Zamknij

Białobrzeska Jesień Poezji

14:42, 08.11.2010 Aktualizacja: 19:18, 13.01.2013
Skomentuj

" Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego, a człowiek ma uczucia. Medycyna, prawo, finanse czy technika to wspaniałe dziedziny, ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości..."

Nancy H. Kleinbaum

"Stowarzyszenie Umarłych Poetów" Takie motto przyświecało XVII Konkursowi Recytatorskiemu "Białobrzeska Jesień Poezji", który w tym roku odbywał się pod hasłem "Wiersze znane i nie znane".

Przygotowania do konkursu trwały już od września. W poszukiwaniu inspiracji uczniowie często zaglądali do szkolnej biblioteki, ale także do domowych księgozbiorów. Jak zwykle mogli liczyć na pomoc zarówno rodziców jak i nauczycieli, którzy pomagali im dobrać odpowiednie teksty, zarówno pod względem tematycznym, jak i dopasowanym do wieku i możliwości interpretacyjnych. Zgodnie z hasłem konkursu uczniowie sięgali zarówno po wiersze poetów znanych i lubianych oraz tych współczesnych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poezją.

foto: UG Nieporęt

Konkurs odbywał się aż w trzech etapach. Etap wstępny - klasowy pozwolił na wyłonienie tych uczniów, którzy przygotowali recytację, opanowali ją pamięciowo i potrafili dobrać do niej odpowiednią interpretację. I etap szkolny odbył się w końcu października. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się w etapie wstępnym, prezentowali swoje wiersze przed komisją złożoną z nauczycieli: w oddziale przedszkolnym "0" był to nauczyciel wychowawca, pedagog i jeden nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego, w klasach I-III - nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i pedagog, a w klasach IV-VI nauczyciele poloniści i pedagog.

II etap szkolny odbył się 4 listopada. Jako pierwsi zaprezentowali swoje talenty uczniowie klas IV-VI. Do udziału w jury tej części konkursu zaprosiliśmy panią Bogusławę Oksza-Klossi - dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w oraz panią Ewę Szawłowską, aktorkę teatralną i filmową. Jako że starsi uczniowie przy wyborze tekstu oraz jego interpretacji kierują się często własnym zdaniem, obie Panie zwróciły im uwagę, na co zwrócić uwagę podczas szukania wierszy na konkurs i jak nawiązać dobry kontakt z publicznością. Natomiast w jury w klasach I-III i oddziale przedszkolnym gościliśmy panią Dorotę Gellner - poetkę, autorkę wierszy i piosenek dla dzieci oraz panią Agnieszkę Stankiewicz nauczycielkę języka polskiego w Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym. Ta część rozpoczęła się od recytacji ....pani Doroty Gellner, która w zabawny sposób, prezentując własny wiersz, wprowadziła wszystkich w nastrój konkursu. Młodsi recytatorzy dostarczyli nam mnóstwo wzruszeń i emocji. Krystianek z "0", jeden z najmłodszych uczestników konkursu, z wielką nieśmiałością mówił wiersz "Cztery jabłuszka". Diana z pierwszaczków przypomniała nam wesołą historię Murzynka Bambo. Lena, drugoklasistka, urzekła nas wspaniałą interpretacją "Polnych kwiatków", a Amelka rozśmieszyła opowieścią o "Smoku", który stał się smoczkiem. Razem z Hubertem z klasy trzeciej wędrowaliśmy w siedmiomilowych butach przez Radzymin i Skierniewice, a z Dagmarą robiliśmy wiosenne porządki. Na koniec nasz gość specjalny - pani Dorota - zaśpiewała wspólnie z dziećmi piosenkę własnego autorstwa "Zuzia, lalka nieduża".


REKLAMA

Ten konkurs miał też charakter edukacyjny. Zapowiadając kolejnych uczestników, prowadząca konferansjerkę Monika Kotowoda przybliżała uczniom sylwetki poetów, których wiersze recytowali. Dzieci mogły usłyszeć, kim byli Julian Tuwim czy Jan Brzechwa, kto był twórcą popularnych postaci bajkowych i kto otrzymał za swoją działalność Order Uśmiechu. Dowiedzieli się również, czym zajmowali się wybrani przez nich poeci i co charakteryzowało ich twórczość.

Konkurs zakończył się wręczeniem nagród. Młodsi uczestnicy otrzymali książki pani Doroty Gellner z osobistymi dedykacjami dla każdego ucznia. Poetka przyznała również własną nagrodę specjalną. Otrzymała ją Lena Grobel, która nie tylko pięknie recytuje, ale ma też talent aktorski. Po spotkaniu wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Podczas całego konkursu działała szkolna kawiarenka, która istnieje dzięki naszym wspaniałym rodzicom. To oni przygotowują przepyszne ciasta, a następnie zajmują się organizacją i prowadzeniem tego przedsięwzięcia. Kawiarenkowe wnętrze urządzili w swojej sali uczniowie klasy III z wychowawczynią Marleną Kujawą.

A na szczegółową relację zapraszamy na stronę naszej szkoły. Znajdują się tam nazwiska uczniów biorących udział w konkursie oraz informacja o zajętych przez nich miejscach. Więcej zdjęć z Białobrzeskiej Jesieni Poezji na stronie internetowej nieporęckiego ratusza.

(źródło: UG Nieporęt)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%