Zamknij

Kłamstwo w CV nie popłaca. Sprawdź, dlaczego

08:36, 15.07.2016 Aktualizacja: 21:51, 28.07.2016
Skomentuj
reo

Aż 81% rekruterów w swojej pracy zawodowej spotkało się z kłamstwami w CV - wynika z danych, do których dotarli dziennikarze największego w Polsce portalu zajmującego się rynkiem pracy - Pracuj.pl. Powodów, by skłamać w CV, czyli po prostu ubarwić swój zawodowy życiorys jest bardzo dużo, jednak kłamstwo ma krótkie nogi - jak mawia stare, polskie przysłowie i zazwyczaj odbija się nam czkawką.

Z danych Portalu Pracuj.pl wynika, że najczęściej zawyżamy swoją znajomość języków obcych. Ubarwiamy także historię przebytych kursów zawodowych i posiadanych umiejętności dodatkowych, takich jak choćby obsługa programów komputerowych. Często zdarza się, że chwalimy się posiadaniem prawa jazdy, choć tak naprawdę dopiero co zapisaliśmy się na kurs. Innym powszechnym kłamstwem są manipulacje dotyczące dat zatrudnienia w różnych firmach oraz zakresu wykonywanych obowiązków, a nawet wykształcenia. Osoby, które pokuszą się o takie manipulacje muszą jednak pamiętać, że prawda i tak wcześniej, czy później wyjdzie na jaw. - W CV najlepiej pisać prawdę - apelują dziennikarze Pracuj.pl i podają wiele przykładów na poparcie swojej tezy.

Po pierwsze wprawny rekruter i tak podczas rozmowy wyłapie nasze manipulacje, a po drugie jeśli nawet tego nie uczyni i dostaniemy wymarzoną pracę, to szybko wyjdzie na jaw nasz bark kompetencji, czy umiejętności. Może to nie tylko już na starcie zepsuć nasze relacje z szefem, czy współpracownikami, ale także narazić na szwank dobre imię firmy, w której podjęliśmy zatrudnienie. Życie w kłamstwie, nawet jeśli miało ono jak najbardziej szlachetne pobudki nie popłaca. Wyobraź sobie sytuację, że nie możesz podołać powierzonemu zadaniu lub musisz ciągle prosić o pomoc. Taka atmosfera na pewno negatywnie odbije się na Twojej psychice, a już na pewno na kontynuowaniu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie.

Pamiętaj, zarówno szefowie firm, jak i rekruterzy wymieniają się informacjami o pracownikach i kandydatach do pracy. Jeśli ktoś przyłapie Cię na kłamstwie może to oznaczać przerwę w pracy dłuższą, niż możesz sobie wyobrażać.

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%