Zamknij

Borykasz się z dużym zadłużeniem? Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem Twoich problemów

04:38, 28.06.2016
Skomentuj

Piętrzące się stosy niezapłaconych rachunków spędzają sen z powiek wielu Polakom. Dłużnicy, którzy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań pieniężnych mogą starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki niej wyjście ze spirali zadłużenia stanie się możliwe. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości w obszarze bankructwa osobistego prezentujemy najważniejsze jego zalety.

Zmiana przepisów na korzyść dłużników


Dłużnik, który znalazł się w stanie, w którym nie może regulować swoich zobowiązań pieniężnych może starać się na podstawie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ta instytucja prawna to rozwiązanie kierowane do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Ich niewypłacalność musi być podyktowana przyczynami całkowicie niezależnymi od nich. Umyślne spowodowanie zadłużenia lub powstałe na skutek rażącej niedbałości nie wpisuje się w regulacje zawarte w ustawie. Dłużnik, który decyduje się na ogłoszenie upadłości musi być świadom, że jego majątek zostanie spieniężony, by spłacić część powstałych zobowiązań. Należy też podkreślić, że dłużnicy mają prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jedynie raz na 10 lat. Po spieniężeniu majątku dłużnik staje się wolny od wierzycieli i komorników. Może zacząć żyć na nowo bez ciążących zobowiązań.

Poznaj zalety upadłości konsumenckiej


Upadłość konsumencka niesie za sobą wiele korzyści, dlatego po korzystnej zmianie przepisów coraz większa liczba dłużników decyduje się na to rozwiązanie prawne.


  • Całkowite oddłużenie - to główny powód, zaleta ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Dłużnik zyskuje pewność całkowitego oddłużenia. Jego niespłacone należności w skutek postępowania upadłościowego ulegają umorzeniu. Część z nich na skutek przeprowadzenia likwidacji majątku zostaje uregulowanych na bazie wykonania Planu Spłaty Wierzycieli.

  • Zawieszenie postępowań sądowych i egzekucyjnych - dłużnicy ogłaszający upadłość konsumencką nie muszą się już obawiać toczących się postępowań o zapłatę lub prowadzonych egzekucji komorniczych. Wszystkie postępowanie zostają z chwilą ogłoszenia upadłości umorzone.

  • Zawieszenie działań windykacyjnych - większość dłużników boryka się nie tylko z komornikami, ale też z wieloma kancelariami windykacyjnymi. W momencie ogłoszenia upadłości następuje zawieszenie działań windykacyjnych. Od tego momentu windykatorzy nie mają prawa już kontaktować się z dłużnikiem.

  • Skreślenie z rejestrów osób niewypłacalnych - ogłaszając upadłość dłużnik z urzędu zostaje wykreślony z rejestru dłużników niewypłacalnych, który jest prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy. Dłużnik ponadto ma prawo wnioskować o wykreślenie z innych rejestrów osób niewypłacalnych prowadzonych przez kancelarie windykacyjne i biura informacji gospodarczej.

  • Możliwość rozpoczęcia życia bez długów - ogłoszenie upadłości konsumenckiej to prawdziwa ulga dla psychiki dłużnika. Obciążenia finansowe, ciągła walka z wierzycielami i komornikami wpływa znacząco na stan zdrowia psychicznego i fizycznego dłużników. Upadłość konsumencka kończy koszmar niezapłaconych zobowiązań. Dłużnicy mogą żyć bez strachu o niepewne jutro.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%