Zamknij

Legionowo: Basen głęboki, ozonowany, z sauną czy ze zjeżdżalnią?

11:40, 04.11.2014 Aktualizacja: 10:35, 23.11.2014
Skomentuj

W październiku zakończono proces konsultacji społecznych dotyczących inwestycji, jaka według obietnic samorządu legionowskiego ma powstać w 2015 roku na terenie osiedla Piaski. Prócz spotkań z mieszkańcami, Urząd Miasta Legionowo zaproponował również przesyłanie uwag za pomocą poczty elektronicznej. Jakiego basenu chcą legionowianie? Niektóre propozycje mogą nas zaskoczyć.

Podczas konsultacji i zebrań  w sprawie pływalni, które odbywały się w stołówce Zespołu Szkół na Osiedlu Piaski, mieszkańcy prosili o zaprojektowanie szatni rodzinnych, które mogłyby być podobne do tych przy basenie w Jachrance (Warszawianka). Zwrócili także uwagę na lokalizację wjazdu do aquaparku. Ten powinien znajdować od strony ulicy Piaskowej lub przebiegać przez teren szkoły ze względu na ochronę pobliskiego osiedla.

Pojawiły się także obawy, że inwestycja spowoduje kłopoty dla lokatorów bloków najbliżej położonych, stąd pomysł oddalenia budynku basenu od osiedli mieszkalnych (przysunięcie go do budynku szkoły).  Mieszkańcom zależy na maksymalnym wyciszeniu hałasu dobiegającego z pływalni, wybudowaniu parkingu w pasie zieleni obok szkoły i zaprojektowaniu budynku pływalni tak, aby nie był zbyt wysoki. Niektórzy ze zgromadzonych na konsultacjach prosili o wybudowanie w okolicy pływalni bieżni. Wnioskowano także, by w basenie zastosować urządzenia ozonujące wodę - nie było by wtedy potrzeby jej chlorowania.

Dla rekreacji, nie dla sportu?


Na adres legionowskiego magistratu przyszło szereg listów w sprawie basenu. Wśród nich znalazły się takie, w których proszono o umożliwienie mieszkańcom klatek I i II os. Piaskowa zajmowania miejsc postojowych przeznaczonych dla użytkowników pływalni w części od strony bramy wjazdowej do ORLIKA i otwieranie pływalni od godziny 6:00. Autorzy listów chcieliby, aby dominującą częścią pływalni była część rekreacyjna, a głębokość znajdującej się w tej strefie niecki wynosiła 1,30 m. - Pływalnia powinna posiadać zjeżdżalnię i być w szczególności miejscem, w którym dzieci mogą się głównie bawić, a nie tylko uczyć pływać - pisał jeden z mieszkańców.

Nie chcę pływalni ze względu na długi gminy?


- Kolejna pływalnia jest zbędna. Jest przecież basen w Legionowie przy szkole na ul. Królowej Jadwigi. Dodatkowo jest kolejny taki obiekt w Stanisławowie Pierwszym. Pływalnia ma kosztować 15 mln, a po otwarciu będzie generowała duże koszty. Miasto będzie do tego dopłacało. A jeśli uważacie Państwo, że projekt jest rentowny, to pozwólcie działać przedsiębiorcom. Z tego co wiem, miasto Legionowo ma olbrzymie zadłużenie na ponad 70 mln. Z całą pewnością zamiast bez sensu wydawać pieniądze przed wyborami, Urząd Miasta powinien zająć się spłacaniem starych długów - to kolejny e-mail, jaki przyszedł do UM Legionowo. Pomysł budowy basenu ma bowiem swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Z daleka od bloków mieszkalnych


- Lokalizacja basenu  bliżej ogrodzenia szkoły od strony  pasa drzew między ogrodzeniem szkoły a pasem asfaltowym jezdni obok myjni samochodowej, basen odsunięty od strony bloków przy ul. Piaskowa nr 1, nr 2, nr 3 i zbliżony maksymalnie do budynku szkoły, wkopany w ziemię, wokół niego usypany wał ziemi obsadzony krzewami i drzewami mającymi wygłuszać hałas  odczuwalny przez mieszkańców w/w bloków, wjazd od strony ul. Piaskowej obok myjni samochodowej w pasie drzew między ogrodzeniem szkoły a pasem asfaltowym jezdni - to tylko niektóre wnioski jednej z mieszkanek. Wspominała ona także o 60 miejscach postojowych i 2 zatokach dla autobusów usytuowanych również w pasie drzew między ogrodzeniem szkoły a pasem asfaltowym jezdni.

Kilka innych listów...


Pływalnia jest bardzo potrzebna dla mieszkańców, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Uważam, że zaproponowany projekt wewnętrzny jest właściwy i odpowiada potrzebom. Jednocześnie uważam, że budynek basenu powinien przylegać bezpośrednio do budynku szkoły. W ten sposób można zaoszczędzić na budowie łącznika oraz oddalić budynek basenu od ulicy z kostki biegnącej pomiędzy ogrodzeniem szkoły, a blokami Piaskowa 1, 2, 3, 5, 7. Jeżeli połączenie bezpośrednie z budynkiem szkoły byłoby niemożliwe, należałoby tak  zaprojektować budynek basenu, by on był w kształcie wydłużonego prostokąta, o dłuższym boku położonym wzdłuż budynku szkoły. Pomiędzy budynkiem basenu a ogrodzeniem szkoły (położonym od strony ww. bloków) można byłoby umieścić  bieżnię bardzo potrzebną młodzieży i planowaną do wybudowania od wielu lat. Ponadto proponuję zagęścić roślinność  od strony bloków w celu zmniejszenia uciążliwości obiektu. Wjazd do obiektu basenu bezwzględnie powinien poprowadzić od strony ul. Piaskowej. Wjazd ten powinien być uruchomiony jeszcze przed właściwą budową basenu, by wszelki ruch budowlany odbywał się przez ten wjazd. Parking dla samochodów, szczególnie autobusowy, oddalić maksymalnie od bloków. Urządzenie powodujące wibracje oraz szum umieścić od strony budynku szkoły. Basen zewnętrzny usytuować w ten sposób by ograniczyć szum w kierunku bloków. Proszę o umożliwienie wglądu mieszkańcom w projekt zagospodarowania działki przed jego zatwierdzeniem i wdrożeniem. Dotychczasowy sposób prowadzenia konsultacji oceniam pozytywnie.

Fot. Legio24.pl

 
W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi poruszyłem temat budowy basenu na os. Piaski podczas rozmów ze znajomymi. Z tego co mi wiadomo, pływalnia w ZSO nr 2 jest eksploatowana do granic możliwości i jeśli nie uda się porozumieć z Centrum Szkolenia Policji ws. użytkowania basenu - a podobno jest to problematyczne - budowa nowego obiektu wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Mieszkańcy kierują prośby, aby obiekt pełnił nie tylko funkcję basenu (tory do pływania, zajęć z aqua aerobiku etc.), ale również w jak największym stopniu posiadał elementy używane w aquaparkach - zaproponowaną w prezentacji zjeżdżalnię o długości 30 metrów oraz mniejsze zjeżdżalnie, sauny, jacuzzi, parasole wodne, grotę wodną, leżanki masujące oraz brodzik do zabaw dla najmłodszych. Proponuję również rozważyć budowę pomieszczeń pod działalność komercyjną np.: zabiegi SPA, kosmetyczne, siłownię, fitness, salę z matą, sklep ze sprzętem sportowym i rehabilitacyjnym czy kawiarnię - mogłoby to przyspieszyć czas zwrotu inwestycji np.: przy aquaparku w Sopocie jest kręgielnia, w Krakowie restauracja i salon gier, a w Tarnowskich Górach szkoła nurkowania, a obok zimą sztuczne lodowisko. Mogłaby tam również działać wypożyczalnia rowerów. Już na tym etapie zaproponuje również organizowanie, kilka razy do roku, nocnych wydarzeń na obiekcie - powodzeniem cieszą się nocne maratony filmowe, więc może warto spróbować z tego typu obiektem?

Fot. Legio24.pl

 
W związku z budową basenu przy ulicy Piaskowej oraz w wyniku spotkania konsultacyjnego które odbyło się 7.10.2014r. stwierdzam:
- prace budowlane przy basenie (a zwłaszcza prace ziemne) w bliskiej odległości od bloków mieszkalnych powodować będą nadmierny hałas, powstawanie tzw. mikropęknięć które w późniejszym czasie powodować będą pękanie ścian i sufitów w pobliskich blokach;
- usytuowanie basenu należy wykonać jak najbliżej szkoły z uwzględnieniem dróg pożarowych, posadzeniu szpaleru drzew tudzież wykonanie pasa zieleni, oddzielających pływalnie od zabudowy blokowej. Lokalizacja basenu jak najbliżej szkoły umożliwi wykonanie krótkiego łącznika budynku szkoły z pływalnią. Uwzględniając jakieś dawne plany basen usytuowany powinien być  w rejonie niecki za halą sportową gimnazjum;
- na pewno musi być oddzielony parking od drogi z czerwonej koski/cegły celem ograniczenia rozchodzenia się hałasu samochodów i spalin;
- przyjmowany system obiegu wody basenowej uwzględniający jej filtrowanie, czy ozonowanie nie może powodować nadmiernego hałasu;
- w założeniach funkcjonowania należy spełnić warunek godziny otwarcia nie wcześniej niż 7.00 i nie później niż 21.00, ze względu chociażby na poszanowanie Ciszy Nocnej (22.00-6.00) jeśli taka występuje lub ze względu na przyzwoitość (dać obsadzie możliwość przygotowania basenu rano czy sprzątnięcia wieczorem;
- oświetlenie powinno być zaprojektowane tak, aby w godz. 22.00-6.00 nie zakłócało trybu nocy (albo częściowo wyłączone, albo przyciemniane);
- należałoby uwzględnić w projekcie wnętrza pływalni, aby zjeżdżalnia wodna (część rekreacyjna) była zaprojektowana od strony szkoły;
- wjazd na teren pływalni należy wykonać tak, aby nie sparaliżować ruchu na obecnym skrzyżowaniu, a jednocześnie ograniczyć hałas związany z wjeżdżającymi/wyjeżdżającymi samochodami i autobusami. Najdogodniejszym terenem byłby rejon przylegający do myjni Karcher i to od strony placówki banku PKO.

Fot. Legio24.pl

Co jest istotne to:
- długość basenu 25,000 m -0,000 m + 0,030 m,
- sześć torów po 2,5 m plus skrajne pasy szerokości 2x0,5 m,
- głębokość 2m lub zróżnicowana od 1,8 przy słupkach do min. 1,35 przy ścianie szczytowej bez słupków,
- przelewy górne typu fińskiego z czterech stron niecki - bez murków na końcach. Na końcach zastosować ażurowe ścianki nawrotowe wysokości 30 cm.
- słupki startowe oznakowane z czterech stron z ruchomym podparciem nogi zakrocznej.
- liny torowe startowe o odpowiedniej kolorystyce wg FINA tzn.: 3 liny (środkowe) koloru żółtego, 2 liny (boczne) koloru niebieskiego, 2 liny (zewnętrzne) zielone. Dodatkowo komplet lin treningowych
- wypłycenie torów do nauki pływania powinno ze względów funkcjonalnych być instalowane na zewnętrznych torach tj. nr 1 i nr 6 a nie obok siebie. Takie rozwiązanie daje łatwiejszy kontakt z instruktorem i zwiększa bezpieczeństwo uczących się.
- oświetlenie min. 600 Lux na słupkach i nawrocie.
Ps. Powyższe uwagi szczególnie dotyczące ilości i szerokości torów są słuszne ze względów treningów i wyczynu. Patrząc z punktu widzenie komercyjnego zarządcy lepiej mieć osiem torów po dwa metry - po prostu można więcej sprzedać abonamentów, karnetów czy biletów.

Fot. Legio24.pl

Sugestie dotyczące nowego obiektu:
- 8 torów - 2,5 m tor
- głębokość od 1,35 m do 2,0 m z progiem na 1,2 m
- długość 25,03 m
- obiekt czynny od 6.00 do 22.00
- pomieszczenie klubowe (biuro UKS Delfin)
- co najmniej 3 rzędy siedzeń na trybunach na długości pływalni (zawody lokalne Puchar Prezydenta Miasta, Grand Prix Legionowa, szkolne, międzyszkolne, międzypowiatowe, a na co dzień dla rodziców dzieci uczących się pływać).

Ogrom propozycji


Wniosków, które wpłynęły do ratusza w sprawie nowej pływalni jest bardzo dużo. Czasem się one wzajemnie wykluczają. Trzeba pamiętać, że projekt może nie uwzględniać wszystkich próśb mieszkańców. Jaki będzie ostateczny kształt tej inwestycji, zobaczymy prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku. Wtedy też mamy poznać szczegóły projektu. Według obietnic ratusza, cały kompleks ma stanąć jeszcze w 2015r.

/iw/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

EmilEmil

0 0

Powinno być to i to Nasze władze powinny brać przyklad z Nowego Dworu Maz. Tam jest i basen i sauna i zjeżdżalnia. A w Legionowie tylko chca dac jedno...... Bardzo dobrym przykladem jest aqua park tski jak w Siedlcach. .......A basen powinien powstać obok Areny. ..... 21:14, 04.11.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KasiaKasia

0 0

też uważam, że najlepszym miejscem jest teren przy Arenie, tam gdzie miał stać pierwotnie, park zdrowia przy przepompowni ścieków to porażka.
Większość szkół i przedszkoli by z niego korzystała ( 1,2,3,5,6,7) a na Piaskach tylko 8 i 4 ( nie mogą z basenu w CSP). Ale znając obietnice obecnych władz, to basenu i tak nie będzie ;) 16:58, 06.11.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%