Zamknij

Dolegliwości jelitowe - kiedy mogą oznaczać poważną chorobę?

06:07, 28.09.2016 Aktualizacja: 18:12, 28.09.2016
Skomentuj

Coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy ze skargami na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Towarzyszą im takie objawy, jak ból brzucha, uczucie pełności, zgaga, skurcze, wzdęcia i gazy, a często też nudności. Co oznaczają te symptomy i jak sobie z nimi poradzić?

Dolegliwości układu trawiennego - to cena, jaką my, ludzie, płacimy za prowadzenie coraz szybszego trybu życia, uleganie złym nawykom żywieniowym, narażanie się na codzienny stres w pracy. Konsekwencją tego są dolegliwości jelitowe i żołądkowe, objawiające się nieprzyjemnymi symptomami, które są w stanie uprzykrzyć życie. Jako że problem dotyka co drugiego Polaka, warto poznać jego przyczyny i sposoby na poradzenie sobie z zaburzeniami.

Przyczyny zaburzeń żołądkowo-jelitowych


Określenie dokładnych przyczyn zaburzenia pracy układu trawiennego jest dość trudne, tym bardziej, że nie wszystkie one jeszcze zostały odkryte. Wiadomo jednak, że dużą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Do najpopularniejszych należą: stres, nieodpowiednia dieta, częste podróżowanie, szybki tryb życia, rozstrój emocjonalny, niektóre leki, a także brak ruchu. Czynność układu trawiennego zakłócają także niektóre zaburzenia: nieprawidłowa motoryka i nadwrażliwy układ nerwowy jelit, słaba aktywność mięśni żołądka, stan zapalny i nadprodukcja gazów jelitowych. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą także sygnalizować chorobę, jaką jest celiakia.

Objawy zaburzeń


Zaburzenia jelitowe i żołądkowe objawiają się w dość charakterystyczny sposób. Towarzyszą im: bóle i skurcze brzucha, uczucie pełności i ciężkości, wzdęcia, gazy, nudności. Przy zgadze może się dodatkowo pojawić ból za mostkiem, odbijanie i nieprzyjemny posmak w ustach. Wzdęcia często wiążą się z uciskiem i skurczowym bólem w podbrzuszu oraz zwiększonym oddawaniem gazów. Objaw często występuje razem z biegunką lub zaparciem i jest charakterystyczny dla zespołu jelita drażliwego albo nieprawidłowego funkcjonowania narządów uczestniczących w procesie trawienia.

Leczenie i profilaktyka


W wielu wypadkach kilka objawów występuje jednocześnie i są one ze sobą powiązane. Leczenie zaś najczęściej polega na terapii objawowej i ma za zadanie złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i przywrócić komfort życia. Sięgając jednak po leki objawowe, warto wybrać takie, które działają kompleksowo, przynosząc ulgę w wielu czynnościowych dolegliwościach jelitowych i żołądkowych. Równocześnie należy też zwrócić uwagę na profilaktykę zaburzeń układu trawiennego: dbać o to, by w diecie znalazły się produkty bogate w błonnik, unikać potraw ciężkostrawnych, regularnie spożywać posiłki, ograniczyć ilość soli i cukru, a także postawić na aktywność fizyczną. Warto też nauczyć się radzić sobie ze stresem, który jest źródłem nie tylko zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a także przyczyną wielu innych chorób.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KaizerKaizer

0 0

Dopóki nie zostanie postawiona diagnoza, to nie powinno się brać żadnych leków! Szczególnie przy takich objawach jak te wymienione w artykule, a one jasno wskazują, że mówimy o celiakii. Ważne żeby to potwierdzić przed rozpoczęciem leczenia. Wystarczy zrobić sobie jeden test dna na celiakie i już wiadomo, czy ona może być odpowiedzialna za nasze problemy.

Ludzie! Najpierw diagnoza potem leczenie! 10:11, 29.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

kowalskikowalski

0 0

Wejdźcie na stronę Jerzy Zięba i poczytajcie,a sami dojdziecie do odpowiednich wniosków.Warto wiedzieć,to czego nie powie nam lekarz. 17:39, 05.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%