Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących alergicznych chorób skóry. Fot. pixabay.com/CC0 Public Domain

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, zapalna choroba skóry. Stan zapalny obejmuje zarówno naskórek, jak i skórę właściwą. Cechą charakterystyczną AZS jest silny, uporczywy świąd, suchość skóry oraz typowa lokalizacja zmian skórnych. U dzieci ASZ występuje częściej niż u dorosłych. Pierwsze objawy pojawiają się przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Jakie są objawy?

Podstawowym objawem jest uporczywy świąd skóry, nasilający się wieczorem i w nocy oraz nadmierna suchość skóry. U niemowląt i małych dzieci zmiany skórne zlokalizowane są głównie na policzkach, czole i skórze owłosionej głowy. U dzieci od drugiego roku życia do okresu dojrzewania typowe są zmiany w postaci grudek i blaszek umiejscowione na rękach, stopach, w okolicy nadgarstków i kostek oraz w zgięciach łokciowych i podkolanowych. U młodzieży i osób dorosłych zmiany skórne mają charakter suchych, łuszczących się grudek i blaszek, występują na zaczerwienionej skórze.

W ciężkiej postaci ASZ zmiany skórne mogą zajmować całą powierzchnię skóry. U chorych na AZS częściej występują infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Węzły chłonne mogą być powiększone.

Jak leczyć?

Bardzo ważnym elementem leczenia jest prawidłowa pielęgnacja skóry – jej stałe nawilżanie, kąpiele w letniej wodzie. Ciało należy delikatnie osuszać oklepująca a nie pocierając ręcznikiem. Zaleca się także stosowanie leków o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowym, blokujących stan zapalny. Tego rodzaju leczenie zaleca i kontroluje lekarz alergolog. W okresach zaostrzeń lekarz może zlecić opatrunki okluzyjne oraz miejscowe leki odkażające i przeciwbakteryjne. Leczenie ogólnoustrojowe to leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy doustne oraz inne zalecane przez lekarza.

Zapamiętaj:
– AZS to najczęstsza choroba alergiczna skóry,
– Jest przewlekłym, nawrotowym, zapalnym schorzeniem skóry,
– Cechą charakterystyczną AZS jest silny i uporczywy świąd, suchość skóry oraz typowa lokalizacja zmian wypryskowych.

Jeżeli chcesz skonsultować siebie lub swoje dziecko pod katem AZS zapraszamy do lekarza specjalisty – alergolog dziecięcy dr Anna Grad oraz alergolog dla dorosłych dr Beata Mamełka. Panie Doktor przyjmują w DP MED w środy w godzinach 15:30 – 20:00, tel. 22 29 29 800.

 

Centrum Medyczne DP MED
Jabłonna
Ul. Modlińska 49
22 29 29 800

www.dpmed.pl

/art. sponsorowany/

1 raz komentowano artykuł "Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?"

  1. Witam! Podstawą walki z suchą skórą jest ciągłe i regularne nawilżanie skóry, nawet w stadium wyciszenia choroby. Produkty marki Demsa oparte są na naturalnych składnikach o działaniu łagodzącym swędzenie (selernica), antybakteryjnym (orzechowiec myjący, lukrecja) i nawilżającym. Kosmetyki te są przebadane klinicznie i w pełni bezpieczne do stosowania już od 6 miesiąca życia. Poza tym nie zawierają sztucznych barwników, parabenów i są hipoalergiczne. Pierwsze efekty odczuwalne są już po pierwszej aplikacji.

    W razie dalszych pytań pozostaję do dyspozycji,
    Online Ekspert marki Demsa.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *