z LegionKwiatkowski z Legion

0 0

Pomóż policji.......pobij się sam !!! 08:51, 28.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%