Zamknij

Legionowo: Co z basenem na osiedlu Piaski?

15:38, 29.09.2014 Aktualizacja: 17:22, 22.01.2016
Skomentuj

25 czerwca bieżącego roku odbyły się pierwsze konsultacje społeczne dotyczące budowy zespołu basenów na terenie osiedla Piaski w Legionowie. Poniżej publikujemy informacje na temat dalszych prac związanych z tym projektem. Warto także zaznaczyć, że kolejne konsultacje w sprawie basenu odbędą się 7 października.

Na potrzeby wyczekiwanego przez legionowian Aquaparku, Urząd Miasta stworzył Program Funkcjonalno-Użytkowy, który opisuje możliwe rozwiązania architektoniczne. Zgodnie z tym programem, na działce w pobliżu ulicy Piaskowej ma powstać kryty basen. Obiekt ma spełniać funkcję dydaktyczną, zdrowotną, rekreacyjną i sportową. By zaspokoić potrzeby wszystkich grup społecznych, w placówce tej powinien być realizowany gminny program nauki pływania.

Legionowianie chcą własnego Aquaparku


Konsultacje społeczne wykazały, że mieszkańcy chcą by kompleks obsługiwał nie tylko szkoły, ale również pełnił funkcję rekreacyjną. Najbliższe baseny znajdują się wprawdzie w Legionowie i Jabłonnie, ale ich wielkość nie jest zadowalająca. By się tam zapisać, trzeba stać w długiej kolejce w godzinach nocnych. Dlatego też mieszkańcy wypoczywają na terenie pobliskiej Warszawianki.

Kolejne konsultacje 7 października


- Poza funkcją edukacyjną basen w pozostałym czasie pełnić będzie funkcję rehabilitacyjno - rekreacyjną dla mieszkańców miasta i okolic - zapewnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta Legionowo, Tamara Mytkowska. Przedstawiony program będzie jeszcze konsultowany z mieszkańcami 7 października. Ci, którzy nie dotrą na spotkanie, będą mogli wypowiedzieć się w internecie. - Liczymy, że dzięki temu powstanie obiekt, który będzie spełniał oczekiwania jak największej liczby użytkowników a jednocześnie będzie jak najmniej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców - mówi rzecznik legionowskiego magistratu.

Grota solna i masaż


Według wniosków wypracowanych na poprzednich konsultacjach, projektowany basen powinien posiadać następujące strefy funkcyjne: kompleks basenu sportowego, kompleks szatniowo-natryskowy (w tym także dla grup zorganizowanych), kompleks basenu rekreacyjnego wewnętrzny i zewnętrzny, kompleks rekreacyjny (m.in. sauna sucha, mokra i kabina cieplna infrared z promieniowaniem podczerwonym). Wśród atrakcji, które będą czekać w przyszłości na mieszkańców, mogą znaleźć się pomieszczenia do masażu i grota solna. Na planach widnieje też kompleks ogólny, kasy, szatnie ogólnodostępne, toalety, kompleks administracyjny i kompleks techniczno-technologiczny wraz z zapleczem.

Parkingi i dojazdy


Legionowski urząd zdaje sobie sprawę, że projekt kompleksu musi spełniać też oczekiwania mieszkańców osiedla Piaski. To oni codziennie będą patrzeć na budowlę i znosić ewentualne niedogodności. - Wymagane jest zaprojektowanie obiektu umożliwiającego dostęp do obiektu z terenu szkoły oraz niezależny dostęp dla mieszkańców. Wokół budynku należy przewidzieć parkingi dla samochodów osobowych i autokarów w ilości zgodnej z wymaganiami miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i zapewniającym obsługę klientów basenu - mówi w imieniu wydziału inwestycji rzecznik urzędu.

Zabezpieczenia


Projektowany obiekt powinien składać się z obszarów wydzielonych na kompleks wielofunkcyjny (szatnie, kasy) i kompleks sportowy (niecka basenu sportowego o wym. 25,02×16,50m, ośmiotorowa o głębokości 1,2m do 1,8m z progiem wypoczynkowym na głębokości 1,2m). Jak informuje urząd, należy przewidzieć zastosowanie pomostu (podestu) wypłycającego w celu zmniejszenia głębokości dwóch torów do stałej wartości 0,9 -1,0 m. Tak przygotowane tory przeznaczone będą głównie do nauki pływania, prowadzenia zajęć w wodzie lub rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Ze względów bezpieczeństwa przestrzeń nad pomostem musi być oddzielona od części głębokiej basenu barierką ochronną. Zastosowany system musi posiadać także zabezpieczenie uniemożliwiające wpłynięcie pod platformę wypłycającą. System obiegu wody basenowej musi uwzględniać wariant cyrkulacji bez wypłycenia i wariant cyrkulacji z wypłyceniem.


Dodatkowe atrakcje


Jak informuje Tamara Mytkowska, basen może również zostać wyposażony w elementy urozmaicające korzystanie z kompleksu rekreacyjnego i nadające mu niepowtarzalny charakter, tj. "studnię z zimną wodą" i "wiaderko-natrysk".

Kiedy i za ile?


Jaki będzie koszt budowy kompleksu i kiedy będzie realizowana inwestycja, tego na razie nie wiadomo. Pewne jest to, że w trakcie prowadzenia prac projektowych, należy zwrócić szczególną uwagę na koszty eksploatacji obiektu, tak by ratusz stać było na wybudowanie basenu.

Poniżej prezentujemy rysunek z przykładowym zagospodarowaniem terenu.


Wytyczne do projektu basenu krytego:
a) obiekt czynny od 8.00 do 22.00,
b) basen do nauki pływania (sportowy) dla dzieci szkolnych od 8.00 do 15.00
c) część rekreacyjna od 8.00 do 22.00
d) basen sportowy do użytku komercyjnego od 15.00 do 22.00
e) obiekt czynny 330 dni w roku (przerwa remontowa + święta)

Zakładana projektowa roczna maksymalna przepustowość obiektu :
a) część pływacka 166 000 osobogodzinowejść
b) część rekreacyjna wewnętrzna 219 000 osobogodzinowejść
c) sumaryczna zewnętrzna 40 000 osobogodzinowejść

/Iwona Wymazał/

Zobacz także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%