Zamknij

Jaki rodzaj okapu wybrać do kuchni?

09:16, 07.10.2015 Aktualizacja: 09:23, 07.10.2015
Skomentuj

Wyposażenie kuchni w sprzęt AGD nie kończy się na kuchence, zmywarce czy lodówce. Bardzo przydatnym urządzeniem jest tu również okap kuchenny, którego najbardziej podstawową funkcją jest filtrowanie powietrza i oczyszczanie go z nieprzyjemnych zapachów oraz cząsteczek tłuszczu. Wspomaga on w ten sposób wentylację oraz pomaga zachować czystość w mieszkaniu. Jaki jednak okap wybrać? Czym kierować się przy wyborze i jak dopasować to urządzenie do kuchni?

Przede wszystkim należy zastanowić się czy okap będzie funkcjonował w trybie pochłaniacza, czy wyciągu. W pierwszym przypadku urządzenie to będzie wdmuchiwać powietrze z powrotem do pomieszczenia, filtrując je przy pomocy filtra węglowego (oczyszcza powietrze z zapachów) oraz filtra przeciwtłuszczowego. Wyciąg z kolei wywiewa powietrze na zewnątrz poprzez system wentylacyjny. Problem i zasadnicza różnica polegają tutaj na tym, że nie w każdym budownictwie możliwa jest instalacja urządzenia pracującego w drugim trybie. Wiąże się to z tym, że okapu nie wolno na przykład podłączać do kanałów wentylacji zbiorczej. Istnieją tu określone przepisy, które należy przestrzegać ze względów bezpieczeństwa. Niektórzy utrzymują, że okap w funkcji pochłaniacza sprawdza się dużo gorzej od wyciągu. Faktem jest, że pochłaniacz nie odprowadza ciepła i wilgoci na zewnątrz, jednakże wciąż spełnia on swoje podstawowe funkcje, czyli filtrację powietrza.

Kolejną istotną rzeczą jest moc okapu. Urządzenie to powinno być dostosowane do wielkości kuchni. W przeciwnym wypadku nie będzie ono efektywnie pracowało. Można bardzo łatwo obliczyć, jak dużej mocy okapu potrzeba. Wystarczy tylko pomnożyć szerokość i długość kuchni przez wysokość, aby otrzymać jej kubaturę. Optymalnie okap powinien móc przefiltrować powietrze w kuchni co najmniej sześć razy. Wystarczy zatem przemnożyć kubaturę przez sześć i dowiemy się jaka powinna być minimalna moc okapu. Przykładowo, dla kuchni o kubaturze 35m3 moc okapu powinna wynosić co najmniej 210 m3/h. Jeśli jednak kuchnia ma charakter otwarty, to musimy policzyć kubaturę połączonych pomieszczeń, a nie tylko przestrzeń wydzieloną na kuchnię. Równocześnie nie warto też przesadzać z wydajnością okapu, gdyż okap pracujący ze zbyt dużą mocą będzie pochłaniał zbyt dużo energii, podnosząc koszta, a także może zaburzać układ wentylacyjny. Dlatego też przyjmuje się, że maksymalna wydajność okapu nie powinna pozwalać na filtrowanie powietrza w kuchni więcej niż dwanaście razy w ciągu godziny.

Dopiero po ustaleniu powyższych potrzeb i możliwości można zdecydować się na konkretny model i rodzaj okapu. Tu można się już kierować estetyką, umiejscowieniem kuchenki i gabarytami całego pomieszczenia. Należy podkreślić, że okap to urządzenie, które powinno się znajdować bezpośrednio nad kuchenką. Ze względu na możliwość zabudowy warto też kwestię odpowiedniego modelu rozważyć jeszcze na etapie projektowania czy wyposażania kuchni. Okap powinien też znajdować się na odpowiedniej wysokości, choć na przykład okapy sufitowe montowane są w suficie podwieszanym. Wszystko to należy wziąć pod uwagę przed zakupem.

Możliwości jest naprawdę dużo. W mniejszych kuchniach doskonale sprawdzą się okapy do zabudowy. Idealne będą tu również okapy szufladowe, podszafkowe czy teleskopowe. Mają one stosunkowo niewielkie, kompaktowe rozmiary i uchylną płytę. Dzięki temu łatwo je zamontować i wykorzystywać w ograniczonej przestrzeni. Często wiąże się to z mniejszą wydajnością, ale okapy tego rodzaju i tak nie są przeznaczone do dużych kuchni. W nich warto skorzystać z kolei z okapów kominowych i przyściennych. Do tej grupy należą też wszystkie okapy rustykalne. Większy rozmiar oznacza tutaj zwiększenie się również wydajności. Warto wiedzieć, że nie ma też problemu z instalacją okapu w narożniku. Istnieją tez okapy wmontowywane w blat kuchni, choć nie są one jeszcze bardzo popularne, choćby ze względu na cenę. Wyjątkowe walory estetyczne mogą także zapewnić okapy wyspowe. Przeznaczone są one do największych kuchni, w których kuchenka znajduje się na środku pomieszczenia.

Okapy mogą być modnymi urządzeniami, znakomicie wpasowującymi się i podkreślającymi charakter kuchni. Niektórzy producenci pozwalają również na personalizację niektórych modeli (np. www.toflesz.com/s,50,toflesz_individual_tm.html), chociażby poprzez zastosowanie wybranego przez klienta wzoru czy malowania. Okap nie powinien zatem kojarzyć się z szarym, brzydkim pudłem. Warto poświęcić trochę czasu na dobranie odpowiedniego modelu.

Fot. toflesz.com



/mat.prasowy/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%