Zamknij

Jabłonna: Kolejne Pałacowe Spotkania z Muzyką już w najbliższą niedzielę

06:13, 14.03.2018
Skomentuj

W najbliższą niedzielę (18.03) w jabłonowskim Pałacu odbędzie się kolejny koncert z popularnego wśród mieszkańców powiatu legionowskiego cyklu "Pałacowe Spotkania z Muzyką". Tym razem publiczność będzie mogła posłuchać znanych i mniej znanych utworów muzyki klasycznej, które mają jedną wspólną cechę - wymagają od artystów idealnego wręcz kunsztu.



Już na początku usłyszymy efektowny Taniec z szablami gruzińskiego kompozytora XX wieku Arama Chaczaturiana. Choć utwór ten znany jest szerokiej publiczności, niewielu jednak wie i pamięta, że pochodzi on z baletu Gajane. Z kolei koncert na sopran koloraturowy i orkiestrę Reinholda Glière`a jest swoista perełką literatury wokalnej, rzadko jednak wykonywaną ze względu na stopień trudności. Składa się z dwóch kontrastowych części, z których pierwsza jest liryczna i melancholijna, druga zaś, to istny popis wirtuozerii i wokalnego kunsztu. Kolejny utwór - Humoreska nr 7 czeskiego kompozytora XIX wieku, Antonina Dvořáka, jest najsłynniejszą z cyklu ośmiu humoresek napisanych przez kompozytora na fortepian. Goście, którzy w najbliższą niedzielę odwiedzą jabłonowski Pałac usłyszą ponadto: Nuit d`etoiles - jedną z 55 pieśni francuskiego kompozytora doby impresjonizmu, Claude Debussy`ego. Skomponował ją w wieku 18 lat, do tekstu francuskiego poety XIX wieku, Thèodore de Banville. Jego kolejna kompozycja, Clair de lune, pochodzi z czteroczęściowej fortepianowej Suity bergamasque. Grywana bardzo często jako samodzielny utwór, jest jednym z czołowych przykładów impresjonizmu w muzyce. Słowik - wokaliza Camille Saint-Saensa i Air vif Farncisa Poulenca, ostatnia z cyklu czterech pieśni Airs chantès skomponowanych na sopran i fortepian, to dwa kontrastujące pod względem charakteru utwory. Pierwszy - nastrojowy, imitujący śpiew słowika, drugi - brawurowy i pełen ognia. Po utworach kompozytorów francuskich usłyszymy fragment II Rapsodii węgierskiej Austriaka, Franciszka Liszta. Jest to jedna z 19 rapsodii napisanych przez kompozytora na fortepian. Utwory te były częściowo inspirowane węgierskimi tańcami "Verbunkos", powstałymi podczas werbunków do armii. Ombre légère - aria Dinorah z opery Dinorah Giacomo Meyerbeer`a to klasyczny popis operowej wirtuozerii. Meyebeer, choć z pochodzenia był Niemcem, większość życia spędził we Francji, a w swoich operach łączył z powodzeniem styl włoski, francuski i niemiecki. Podobnie stało się z Jacquesem Offenbachem, który również był z urodzenia Niemcem, jednak żył i tworzył we Francji. Aria Olimpii z jego opery Opowieści Hoffmana jest jedną z najbardziej wymagających arii operowych. Histoire du Tango to jedno z najsłynniejszych dzieł mistrza tanga, Argentyńczyka, Astora Piazzolli. Jest to zbiór czterech utworów na flet i gitarę, ukazujących historię tanga na przestrzeni lat. Cafe 1930 jest drugim utworem z cyklu.

Po koncercie wystawa


Po koncercie organizatorzy niedzielnych spotkań w jabłonowskim Pałacu zapraszają na otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria. Tym razem będzie można podziwiać prace Artura Krajewskiego.

Początek niedzielnego spotkania z kulturą "przez wielkie K" w Pałacu w Jabłonnie zaplanowano na godz. 13:00. Wstęp jest wolny.

/red./

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%