Legionowo: SLL chce budżetu obywatelskiego zamiast inicjatywy lokalnej

Fot. pixabay.com/CC0 Public Domain

Wprowadzona kilka lat temu przez Urząd Miasta Legionowo tak zwana inicjatywa lokalna, dzięki której grupy mieszkańców mogą otrzymać z ratusza dofinansowanie na wykonanie małych inwestycji jest zdaniem opozycji niczym innym, jak narzędziem dzięki któremu radni powiązani z ekipą Prezydenta Smogorzewskiego realizują swoje przedwyborcze obietnice. Dla grup osób powiązanych choćby ze Stowarzyszeniem Nasze Miasto Nasze Sprawy, czy Stowarzyszeniem Legionowskich Lokatorów pieniądze te dostępne są wyłącznie teoretycznie. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że o wyborze projektów do dofinansowania decyduje komisja, powołana przez władze miasta, w której zasiadają osoby sympatyzujące z prezydentem i jego ekipą. Zdaniem Stowarzyszenia Legionowskich Lokatorów lepszym byłoby zastosowanie w Legionowie tak zwanego budżetu obywatelskiego. Specjalna petycja w tej sprawie trafiła już do ratusza.

– Inicjatywa lokalna to nic innego jak kolejne narzędzie układu rządzącego Legionowem, wykorzystywane do realizacji własnych celów – mówią zgodnie przedstawiciele opozycji, którzy zapowiadają walkę o zmianę inicjatywy w budżet obywatelski. – To nie jest tak, że się nic dobrego za te pieniądze nie robi. Mamy jednak odczucie, że komisja faworyzuje projekty osób powiązanych ze Smogorzewskim, radnych, stowarzyszeń i innych tworów, które tworzą także pracownicy ratusza – dodają. Tradycyjnie inicjatorem zmian, mających zapewnić większą przejrzystość i sprawiedliwość w wydatkowaniu publicznych pieniędzy jest Stowarzyszenie Legionowskich Lokatorów. Stowarzyszenie to wysłało już do ratusza petycję w sprawie utworzenia w mieście budżetu obywatelskiego.

Zdaniem Stowarzyszenia Legionowskich Lokatorów wprowadzenie w Legionowie budżetu obywatelskiego przyniesie wiele korzyści. Będą one, zdaniem Cezarego Orłowskiego z SLL, dużo większe niż korzyści z inicjatywy lokalnej. Jak możemy przeczytać w wysłanej do władz miasta petycji, budżet obywatelski ułatwia identyfikację najistotniejszych potrzeb mieszkańców, pozwala skutecznie odpowiadać na oczekiwania, wzmaga integrację lokalnej społeczności, wspiera wspólnotę samorządową i podnosi poziom społecznego zaufania do lokalnych władz. Poza tym, jak zauważa Orłowski, budżet obywatelski oznacza większą przejrzystość działań samorządu i pozwala mieszkańcom na włączenie się w cały proces sprawowania władzy.

Co to jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to forma zarządzania częścią budżetu miasta, która daje możliwość zaangażowania mieszkańców w bezpośrednie decydowanie w sprawie wydatkowania publicznych pieniędzy. Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy gminy uczestniczą w projektowaniu wydatków. W skrócie wygląda to mniej więcej tak, że władze oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańców, którzy sami decydują na co przeznaczyć pieniądze. W zależności od wielkości, budżet obywatelski może być przeznaczony na realizację inwestycji infrastrukturalnych, inicjatyw społecznych lub innych działań, które w mniemaniu społeczeństwa są potrzebne i pożądane.

Masz pytania w sprawie budżetu obywatelskiego? Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Legionowskich Lokatorów pod numerem telefonu 573 083 187 lub poprzez e-mail: [email protected]

Czy petycja Stowarzyszenia Legionowskich Lokatorów odniesie skutek? Tego dowiemy się najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu, podczas uchwalania uchwały budżetowej na 2017 rok.

/red/

3 razy komentowano artykuł "Legionowo: SLL chce budżetu obywatelskiego zamiast inicjatywy lokalnej"

  1. Albina jest głęboko zawiedziona tym że część pieniędzy może trafić do mieszkańców nie powiązanych z obozem władzy.
    Mieszkańcy mogą przekonać się że pieniądze z ich podatków można wydać na to co czego oczekują mieszkańcy
    W reżimowej gazetce nie napisze się wtedy „MY” zrobiliśmy

  2. @Albinaani w inicjatywie lokalnej ani tym bardziej w budzecie obywatelskim nie dostaje się pieniędzy do reki. Roznica polega na tym,że to nie Roman ( jak ma to miejsce w przypadku inicjatyw dawanych najczesnie ,, swoim” radnym) a mieszkancy definiowali jakie są ich oczekiwania np budowa drogi, terny rekreacyjne itp. To mieszkancy w glosowaniu wybierają które z projektów będzie w ramach budżetu obywatelskiego realizowalo miasto a nie Romek jak to miejsce do tej pory

  3. To to samo tylko im się nie chce pisacofert Woleliby dostać kasę do ręki i przeznaczyć na własne cele Zawracanie kijem Wisły

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *