Legionowo: Spółdzielnia ignoruje głos mieszkańców. Będzie nowy blok przy Broniewskiego

Wizualizacja nowego bloku, którą prezentowano w 2013 roku. Fot. SMLW Legionowo

Już prawie 3 lata trwa walka mieszkańców z władzami SMLW w sprawie budowy nowego budynku mieszkalnego przy ul. Broniewskiego , który ma powstać pomiędzy parkingiem, a blokiem nr 7. Okoliczni mieszkańcy nowego bloku nie chcą, ale władze spółdzielni nie słuchają ich protestów. Czy w ten sposób, kosztem komfortu obecnych mieszkańców osiedla SMLW chce po prostu dorobić?

Pod koniec ubiegłego roku – w grudniu – władze SMLW złożyły w Starostwie Powiatowym w Legionowie wniosek o pozwolenie na budowę nowego bloku mieszkalnego przy ul. Broniewskiego. Ma on mieć od 3 do 5 kondygnacji i w sumie posiadać 73 lokale mieszkalne. Wszystkie mieszkania mają zostać przeznaczone na sprzedaż. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że mieszkańcy sąsiednich bloków stanowczo się tej inwestycji sprzeciwiają i to już od blisko 3 lat. Prezes spółdzielni, Szymon Rosiak wraz ze swoją ekipą pozostają jednak nieugięci i najprawdopodobniej doprowadzą do powstania „nowej plomby”.

Mieszkańcy walczący o inne zagospodarowanie działki przy Broniewskiego chcieliby, aby powstał tam park lub miasteczko ruchu drogowego. W 2014 roku złożono w tej sprawie nawet specjalny wniosek do ratusza. Wszystko na próżno. Władze Legionowa wydają się w tej kwestii grać w jednej drużynie raczej ze spółdzielnią, niż z mieszkańcami.

List otwarty od mieszkańców

W niedzielę (24.01) do naszej redakcji wpłynął list otwarty w sprawie dążeń spółdzielni do wybudowania przy Broniewskiego nowego bloku. Publikujemy go w całości.

Szanowni Państwo !

W nawiązaniu do artykułu opublikowanego w lokalnej prasie – w jednym z tygodników – w dniu 19 stycznia chciałbym zaapelować do mieszkańców Legionowa, a w szczególności osiedla Jagiellońska o wyrażenie stanowczego sprzeciwu wobec tego typu działań ze strony zarządu SML-W oraz władz miasta.

Jak dowiadujemy się z artykułu, SML-W już wystąpiła o zezwolenie na budowę budynku wielorodzinnego przy ulicy Broniewskiego (pomiędzy blokami 7 i 11). Przecież wciskanie kolejnych bloków pomiędzy już istniejące i wykorzystywanie każdej wolnej przestrzeni bez poszanowania zdania innych i bez jakichkolwiek konsultacji społecznych jest niedopuszczalne, a aspekt finansowy pozostaje jedynym celem. Nawet zwolennicy „dogęszczania” zwracają uwagę, że sens ma ono jedynie wtedy, gdy jest odpowiednio zaplanowane i nie narusza komfortu życia mieszkańców. W kolejce czekają kolejne lokalizacje (rejon bloków 12, 22, 27 oraz 8, 21, 26). Wszędzie tam były protesty argumentujące, że mieszkańcy nie chcą zaglądać sobie w okna, a nowe bloki to również mniej zieleni oraz większe problemy z parkowaniem. Władze miasta odmówiły zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, a prezes SML-W wielokrotnie w publicznych wypowiedziach wobec mieszkańców, w swojej obłudzie przeszedł samego siebie. Oto przykłady: „Mieszkańcy są przeciwko zagęszczaniu, którego nie ma”, „To hipokryzja i zakłamanie”, „My nie mamy planów dogęszczania osiedli”, „SML-W w trosce o mieszkańców nie będzie robić im na złość” itp. Wszak Szymek i Romek mają na przedmieściach swój domek.

Chciałbym zauważyć, iż Pan Prezes Rosiak oraz Pan Prezydent Smogorzewski pełnią swoje funkcje z mandatu bądź członków SML-W, bądź mieszkańców Legionowa. Przytoczę więc fragmenty oświadczeń majątkowych obu panów, aby przypomnieli sobie komu zawdzięczają poniższe dochody:
Pan Prezes Rosiak: spółdzielnia 248 994,51; dieta radnego 44 384,22
Pan Prezydent Smogorzewski: prezydent 159 655,03

Pycha zawsze podąża przed upadkiem. A dzisiejsza władza zbyt odsunęła się od problemów zwykłych obywateli. Jest bezczelna, arogancka i ma lekceważący stosunek do mieszkańców tego miasta, dzięki którym otrzymała mandat do sprawowania tej władzy. Miejmy nadzieję, że chociaż nowo wybrany Zarząd Powiatu zechce stanąć po stronie mieszkańców i ich codziennych problemów.

Szanowni Mieszkańcy! Nie pozwólmy, aby dłużej lekceważono nasz głos. To ONI są dla NAS, a nie MY dla NICH. Jeżeli damy im palec za chwilę wezmą całą rękę. Zamanifestujmy nasze niezadowolenie z takiej polityki społecznej. Nie bójmy się, bo to MY ich wybieramy. Musimy powiedzieć głośno i stanowczo: STOP DOGĘSZCZANIU OSIEDLI ! Niech władza wie, że nasza cierpliwość się skończyła. To jest demokracja, a nie dyktatura. Jeśli nie powstrzymamy ICH teraz, za chwilę nasze dzieci nie będą miały gdzie się bawić, my nie będziemy mieli gdzie spacerować lub odpocząć na ławce, a samochód trzeba będzie sprzedać, bo nie będzie go gdzie zaparkować.

Janusz Baranowski
Mieszkaniec – członek SML-W, blok 7 przy ulicy Broniewskiego 4

/red/

Przeczytaj także:

10 razy komentowano artykuł "Legionowo: Spółdzielnia ignoruje głos mieszkańców. Będzie nowy blok przy Broniewskiego"

 1. Identycznie działa spółdzielnia mieszkaniowa Metalowiec we Wrocławiu, już powycinali drzewa pod 11 piętrowy budynek na trawniku i co, prezydent Rafał Dudkiewicz się na to zgadza, a niby to preferuje zielone podwórka.
  Najgorsze ,że stoją cztery wieżowcem ciasno, brak miejsca ,wokół bloków tylko chodniki służące jako dojście do budynków, parkingi i dojazd. Mieszkańcy są przerażeni

 2. Ciekawe ile kasy dostają hejterzy typu Zosia za swoje wpisy hołubiące spółdzielnię
  Żaden normalny nieprzekupiony mieszkaniec nie chce nowych bloków na swoim osiedlu bo wie jak obniży się komfort życia
  Przekupionym klakierom na rękę jest zabudowa każdego wolnego kawałka bo widzą tylko MAMONĘ

 3. Blok niedośc,że ładny to bedzie w końcu porządek i zasłoni to co gorsze.

 4. ciekawe co zrobiłaby spółdzielnia i prezes jakby chociaż 1 miesiąc NIKT nie zapłacił czynszu.

 5. W najświeższym miesięczniku spółdzielni Kontakty znajduje się artykuł pt. Budujemy autorstwa B.Sawczuk. Osoba ta nie ma wstydu pisząc to co pisze. Napisała, że “choć budynek nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, chęć zakupu znajdujących się w nim mieszkań zadeklarowało już kilkadziesiąt osób. Są to ludzie, którzy szukają dachu nad głową. Czy można im go odmawiać (…)?”
  Próba wzięcia nas na litość? Niech sobie szukają dachu nad głową gdzie indziej-Polska piękna i szeroka. A co z dachem nad głową osób już tu w tym rejonie mieszkających? co z naszymi problemami gdy nie będzie gdzie zaparkować przez te wasze dogęszczenia? nowym szukającym dachu nad głową zapewnią parking, a co z nami starymi mieszkańcami, którym chcecie zlikwidować część parkingu przy Broniewskiego?

 6. Ten blok o ile powstanie z znając zawziętość prezesa i generalną olewkę władzy z Ratusza, która się nie wtrąca to pewnie powstanie zrodzi z pewnością jedynie konflikt nowych mieszkańców ze starymi. To jest metoda włodarzy na budowanie więzi społecznych w Legionowie.

 7. rozgoryczony | 02/02/2016, godz. 11:08 |

  Legionowo jest najgęściej zaludnionym miastem w Polsce. Kolejne miejscowości w tym rankingu są daleko za nami. A ci jeszcze chcą tutaj wciskać ile się tylko da, aby hajs się zgadzał. Niestety sami o tym zadecydowalismy wybierając ich na kolejną kadencję. Do następnych wyborów postarają się jak najwięcej tych bloków wcisnąć, aby się jeszcze na czymś obłowić, bo czują, że kolejnych wyborów mogą nie przetrwać. Proponuję jeszcze zagospodarować park JPII bo tyle wolnego miejsca nie może się marnować.

 8. “brum” niestety ma rację. Dopóki na zebrania będzie chodził zarząd smlw a reszta spółdzielców będzie “kibicami” dopóty smlw będzie robić co zechce. W większości tereny należą właśnie do smlw a więc jeżeli plan zagospodarowania tego terenu nie stanowi inaczej blok można postawić. Szkoda tylko że smlw zamiast asfaltować wszelkie place nie pomyślało o jakiejś zieleni wokół bloków.

 9. Od lat na spotkania sprawozdawcze, walne itp. chodzą Pracownicy Spółdzielni a inni Spółdzielcy siedzą przed TV. Pozwoliliście na zmianę Statutu? To teraz pocałujcie się w…. Bardzo Wam tak dobrze. Ja z tego kołchozu sie wyprowadziłem, mam taniej, większe mieszkanie , remonty jak trzeba. Sponsorujcie dalej Rosiaka. I głosujcie, żeby wciąż był w Radzie Miasta. Gratulacje.

 10. Radny Przemysław Cichocki, lat 27, zarobki: 118 524 zł(!!!). W ciągu roku płaciły mu aż 4 urzędy… A Ty ile zarobiłeś w ubiegłym roku???

  sprawdź sam oświadczenie majątkowe:
  http://www.bip.legionowo.pl/file.php?attachment=18287

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *