Zamknij

Kraina mgieł i wichrów... 80 lat później

10:08, 04.10.2012 Aktualizacja: 19:15, 13.01.2013
Skomentuj

W ramach obchodu w Legionowie Roku Centkiewiczów, w miniony weekend (29.09) odbyła się konferencja poświęcona Pierwszej Polskiej Wyprawie Polarnej (1932-33). Składała się z dwóch części: historyczno - wspomnieniowej i popularno - naukowej.

foto: UM Legionowo

W lipcu 1932 r., z Państwowego Instytutu Meteorologicznego w Legionowie, na pionierską ekspedycję polarną wyruszyli Czesław Centkiewicz, Stanisław Siedlecki i Władysław Łysakowski. Centkiewicz (inżynier, elektryk, pracownik PIM), Łysakowski (absolwent geofizyki lwowskiego uniwersytetu, meteorolog) i Siedlecki (student fizyki i matematyki UJ) na Wyspie Niedźwiedziej spędzili 13 miesięcy; do Polski powrócili 3 września 1933 r. Celem wyprawy były badania meteorologiczne, wraz z pomiarami natężenia promieni słonecznych, magnetyzmu ziemskiego, zorzy polarnej i elektryczności atmosferycznej. A nasza ekspedycja wpisywała się w większą misję - II Międzynarodowy Rok Polarny 1932/33, w której uczestniczyło 40 państw.

W konferencji udział wzięło 7 prelegentów wygłaszających referaty: prof. dr hab. Jacek Jania opowiedział o Roli Polski w międzynarodowych badaniach polarnych z okazji Jubileuszu 80-lecia pierwszej wyprawy z Polski Niepodległej. Prof. dr hab Piotr Kohler przybliżył temat "Polska wyprawa na Wyspę Niedźwiedzią w latach 1932/1933 i początek działalności polarnej prof. Stanisława Siedleckiego (1912 - 2002)", a prof. dr hab. Krzysztof Migała opowiedział o Wyspie Mgieł i Wichrów wczoraj i dziś. Prof. dr hab. Rajmund Przybylak przybliżył "Znaczenie obserwacji meteorologicznych Pierwszego i Drugiego Międzynarodowego Roku Polarnego dla badań zmian klimatu"

W drugiej części konferencji dr Jacek Szczepański opowiedział o okresie legionowskim w życiu i twórczości Aliny i Czesława Centkiewiczów. Najnowsze wyniki badań. Mgr Julita Biszczuk-Jakubowska wygłosiła referat na temat Historii Ośrodka Aerologii IMGW-PIB w Legionowie.

Po konferencji goście zwiedzili Ośrodek Aerologii IMGW oraz odwiedzili leżący na tym terenie dom, w którym mieszkali Centkiewiczowie.

/UM Legionowo/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%