Dziecko u dentysty? W Przychodni DP MED to nic strasznego!

Fot. pixabay.com, CC0 Public Domain

Pierwsza wizyta u stomatologa często wiąże się z dużym stresem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Nie musi to wcale być jednak tak traumatyczne przeżycie, gdy odpowiednio się do niego przygotujemy. Przede wszystkim nie możemy dzieciom przekazywać negatywnych emocji jakie nam towarzyszyły podczas wizyt na fotelu dentystycznym. Po powrocie z wizyty nie mówmy przy dziecku, że np. bardzo bolało, że się baliśmy. Nie straszmy dzieci stomatologiem np. „Jak nie zjesz całego obiadu to popsują Ci się zęby i pójdziesz do dentysty”. Nie budujmy w dzieciach negatywnych odczuć związanych z wizytą w gabinecie.

Zanim pójdziemy do stomatologa warto zadbać o stan jamy ustnej dziecka już przed pojawieniem się pierwszych zębów. Można delikatnie czyścić dziąsła dziecka za pomocą ligniny lub gazika nawiniętego na palec, nasączonego w przegotowanej wodzie. Od najmłodszych lat warto wyrabiać w dziecku nawyk mycia zębów. Można kupić maluchowi dwie szczoteczki do zębów oznaczone symbolem 0-2. Jedną do zabawy, gryzienia, do oswojenia, drugą natomiast do codziennego mycia. Dobrym pomysłem jest również wspólne mycie zębów o stałej porze. Z rodzeństwem, z rodzicami codziennie np. o 19.00.

Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę?

Na pierwszą konsultację można udać się gdy dziecko skończy pół roku. Lekarz oceni czy zęby prawidłowo się wyżynają oraz czy zachowana jest należyta higiena jeśli chodzi o dziąsła. Pierwsze wizyty to tzw. wizyty adaptacyjne. Dziecko 3-4 letnie oswaja się z otoczeniem gabinetowym. Patrzy, słucha, dotyka i poznaje. Gabinety dla dzieci, poza sprzętem medycznym, wyposażone są w „ gadżety „dla małych pacjentów: zabawki, naklejki, a nawet kolorowe plomby ( wypełnienia), które skupiają myśli dziecka na przyjemnych odczuciach. Maluchy na pierwszych wizytach najczęściej siedzą na kolanach rodziców, czują się wtedy bezpieczniej.

U starszych dzieci wizyty trwają nie dłużej jak 30 minut, a zabiegi wykonywane od 5 do 10 minut. Dzieci same oglądają zęby w lusterku lub wybierają kolory wypełnień. Lekarz przygotowuje dziecko do poważniejszych zabiegów zazwyczaj na wizytę przed planowanym leczeniem, rozmową w której szczegółowo wyjaśnia co będzie robił, kiedy i jakimi narzędziami. W ten sposób buduje się zaufanie między małym pacjentem a lekarzem.

Po wizycie u stomatologa warto dziecko nagrodzić małym prezentem „bez cukru” 🙂

Pięciu stomatologów gotowych pomóc Twojemu dziecku

W nowoczesnym Centrum Medycznym DP MED przyjmuje aż pięciu lekarzy stomatologów dziecięcych, pięć dni w tygodniu. Pomocne są również przemiłe asystentki stomatologiczne, które także zadbają o bezpieczeństwo i komfort Twojego dziecka.

W celu zapisu oraz uzyskania większej porcji informacji zapraszamy do kontaktu z rejestracją pod nr. tel. 22 29 29 800 od pn do pt w godz 7:00-20:00 oraz w soboty od 8:00-15:00.

/Art. sponsorowany/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Dziecko u dentysty? W Przychodni DP MED to nic strasznego!"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *