Jesień!? – Zadbaj o siebie!

Nadszedł czas jesieni. Dla jednych ta pora roku kojarzy się z obowiązkami szkolnymi i rozpoczęciem nowego planu pracy, a dla innych – z pojawieniem się lub nawrotem objawów depresyjnych.

W tym jesiennym czasie obfitującym w krótsze, zimniejsze, deszczowe dni, warto zadbać o siebie i swoje samopoczucie. Nasz nastrój – zwykle w sposób automatyczny – reaguje na zmiany pogodowe, ale ma także tendencję do szybkiej regeneracji. Zatem po kilku dniach słoty i obniżonego nastroju, słoneczny dzień niemal natychmiast dodaje nam energii i uśmiechu. U zdrowych osób takie wahania w okresie jesiennym przebiegają zwykle łagodnie i nie stanowią większej przeszkody w wykonywaniu codziennych obowiązków. Nawet jeśli pojawiają się kłopoty z koncentracją uwagi, brakiem chęci do wychodzenia z domu czy ospałość, zazwyczaj dysponujemy licznym wachlarzem możliwych sposobów na wyjście z negatywnych emocji.

Są wśród nas jednak takie osoby, dla których początek sezonu jesiennego oznacza początek kłopotów w sferze poznawczej (obniżenie sprawności intelektualnej, męczliwość, rozkojarzenie, ospałość…), lecz głównie w sferze emocji. Brak słońca i padający deszcz powoduje, że bez znaczącego powodu nasz nastrój coraz bardziej spada, pojawia się płaczliwość, apatia, negatywistyczne myśli oraz poczucie braku subiektywnej możliwości do poprawy sytuacji. W tym momencie ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą, który pomoże jak najszybciej pozbyć się negatywnych objawów, obciążających codzienne życie.

Jesień to idealny okres, aby wykorzystać go na aktywny odpoczynek w górach, zabawy z dziećmi wśród spadających, kolorowych liści, porządkowanie ogrodu, aktywizację społeczną i inne aktywności, które sprawiają, że nasz nastrój podnosi się.

Pamiętajmy także, że warto jest zauważać w każdym dniu te drobne, małe rzeczy, które powodują uśmiech na naszych twarzach, bądź aplikują nam tzw. zastrzyk energii. Przecież, nie bez powodu mówimy, że panuje „złota polska jesień”, z której można czerpać wiele radości…

mgr Barbara Wesołowska
psycholog, psychoterapeuta, seksuolog
Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO
Tel. 505-68-54-54
www.educatio.pl

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Jesień!? – Zadbaj o siebie!"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *