Zamknij

Legionowo: Kriokomora nie tylko dla żołnierzy

08:54, 13.08.2013 Aktualizacja: 09:04, 13.08.2013
Skomentuj

Rozpoczął się pierwszy turnus zabiegów w nowo otwartej kriokomorze na terenie Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Legionowie. Pierwsi pacjenci skorzystali z niej w poniedziałek, 5 sierpnia.


Kriokomora, fot. Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia

To jedyna tego typu aparatura w Legionowie i powiecie legionowskim. Budowa trwała od grudnia 2012 r. do czerwca br. Z zabiegów mogą korzystać zarówno żołnierze, jak i osoby cywilne - informuje  ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Zakup kriokomory i jej uruchomienie były możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej i dotacji, którą przychodni przyznał Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia.

Aktualnie prowadzone są działania zmierzające do rozszerzenia świadczeń z zakresu rehabilitacji ogólnoustrojowej. Przy obecnym, nowocześnie wyposażonym zakładzie rehabilitacji, powstaje oddział krioterapii z zapleczem poradni kardiologicznej, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Otwarcie planowane jest jeszcze w sierpniu br.

Ważna profilaktyka

Od kilku lat WSPL w Legionowie bierze czynny udział w realizacji Programu profilaktyki chorób układu krążenia w Siłach Zbrojnych RP we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie. Przebadano około 1500 żołnierzy i pracowników cywilnych w 12 jednostkach wojskowych, włączając do Programu ponad 900 żołnierzy.
W roku 2010 i 2011 wykonano dwukrotnie więcej badań profilaktycznych niż przewidywały umowy.

Legionowska placówka uczestniczy w realizacji projektu rozwoju garnizonu w latach 2013 - 2022, który obejmuje usprawnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz unowocześnienie wyposażenia przychodni w aparaturę diagnostyczną z korzyścią dla żołnierzy, ich rodzin oraz osób ubezpieczonych w NFZ.

Krioterapia to metoda leczenia polegająca na wykorzystaniu zimna. Szczególne rezultaty obserwuje się w leczeniu m. in. zmian reumatologicznych, zapalenia stawów, schorzeń neurologicznych i nerwic. Zabiegi w kriokomorze mają też działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, uodparniające, poprawiające elastyczność skóry, przemianę materii i nastrój oraz spowalniające proces starzenia. Leczenie polega na miejscowym oziębieniu chorej okolicy ciała lub całego organizmu.

/IWSZ/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jacekjacek

0 0

kiedy są sesje kriokomory o której godz. i ile trzeba mieć pieniędzy za 10 sesji 10:25, 10.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%