Zamknij

Kupujesz dywan? Nie zapomnij o kilku ważnych kwestiach!

18:59, 30.11.2015 Aktualizacja: 12:08, 01.12.2015
Skomentuj

W bogatej ofercie producentów dywanów znajdziemy modele wykonane z różnego rodzaju materiałów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Planując zakup dywanu, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych typów, aby dobrze dobrać materiał do miejsca oraz funkcji.

Rodzaje dywanów


Dywany mogą być wykonane z kilku różnych rodzajów surowca, którego właściwości definiują nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność wyrobów. Pierwszym materiałem jest wełna. Wykonane z niej dywany są bardzo miękkie i ciepłe - charakteryzują się też dość dużą trwałością. Największą ich wadą jest jednak fakt, że nie nadają się dla alergików. Z tego względu lepiej nie używać ich w pokojach dla dzieci. Drugi rodzaj, dywany z bawełny, nie powodują uczuleń. Są one jednak zdecydowanie mniej trwałe niż ich wełniane odpowiedniki; nie nadadzą się do miejsc intensywnie użytkowanych, gdyż szybko ulegną wytarciu. Drogie dywany jedwabne oraz ich tańsze zamienniki z wiskozy cechują się trwałością kolorów. Bardzo popularnym surowcem do produkcji dywanów jest polipropylen. Materiał ten jest nie tylko trwały i łatwy w czyszczeniu, ale także antyalergiczny. Większymi walorami estetycznymi charakteryzuje się polipropylen uszlachetniony. Kolejne tworzywo sztuczne, używane do produkcji dywanów, to poliamid. Od polipropylenu różni się większą elektryzacją, przez co łatwiej przyciąga kurz i wymaga częstszego trzepania. Bardzo dobrym wyborem będzie antyalergiczny dywan akrylowy, odporny na plamy i łatwy w czyszczeniu.

Długie czy krótkie włosie?


Jeśli zdecydowaliśmy już, jaki rodzaj dywanu spełni nasze wymagania, zastanówmy się jeszcze nad długością włosia. Efektowne kudłacze pięknie będą prezentować się w sypialni oraz w salonie przed kominkiem - nie sprawdzą się jednak w pokoju dziecięcym, ponieważ gromadzący się w nich kurz mógłby uczulić malucha. Długie włosie mogłoby też przeszkadzać w zabawie, a zaplątane w nim drobne elementy zabawek oraz okruchy jedzenia byłyby trudne do usunięcia; w tym przypadku zdecydowanie lepiej więc będzie wybrać dywan o krótkim włosiu (sprawdź np. dywan z Castoramy).

Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Kupując dywan, warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi przez producenta na metce. Oprócz informacji o materiale, którego użyto do jego produkcji, będzie tu także podana gęstość tkaniny. Podawana jest ona zazwyczaj w ilości pęczków na metr kwadratowy. Dla maszynowo tkanych gładkich dywanów z wełny jest to około 250-500 tysięcy pęczków; w przypadku tworzyw sztucznych parametr ten może dochodzić do miliona. Ręcznie wykonane dywany z wełny mogą mieć mniejszą gęstość, około 150 tysięcy pęczków. Na metce może się znaleźć także informacja na temat gramatury, to jest liczby gramów na metr kwadratowy.

Wybierając dywan, należy zastanowić się nie tylko nad jego kolorem i kształtem, ale także nad właściwościami użytego do jego produkcji materiału. Jeśli wśród mieszkańców domu znajdują się alergicy, lepiej zrezygnować z produktów wełnianych - niewskazane są także dywany o długim włosiu, łatwo gromadzące kurz. Warto uwzględnić także jak intensywnie użytkowana będzie przestrzeń, w której położymy dywan.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%