Ambasador Chorwacji w powiecie legionowskim

Ivan Del Vechio, ambasador Chorwacji w Polsce, gościł wczoraj (04.04) w Powiecie Legionowskim. Dyplomatę najbardziej interesowały sprawy związane z funkcjonowaniem samorządu oraz pozyskiwaniem środków finansowych z Unii Europejskiej.

fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

Rano ambasador zawitał do Urzędu Miasta Legionowo, gdzie spotkał się z prezydentem Romanem Smogorzewskim oraz starostą Janem Grabcem. Z dużym zainteresowaniem wysłuchał informacji o obowiązkach i prawach gmin oraz sposobach zdobywania pieniędzy z UE (Chorwacja od 1 lipca stanie się członkiem Unii). Zwiedził także jeden ze sztandarowych obiektów powstałych w dużej części za pieniądze zewnętrzne, czyli Arenę Legionowo.
W południe ambasador odwiedził Starostwo Powiatowe w Legionowie. Starosta Jan Grabiec przybliżył mu funkcjonowanie samorządu powiatowego oraz podał garść informacji o powiecie. Ivan Del Vechio chciał wiedzieć, jakie są zależności w funkcjonowaniu samorządów szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Zadał wiele pytań dotyczących współpracy między samorządami, z ciekawością konstatując, że powiat jest strukturą niezależną, samorządową i o wyborach jego władz decydują mieszkańcy, wybierając swoich radnych.

Tak, jak w Urzędzie Miasta Legionowo, tak i w starostwie duże zainteresowanie gościa wzbudziła kwestia pozyskiwania środków z UE. Szczególną ciekawość wzbudziła w nim kwestia szkolnictwa zawodowego, szkolenia nauczycieli i środków zewnętrznych, jakie pozyskuje powiat na oświatę. Ivan Del Vechio sporo dowiedział się także o Jeziorze Zegrzyńskim i działaniach promujących turystykę, podejmowanych przez powiat. Podzielił się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Ambasador zadeklarował pomoc w nawiązaniu kontaktów z samorządami, które mają podobne doświadczenia, co my. Podkreślił, że nie tylko Polacy mogą się sporo nauczyć, jeśli chodzi o promowanie turystyki od Chorwatów, ale także mieszkańcy Bałkanów sporo powinni skorzystać na wymianie doświadczeń, np. ucząc się jak przygotowywać ofertę turystyczną poza sezonem letnim. Wtedy w Chorwacji zamykana jest połowa hoteli, a dobre przygotowanie oferty jesienno-zimowej pozwoli na odwrócenie tej tendencji.

Zaangażowanie, chęć współpracy, nauki oraz konkretne podejście do wszystkich działań to cechy wyróżniające ambasadora. Można być pewnym, że wizyta zaowocuje dobrą współpracą z chorwackimi przyjaciółmi.

/Starostwo Powiatowe w Legionowie/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Ambasador Chorwacji w powiecie legionowskim"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *