Zamknij

Batik - sztuka woskiem pisana

11:57, 17.10.2012 Aktualizacja: 19:15, 13.01.2013
Skomentuj

W dniach 18.10 - 07.11 w serockim ratuszu odbędzie się wystawa prac Marty Staszczyk - "Batik w ratuszu". Marta Staszczyk maluje od dziesięciu lat. Jej przygoda ze sztuką zaczęła się od książki, której autorem był Jerzy Wolff - "Dziwny świat współczesnych prymitywów". Często zaglądała do tej publikacji, podziwiając sztukę o której ciekawie gawędził autor.

foto: UG Serock

Artystka traktuje malowanie poważnie, jednak zwraca uwagę na to, że są to działania bardzo spontaniczne i radosne tak jak nieskrępowana niczym zabawa dziecka. Pani Marta pracuje z grupką zapaleńców z Magazynu Sztuk. Ponieważ chętnie eksperymentuje, zainteresowała się batikem. Kolorowe, barwne plamy, abstrakcyjne kompozycje duże formaty - to jest właśnie sztuka woskiem pisana.

Batik należy do grupy tak zwanych rezerważowych lub pośrednich technik barwienia tkanin. Ich ogólna zasada polega na tym, iż wybrane fragmenty tkaniny przed rozpoczęciem procesu barwienia są osłonięte tak, aby nie dopuścić do nich barwnika. Różnorodne materiały i substancje stosowane do osłony tkanin noszą nazwę rezerważu. W wyniku barwienia tą metodą, powstaje jasny wzór, na ciemniejszym zabarwionym tle. O ile malowanie można uznać za proces pozytywny-motywy powstają na płótnie w wyniku bezpośredniego nałożenia farby, o tyle rezerważowy sposób dekoracji tkanin jest procesem negatywnym, ponieważ wzór powstaje w tych miejscach, które były osłonięte. Tkaninę lub jej włókna można osłaniać na wiele sposobów-poprzez owiązywanie, ciasne składanie, nakładanie sztywnych osłon, zawiązywanie supłów lub też nanoszenie płynnych substancji, które na ich powierzchni twardnieją, tworząc nieprzepuszczalną powłokę''. Technika ta znana jest od ponad dwóch tysięcy lat. w krajach Azji i Afryki. Za ojczyznę batiku uznaje się Jawę, gdzie zyskał rangę głównej dziedziny sztuk plastycznych. Indonezyjskie słowo "batik" oznacza zarówno technikę barwienia płynnym woskiem, jak również tkaninę wykonaną tym sposobem. Końcowym etapem procesu batikowania jest usunięcie wosku z tkaniny. Wykonuje się to przez wyprasowanie wosku gorącym żelazkiem. Batik jest zawsze trochę niespodzianką, nigdy do końca nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy. Może nas czasami mile zaskoczyć, a może też rozczarować.

Zapraszamy do serockiego ratusza, gdzie można obejrzeć batikowe dzieła sztuki Marty Staszczyk.

/UG Serock/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%