Jabłonna: Gdy gaśnie pamięć ludzka…

W niedzielę 18 kwietnia władze gminy Jabłonna oraz mieszkańcy uczestniczyli w Mszy świętej w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Po liturgii odbyła się ceremonia odsłonięcia kamienia pamiątkowego oraz zasadzenia dębu katyńskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński w kamieniach widział świadectwo tragicznych wydarzeń zapisanych w polskiej historii. Uważał, że należy się nad nimi pochylać by zebrać „ofiarne krople krwi, męki ludzkiej i cierpienia”. Nie bez powodu słowa Kardynała Wyszyńskiego znalazły się więc na tablicy pamiątkowej umieszczonej na odsłoniętym w minioną niedzielę kamieniu. Zanim do tego doszło społeczność gminy, władze i zaproszeni goście modlili się w intencji zmarłych w 1940 roku oraz 2010.
Proboszcz parafii ks. Tadeusz Wasiluk w swoim kazaniu mówił o ofiarach wydarzeń sprzed 70 lat oraz o tych, którzy tydzień temu zginęli w drodze na uroczystości upamiętniające zamordowanych w Katyniu. W Mszy świętej o godz. 10.30. uczestniczyły władze gminy Jabłonna z wójt Olgą Muniak na czele, a także starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec, wicestarosta Janusz Kubicki, Poseł na Sejm RP Zenon Durka, komendant komisariatu w Jabłonnie asp. sztab. Bogdan Jachowicz, radni Powiatu Legionowskiego, Artur Pozorek reprezentujący Marszałka Adama Struzika oraz inni goście.
Po Mszy na placu przy kościele odbyła się ceremonia poświęcenia, a następnie odsłonięcia kamienia. Po niej zasadzono Dąb Pamięci, który uczestnicy uroczystości symbolicznie przysypali ziemią.

(źródło: UG Jabłonna, foto: internet)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Jabłonna: Gdy gaśnie pamięć ludzka…"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *