Zamknij

Legionowo: Niepełnosprawny pod sądem nie zaparkuje?

14:21, 15.09.2014 Aktualizacja: 13:40, 16.09.2014
Skomentuj

Jak trudno znaleźć miejsce parkingowe przy Sądzie Rejonowym w Legionowie w godzinach jego urzędowania wie każdy, kto musiał zjawić się na rozprawę lub starał się o jakiś dokument. "Parkingowy" problem staje się jeszcze poważniejszy w dni targowe. Tym bardziej wydaje się oczywiste, że bezpośrednio przed wejściem powinny znajdować się miejsca postojowe specjalnie zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych. Tak jednak nie jest.

Problem ten postanowił poruszyć jeden z naszych czytelników, który jako osoba niepełnosprawna był zdziwiony faktem, że nie znalazł pod budynkiem sądu specjalnej "koperty" i znaków wskazujących takie miejsce.

- Mieszkam w Legionowie. Niedawno musiałem załatwić parę spraw w prokuraturze. Niestety nie mogłem nigdzie zaparkować. Okoliczne drogi i chodniki były pozajmowane. Musiałem dość daleko zostawić pojazd. Zastanawiam się więc, kto zapomniał namalować kopertę przy wejściu do naszego sądu - pyta czytelnik w liście do redakcji.

Zaplecze dla wybranych


Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Prokuratury Rejonowej w Legionowie. Otrzymaliśmy odpowiedź, że miejsce dla niepełnosprawnych wyznaczono na terenie zamkniętym między budynkiem Sądu a budynkiem Spółdzielni Mieszkaniowej. Brama prowadząca na ten teren jest otwierana pilotem przez ochroniarza lub pracownika Spółdzielni.



Warto jednak zwrócić uwagę, że w pobliżu brakuje czytelnego oznakowania wskazującego, gdzie dokładnie znajduje się to miejsce postojowe dla niepełnosprawnych. Dlatego też taki "ukryty" parking nie spełnia swojego zadania.

Posadzić na wózku


Jak tłumaczy nasz czytelnik, w przypadku budynków użyteczności publicznej zatoczki dla niepełnosprawnych powinny znajdować się w pobliżu głównych wejść do budynku. - Nie można liczyć na wyobraźnię zarządcy budynku. Gdyby jednak posadzić urzędników na wózku, to domyślam się, że szybko zmieniliby zdanie - gorzko podsumowuje całą sytuację osoba niepełnosprawna.

Fot. Legio24

Co mówią przepisy?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić stosownie do jej przeznaczenia miejsca postojowe dla samochodów. Ustawodawca miał na myśli również miejsca dla aut, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku budynków użyteczności publicznej.

Warto również pamiętać, że każde miejsce postojowe powinno mieć odpowiednie wymiary oraz powinno umożliwiać swobodne dojście do samochodu. Architekt, który projektuje infrastrukturę wokół danego budynku, musi pamiętać o dogodnej lokalizacji, dobrym oznakowaniu, odpowiednim ustawieniu automatów czy innych urządzeń do obsługi parkingu.

Fot. Legio24

/iw, kh/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%