Zamknij

Dowiedzione naukowo skuteczne terapie zaburzeń ze spektrum autyzmu

12:15, 08.02.2016 Aktualizacja: 18:41, 09.02.2016
Skomentuj

W 2015 ukazał się raport NAC (National Autism Center) stanowiący podsumowanie badań nad terapią dzieci, młodzieży i dorosłych z autyzmem. NAC jest organizacją skoncentrowaną na promowaniu terapii dla osób z autyzmem opartej na dowodach naukowych. Dzięki raportom NAC opracowywane zostały krajowe standardy skutecznego leczenia dzieci i młodzieży z ASD w Stanach Zjednoczonych.

Nadrzędnym celem raportu jest wyłonienie tych form terapii, które odznaczają się największą skutecznością opartą na rzetelnych dowodach naukowych. W Polsce niestety dominującymi terapiami są terapie nie mające żadnych podstaw w badaniach naukowych takie jak Integracja Sensoryczna czy treningi słuchowe. Obie należą do grupy terapii nieustanowionych. Publikując ten raport chcemy, aby standardy światowe dotyczące metod terapii dzieci z autyzmem obowiązywały także w Polsce. Prowadząc terapię osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu należy mieć na uwadze wyniki prezentowanego raportu i tak ukierunkować oddziaływania, aby możliwie najpełniej korzystać z metod ustanowionych z ewentualnym uzupełnieniem o metody obiecujące. Takie oddziaływanie ma największe szanse przynieść optymalne efekty w zakresie poprawy funkcjonowania. Ze szczególną ostrożnością powinno się stosować formy terapii zaliczane do metod nieustanowionych.

Wyłoniono te interwencje, które maja największe wsparcie badań naukowych oraz są realnie dostępne w warunkach rzeczywistych. Analiza objęła 389 badań naukowych z lat 2007-2012 dotyczących interwencji terapeutycznych u osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju (ASD). Raport podzielił stosowane formy terapii na trzy grupy: ustanowione (14), obiecujące (18) oraz nieustanowione (13).

Ustanowione metody terapeutyczne to takie, których skuteczność została potwierdzona poprawnymi badaniami, a ich pozytywnych skutków możemy być pewni.

Należą do nich m.in. terapia behawioralna obejmująca pakiety behawioralne oraz terapię behawioralną małych dzieci, terapia poznawczo-behawioralna, modeling, naturalne modele nauczania, trening umiejętności kluczowych, plany aktywności, treningi uczące samokontroli, skrypty, trening umiejętnosci społecznych

Grupa terapii obiecujących w obecnym badaniu obejmuje: komunikację alternatywną i wspomagającą, terapię bazującą na relacji, pakiety ekspozycyjne, nauczanie ustrukturyzowane, trening językowy (zasób i rozumienie), interwencje opierające się na nowej technologii, terapie bazujące na Teorii Umysłu (Theory of Mind Training), PECS, muzykoterapię, masaże.

Trzecia wyłoniona grupa to terapie nieustanowione -  jak dotychczas nie wykazano ich korzystnego wpływu terapeutycznego w pracy z osobami z ASD. Według autorów raportu nie należy zakładać, że interwencje te są skuteczne, gdyż wykazano wystarczająco w badaniach, aby można było wysnuć wniosek o ich skutkach.

Należą do nich podobnie jak w poprzednim raporcie: trening słuchowy, metoda ułatwionej komunikacji, diety bezglutenowe i bezkazeinowe, integracja sensoryczna oraz dodatkowo: zooterapie, treningi słuchowe, mapowanie, interwencje terapeutyczne oparte na ruchu, strategie socjalno-behawioralne, socjalno-poznawcze, Treapia Floortime (DIR), interwencje sensoryczne czy terapie elektrowstrząsowe.

Prowadząc terapię osoby z Zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu należy mieć na uwadze wyniki prezentowanego raportu i tak ukierunkować oddziaływania, aby możliwie najpełniej korzystać z metod ustanowionych z ewentualnym uzupełnieniem o metody obiecujące. Takie oddziaływanie ma największe szanse przynieść optymalne efekty w zakresie poprawy funkcjonowania. Należy ze szczególną ostrożnością stosować formy terapii zaliczane do metod nieustanowionyh. W Legionowie mamy już placówkę, która realizuje terapię wyłącznie w oparciu o metody behawioralne, czyli metody oparte na dowodach naukowych jest to Akademia Rozwoju przy ul. Krakowskiej 14.

Link do raportu opracowanego w polskiej wersji językowej.

/art. sponsorowany/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%