Zamknij

Anoreksja i bulimia: Gdy jedzenie staje się problemem

22:34, 07.10.2014 Aktualizacja: 13:01, 14.10.2014
Skomentuj

Zaburzania odżywiania dotykają coraz większą liczbę młodych ludzi. Często są maską poważnych problemów, jak odrzucenie przez grupę czy problemy rodzinne. Mają one różne postacie jak anoreksja (kluczowe jest powstrzymywanie się przed jedzeniem), czy bulimia (po posiłku, prowokuje się wymioty), a czasem mieszaną.



Często zaczynają się zupełnie niewinnie... Dziecko zaczyna interesować się dietami, ogląda w czasopismach zdjęcia modelek, czy w telewizji programy o modzie. Wspomina, że też chciałoby tak wyglądać. Sięga do internetu po informacje, jak to osiągnąć. Zaczyna rozmawiać na forach z osobami myślącymi podobnie. Coraz mniej je, wyklucza z jadłospisu kolejne rzeczy, zaczyna ćwiczyć, kilka razy dziennie staje na wadze, znajdujemy w jego pokoju schowane jedzenie.

Trudno zauważyć początek, najczęściej widzimy, że z dzieckiem się coś dzieje, gdy problem jest duży. Młody człowiek ma dużą niedowagę, trudno mu się skoncentrować na codziennych obowiązkach. W związku z wycieńczeniem organizmu przez restrykcyjną dietę lub przeczyszczaniem się, jego funkcje stają się zaburzone (zanika miesiączka u nastolatek, dodatkowo mogą pojawić się m. in. kłopoty z cerą czy włosami). Zaburzenia odżywiania powodują zmianę myślenia osoby chorej i tylko intensywna psychoterapia może je zmienić na "zdrowe".

Izabela Stefaniak
lekarz specjalista psychiatra, psychoterapeuta
Anima, tel: 500-122-087
Legionowo, ul Rycerska 2b

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%