Zamknij

Decydujesz się na gotowy projekt? - musisz wiedzieć co powinien zawierać

08:27, 16.10.2017
Skomentuj

Przeglądając katalogi gotowych domów łatwiej jest podjąć decyzję o wyborze konkretnego projektu. Wizualizacje ułatwiają wybór ilości kondygnacji, rozmieszczenia pomieszczeń, okien, kształtu dachu. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko wygląd. Gotowy projekt jest czymś więcej.

Po nowelizacji prawa budowlanego znacznie łatwiej


Obowiązujące od początku 2017 r. przepisy prawa budowlanego znacznie ułatwiły postępowanie administracyjne dotyczące budowy własnego domu. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy tylko do odpowiedniego organu gminy złożyć zgłoszenie budowy wraz z dołączonym projektem. W szczególnych wypadkach wymagane jest zezwolenie na budowę, dotyczy to:


  • domów mających wpływ na sąsiednie działki,

  • domów planowanych na działkach o szczególnym znaczeniu w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.


Do wniosku o zezwolenie także musi być dołączony projekt.

Co powinien zawierać projekt budowy domu


Projekt domu to najważniejszy dokument od początku do końca inwestycji, a także przez kolejne lata aż do końca jej żywota. Z tego względu musi być dokładna i kompletna. Nie ma znaczenia, czy jest to projekt gotowy, czy indywidualny na zmówienie.

Całość dokumentacji architektoniczno-budowlanej musi być wykonana w 4 egzemplarzach i poza wizualizacją powinna zawierać:


  • opis techniczny części architektonicznej (funkcjonalność, kubatura, powierzchnie i wysokość pomieszczeń) oraz części budowlanej (obliczenia
    konstrukcyjne, materiały, sposób wykonania),

  • rysunki elewacji, konstrukcyjne fundamentów, stropów, nadproży,

  • rzuty wszystkich kondygnacji, dachu, więźby dachowej,

  • wykaz stolarki okiennej i drzwiowej,

  • projekt instalacji elektrycznej, gazowej, ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i odgromowej.


Dodatkowo do projektu muszą być dołączone kopie uprawnień projektantów oraz przynależności do izby projektantów. W przypadku projektów gotowych musi być zgoda autorów na aranżację projektu.


Na czym polega aranżacja projektu


Decydując się na projekt gotowy, trzeba mieć świadomość, że jest on przygotowany dla wirtualnej działki i musi być adaptowany do warunków konkretnej działki, jej szerokości, długości, położenia, sąsiednich działek. Adaptacji może dokonać tylko architekt z uprawnieniami i to on staje się wtedy rzeczywistym autorem projektu. To właśnie na tym etapie mamy możliwość dostosowania projektu do własnych potrzeb, czyli np. z 2 małych pokoi zaplanować duży salon, wygospodarować dodatkową kuchnię lub łazienkę. Zmiany mogą dotyczyć ścianek działowych, nie mogą dotyczyć zmiany ścian konstrukcyjnych.

Po wprowadzeniu zmian architekt umieszcza na projekcie informację o oddziaływaniu domu na otoczenie, od tego zależy czy wystarczy zgłoszenie, czy trzeba będzie wystąpić o zezwolenie na budowę i warunki zabudowy.

Gotowe projekty to znacznie tańszy i szybszy sposób na skompletowanie potrzebnej dokumentacji architektoniczno-budowlanej niż w przypadku projektu indywidualnego, ale musimy zgodzić się na pewne kompromisy, zwłaszcza w wielkości i rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń.

Polecamy porównywarkę gotowych projektów domów na Pracownia-projekty.dom.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%